مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۶۳۲۷
روحانیت مبارز در همدان
حجت‌الاسلام فاضلیان در دوران حیات خود فعالیت‌های انقلابی و مبارزاتی مثمر ثمری در پیروزی نهضت اسلامی داشته است. در این راستا چندین بار نیز توسط شهربانی و ساواک احضار و دستگیر شد. در یکی از اسناد ساواک درباره دستگیری وی آمده است: «بر حسب تقاضای شماره ... سازمان کردستان و مستند به ماده 24 آئین دادرسی و کیفری درباره غیرنظامی سیدرضا فاضلیان فرزند سیدباقر، شغل امام جماعت... به اتهام اقدام علیه امنیت کشور به علت جنایی بودن اتهام و بیم تبانی قرار بازداشت موقت صادره به متهم ابلاغ می‌شود که این قرار ظرف 24 ساعت از تاریخ ابلاغ قابل اعتراض است».
تاریخ انتشار: ۱۴:۱۷ - ۰۷ آبان ۱۳۹۹ - 2020October 28

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ حجت‌الاسلام والمسلمین حاج سید رضا فاضلیان از روحانیون مبارز و انقلابی استان همدان دار فانی را وداع گفت. او در سال 1307 در محله شالبافان همدان دیده به جهان گشود. پدرش مرحوم سیدباقر از علمای برجسته و از شاگردان آیت‌الله نائینی بود. مرحوم سیدرضا فاضلیان از یاران امام خمینی و از شاگردان مرحوم آخوند همدانی و آیت‌الله مدنی بود و در دوران دفاع مقدس تلاش‌های بسیاری در جهت بسیج مردم و ترویج روحیه ایثار و شهادت در جامعه داشت. به تعبیر رهبر معظم انقلاب اسلامی: «این روحانی انقلابی و مردمی در همه‌ دوران‌های حساس انقلاب و دفاع مقدس، همچون پدری مهربان، جوان‌های مجاهد و فداکار را انگیزه و امید می‌بخشید و کانون‌های تحرک مردمی را گرم نگاه می‌داشت...» وی سرانجام در 5 آبان 1399 در سن 92 سالگی چهره در نقاب خاک کشید.

حجت‌الاسلام فاضلیان در دوران حیات خود فعالیت‌های انقلابی و مبارزاتی مثمر ثمری در پیروزی نهضت اسلامی داشته است. در این راستا چندین بار نیز توسط شهربانی و ساواک احضار و دستگیر  شد. در یکی از اسناد ساواک درباره دستگیری وی آمده است: «بر حسب تقاضای شماره ... سازمان کردستان و مستند به ماده 24 آئین دادرسی و کیفری درباره غیرنظامی سیدرضا فاضلیان فرزند سیدباقر، شغل امام جماعت... به اتهام اقدام علیه امنیت کشور به علت جنایی بودن اتهام و بیم تبانی قرار بازداشت موقت صادره به متهم ابلاغ می‌شود که این قرار ظرف 24 ساعت از تاریخ ابلاغ قابل اعتراض است».

روایت اسناد از فعالیت‌های مبارزاتی آیت‌الله سید رضا فاضلیان در همدان

همچنین در سندی دیگر از ساواک در رابطه با دستگیری مرحوم سیدرضا فاضلیان آمده است: «فرد مشروحه زیر به اتهام اقدام علیه امنیت کشور بامداد روز 23/8/57 دستگیر گردیده. خواهشمند است دستور فرمائید در مورد فرد مشروحه زیر از طریق دادسرای نظامی سنندج قرار تامین مقتضی اخذ و نتیجه به این سازمان اعلام نمایند...»

روایت اسناد از فعالیت‌های مبارزاتی حجت‌الاسلام سیدرضا فاضلیان


ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر