مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۶۲۸۶
برگی از جنایات صدام
یک گزارش دیگر از بمباران ایلام حکایت از آن دارد که جنگنده‌های متجاوز بعثی 5 فروند بودند و در این میان 8 خانه مسکونی ویران شده است و 3 تن از جمله یک پیرمرد 70 ساله و یک کودک خردسال به شهادت رسیده‌اند. اکثر مجروحین را زنان و کودکان تشکیل می‌دهند و در بین آنان یک زن باردار که به شدت زخمی شده است دیده می‌شود.
تاریخ انتشار: ۱۱:۰۷ - ۱۹ مهر ۱۳۹۹ - 2020October 10

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ 19 مهر 1360، پنج فروند میگ ارتش بعث با تجاوز به خاک کشور شهر ایلام را مورد هدف قرار دادند. در این راستا گزارش مطبوعات به شرح زیر است:

به گزارش خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی؛ ارتش شکست‌خورده و زبون پی‌درپی و مفتضحانه بار دیگر پیرمردان و زنان و کودکان بی‌دفاع را مورد هدف بمب‌های هواپیماهای خود قرار داد. در حالیکه ادعای خروج نیروهای خود را بدون قید و شرط می‌کند 5 فروند هواپیمای میگ بعثی مقارن ساعت 12:20 دقیقه دیروز همزمان پنج نقطه از مناطق مسکونی شهر ایلام را بمباران کردند.

بنابه این گزارش در جریان بمباران یک کودک سه ساله و یک پیرمرد و یک تن دیگر شهید و حدود 79 نفر از مردم بی‌دفاع مجروح شدند که بلافاصله مورد مداوا قرار گرفته‌اند. همچنین بمنازل مسکونی مردم ایلام خساراتی به بار آمد و 7 منزل مسکونی به کلی ویران شده و یه شعاع یک کیلومتر شیشه‌های منازل مسکونی شکسته شد. به گزارش رسیده اکثر مجروحین را زنان و اطفال خردسال تشکیل می‌دهند و در بین مجروحین یک زن باردار که به شدت زخمی شده است مشاهده می‌گردد.

خبرنگار روزنامه کیهان در همین رابطه نوشت: منطقه مستضعف‌نشین شهر ایلام روز گذشته توسط جنگده‌های متجاوز ارتش بعث بمباران شد. براساس گزارش‌های رسیده ساعت 12:30 دقیقه روز گذشته 3 میگ متجاوز رژیم بعثی به قسمت شرقی شهر ایلام حمله کردند و با پرتاب چندین راکت باعث ویرانی 5 دستگاه خانه مسکونی و به شهادت رسیدن 2 تن شدند. در این حمله که در دو مرحله صورت گرفت 77 تن از مردم بی‌دفاع ایلام نیز مجروح شدند. مجروحین به‌وسیله پاسداران و مردم به بیمارستان‌های ایلام انتقال یافتند و تحت مداوا قرار گرفتند.

یک گزارش دیگر از بمباران ایلام حکایت از آن دارد که جنگنده‌های متجاوز بعثی 5 فروند بودند و در این میان 8 خانه مسکونی ویران شده است و 3 تن از جمله یک پیرمرد 70 ساله و یک کودک خردسال به شهادت رسیده‌اند. اکثر مجروحین را زنان و کودکان تشکیل می‌دهند و در بین آنان یک زن باردار که به شدت زخمی شده است دیده می‌شود.

یک مقام مطلع در ژاندارمری کرمانشاه در گفت‌گو با کیهان در مورد بمباران ایلام اظهار داشت: میگ‌های متجاوز بعثی همچنین به منطقه دار بلوط نیز حمله کردند که با اجرای آتش از سوی پدافند ارتش جمهوری اسلامی ایران به خاک رژیم بعث گریختند و همچنین مواضع دشمن در منطقه شورشیرین نیز توسط خمپاره انداز‌های ژاندارمری درهم کوبیده شد و یک انبار مهمات و چندین سنگر گروهی نابود شدند و عده‌ای از پرسنل بعثی به هلاکت رسیدند.

خبرنگار کیهان در کرمانشاه همچنین گزارش داد که در منطقه گیلانغرب در اثر اجرای آتش دقیق نیروهای اسلام 30 تن از صدامیان به هلاکت رسیدند و عده‌ای مجروح شدند. براساس این گزارش یک دستگاه موشک‌انداز فراک، دو خمپاره‌انداز و 2 خودرو دشمن به همراه 34 سنگر اجتماعی و انفرادی در جبهه‌های میمک و سرپل‌ذهاب منهدم شده است.

در این گزارش همچنین آمده است که با گشودن آتش بر روی مواضع بعثی در جبهه نوسود، یک انبار مهمات، یک پست دیده‌بانی و تعدادی از سنگرهای دشمن مورد هدف قرار گرفت و منهدم شد.


پی‌نوشت

روزنامه جمهوری اسلامی، 19 مهر 1360.

رووزنامه کیهان، 19 مهر 1360.

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر