مرکز اسناد انقلاب اسلامی

به همت موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی،
بی‌شک خاطرات و ناگفته‌های جنگ تحمیلی، منبع مهمی در تدوین تاریخ دفاع مقدس است. در این بین یادمان‌های فرماندهان جنگ از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. سردار سرلشکر سید یحیی (رحیم) صفوی خاطرات خواندنی و جالبی از آن روزها دارد. از این رو به همت موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی، چاپ چهارم خاطرات سرلشکر سید یحیی(رحیم) صفوی منتشر و روانه بازار نشر شد.
تاریخ انتشار: ۰۸:۴۷ - ۱۵ مهر ۱۳۹۹ - 2020October 06

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ بی‌شک خاطرات و ناگفته‌های جنگ تحمیلی، منبع مهمی در تدوین تاریخ دفاع مقدس است. در این بین یادمان‌های فرماندهان جنگ از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. سردار سرلشکر سید یحیی (رحیم) صفوی خاطرات خواندنی و جالبی از آن روزها دارد.

تازه‌ترین چاپ از کتاب خاطرات سرلشکر صفوی با عنوان «از جنوب لبنان تا جنوب» به تازگی از سوی موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی روانه بازار کتاب شده است.

«از جنوب لبنان تا جنوب ایران» در هشت فصل تنظیم شده است که درطی این فصول، مبارزات سیاسی در دوره نهضت اسلامی و رخدادهای مهم بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به ویژه وقایع جنگ تحمیلی به روایت سردار صفوی واکاوی شده است. بخش متمایزکننده چاپ چهارم این کتاب، نسبت به چاپ‌های پیشین، اضافه شدن یک فصل و پرداخت به مسئله کردستان و نحوه‌ی آزادسازی آن است. یکی از بارزترین ویژگی‌های خاطرات سرلشکر رحیم صفوی، ارائه اطلاعاتی مهم و ناگفته‌هایی از پشت پرده عملیات‌های دوران دفاع مقدس است.


خاطرات سردار سرلشکر سیدرحیم صفوی به چاپ چهارم رسید

در بخشی از این خاطرات، سردار صفوی ضمن ترسیم مشکلات جبهه‌ها در روزهای ابتدایی جنگ و عدم همراهی بنی‌صدر با سپاه پاسداران می‌گوید: «...در شرایطی از جنگ، احتیاج به مهمات داشتیم، احتیاج به سلاح‌هایی مانند خمپاره، تفنگ ۱۰۶ و توپخانه داشتیم. برای آوردن یک دستگاه لودر يا بلدوزر باید به همه التماس می‌کردیم. خط دفاعی مهمی تشکیل شده بود ولی از همکاری و همراهی خبری نبود. این مشکل اصلی ما شده بود. من هفته‌ای دو بار در اهواز می‌رفتم تا سلاح و مهمات تهیه کنم.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای هم که آن زمان نماینده‌ی حضرت امام در شورای عالی دفاع و امام جمعه‌ی تهران بودند در ستاد جنگ‌های نامنظم که با شهید چمران راه انداخته بودند، مستقر می‌شدند. ما کسی را جز ایشان نداشتیم، می‌رفتیم آنجا و با دیدن ایشان اولاً خستگی از تنم خارج می‌شد و بعد شروع می‌کردم به گله و شکایت و خلاصه آقای خامنه‌ای سنگ صبور ما شده بودند. همین طور لبخند می‌زدند و گوش می‌دادند. ما که خالی می‌شدیم از غصه، ایشان یک دستی به سر ما می‌کشیدند و می‌گفتند: «آقا جان باید صبر کنید. شما راه امام حسین را انتخاب کرده‌اید.» ما می‌دانستیم که در کشور امکانات هست، ولی به ما نمی‌دهند و حضرت آقا هم این را می‌دانستند. در هر صورت یک چیزی می‌گرفتیم و به دارخوین بر می‌گشتیم. باور کنید از همان زمان ایشان هیبت و نفوذ کلامی داشتند که مثال زدنی است.

گفتنی است «از جنوب لبنان تا جنوب ایران» با تدوین مجید نجف‌پور در 405 صفحه به همت موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی تجدید چاپ شد. علاقه‌مندان می‌توانند از طریق مراجعه به صفحه منشورات پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی این کتاب را با قیمت 82 هزار تومان تهیه کنند و یا با شماره 22211174 تماس حاصل نمایند. همچنین می‌توانند این کتاب را از فروشگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی واقع در خیابان انقلاب، خیابان 12 فروردین، بعد از خیابان شهدای ژاندارمری، نبش مجمع ناشران تهیه نمایند.


ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر