همزمان با هفته دفاع مقدس،

دو جلد از مجموعه «تقویم تاریخ دفاع مقدس» روانه بازار کتاب شد

همزمان با چهلمین سال گرامی‌داشت هفته دفاع مقدس، دو جلد از مجموعه «تقویم تاریخ دفاع مقدس» از سوی موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی چاپ و منتشر شد.
چهارشنبه ۰۹ مهر ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۱

به گزارش روابط عمومی مرکز اسناد انقلاب اسلامی، همزمان با چهلمین سال گرامی‌داشت هفته دفاع مقدس، دو جلد از مجموعه «تقویم تاریخ دفاع مقدس» روانه بازار کتاب شد. این مجموعه که به همت محققان مرکز پژوهش‌های دفاع مقدس نزاجا تدوین شده، با استناد به گزارش‌های نوبه‌ای عملیات‌ها، مروری بر مطبوعات دوران دفاع مقدس و انبوهی اسناد و مدارک دیگر فراهم آمده است.

جلد «پنجاه‌وهشت» این مجموعه تحت عنوان «خرداد خونین»، رخدادهای جنگ در خرداد 1364 را بررسی می‌کند. در بخشی از پیشگفتار این جلد می‌خوانیم: «... صدام به منظور نجات از منجلابی که خود ایجاد کرده بود، وحشیانه به ایران می‌تازد و با تأسی از قساوت امریکا و اسرائیل در ویتنام و لبنان، مردم بی‌دفاع شهرها و روستاها را مورد هجوم قرار می‌دهد؛ به نحوی که در پنجمین روز این ماه چندین سورتی پرواز تهاجمی اجرا و باعث شهید و زخمی شدن بیش از 600 زن و کودک و ... و تخریب چندین منزل مسکونی می‌گردد. در آماری دیگر ظرف پنج روز از شانزدهم تا بیستم خرداد با 82 فروند موشک و 266 فروند هواپیما با 310 سورتی پرواز همجوم انجام می‌دهد که منجر به شهید و زخمی شدن بیش از 9000 نفر و تخریب بیش از 5000 هزار منزل مسکونی می‌گردد...»

دو جلد از مجموعه «تقویم تاریخ دفاع مقدس» روانه بازار کتاب شد

خرداد ماه سال 1364 را می‌توان یکی از خونین‌ترین ماه‌های جنگ تحمیلی نامید. این ماه یادآور تداوم مقاومت خونین ملت ایران در مقابل توطئه‌های استکبار جهانی است. این اثر به تالیف فرهاد بهروزی در1450 صفحه به قیمت 205 هزارتومان در اختیار علاقمندان و محققان قرار گرفته است.

جلد پنجاه‌ونهم از همین مجموعه نیز تحت عنوان «عملیات قادر»، با استناد به اسناد و مدارک حقیقی و موجود و نشأت‌گرفته از رخدادهای جنگ، به واکاوی حوادث و رویدادهای تیرماه 1364 می‌پردازد.

مرحله اول عملیات بزرگ قادر در تاریخ 23 تیرماه به منظور تصرف ارتفاعات حساس منطقه، قطع خطوط ارتباطی و تدارکاتی ضدانقلابیون و نزدیک‌ شدن به راه‌های اصلی و خطوط مواصلاتی دشمن به اجرا درآمد. این عملیات با هدایت و کنترل قرارگاه حمزه سیدالشهدا(ع) قرارگاه مشترک ارتش و سپاه و با فرماندهی سپهبد شهید علی صیاد شیرازی در منطقه‌ی عمومی سیدکان آغاز شد و بعد از هفده روز تلاش به پایان رسید.

دو جلد از مجموعه «تقویم تاریخ دفاع مقدس» روانه بازار کتاب شد

جلد پنجاه‌ونهم این مجموعه نیز به تالیف، فرهاد بهروزی در 1424 صفحه به قیمت 202 هزار تومان منتشر و روانه بازار نشر شده است.

علاقمندان می‌توانند برای تهیه این دو جلد کتاب، به صفحه منشورات پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی رجوع و یا به فروشگاه این مرکز واقع در خیابان انقلاب، خیابان 12 فروردین، بعد از شهدای ژاندارمری، نبش مجمع ناشران مراجعه کنند. همچنین می‌توانید برای هماهنگی‌های بیشتر با شماره 22211174 تماس بگیرید.


این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات