کد خبر: ۶۳۳۹
انقلاب اسلامی در زنجان

حمایت زنجانی‌ها از تسخير سفارت امريكا توسط دانشجویان پیرو خط امام

تسخير سفارت آمريكا واقعه‌اى بود كه عكس‌العمل مردم زنجان را به همراه داشت. تسخير سفارت آمريكا، هم به وسيله‌ مسؤولان اجرايى و هم به وسيله‌ مردم حمايت شد. محمدحسين مهدوى، استاندار زنجان، با ارسال تلگرامى به رهبرى انقلاب اسلامى از اقدام دانشجويان حمايت كرد. وى در تلگرام خود خاطرنشان كرد: «اين صحيح‌ترين گامى است كه براى تداوم انقلاب پس از سرنگونى شاه سابق بايستى برداشته مى‌شد».
دوشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۴

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ تسخیر لانه جاسوسی توسط دانشجویان پیرو خط امام، ضربه مهلکی به ایالات متحده آمریکا در تاریخ 13 آبان 1358 وارد ساخت. این حرکت در داخل ایران دارای بازتاب‌های حمایتی بود. در این بین مردم انقلابی و پرشور زنجان در حرکتی خودجوش و دسته‌جمعی به حمایت از این حرکت پرداختند. در این زمینه در کتاب «انقلاب اسلامی در زنجان» که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده آمده است:

تسخير سفارت آمريكا واقعه‌اى بود كه عكس‌العمل مردم زنجان را به همراه داشت. تسخير سفارت آمريكا، هم به وسيله‌ مسؤولان اجرايى و هم به وسيله‌ مردم حمايت شد. محمدحسين مهدوى، استاندار زنجان، با ارسال تلگرامى به رهبرى انقلاب اسلامى از اقدام دانشجويان حمايت كرد. وى در تلگرام خود خاطرنشان كرد: «اين صحيح‌ترين گامى است كه براى تداوم  انقلاب پس از سرنگونى شاه سابق بايستى برداشته مى‌شد».

مردم زنجان نيز به مناسبت‌هاى مختلف از اين اقدام دانشجويان حمايت كرده بودند. از آن جمله زمانى كه گفته مى‌شد عده‌اى از گروگان‌هاى آمريكايى در هتل بيمه‌ زنجان نگهدارى مى‌شوند. مردم به دعوت جهاد سازندگى زنجان راهپيمايى عظيمى در حمايت از دانشجويان مسلمان پيرو خط امام مستقر در زنجان به راه انداختند.

عكس‌العمل مردم زنجان در برابر تسخير سفارت آمريكا توسط دانشجویان

 آنان در حالى‌كه عكس‌هايى از امام خمينى و پلاكاردهاى ضد آمريكايى حمل كرده و شعار مى‌دادند، پس از طى مسير چند خيابان در مقابل هتل بيمه‌ زنجان، محل نگهدارى گروگان‌هاى آمريكايى، اجتماع كردند. در اين اجتماع ابتدا آقاى محمدحسين مهدوى، استاندار زنجان، ضمن عرض خيرمقدم به دانشجويان مسلمان پيرو خط امام، طى ايراد سخنانى مردم را براى مراقبت و مقابله با توطئه‌هاى جديد آمريكا دعوت نمود.

سپس بيانيه‌ شماره‌ يك دانشجويان مسلمان پيرو خط امام قرائت شد و در خاتمه، قطعنامه 9 ماده‌اى راهپيمايى قرائت شد كه در آن ضمن خوش ‌آمدگويى به دانشجويان مسلمان پيرو خط امام، پشتيبانى مردم زنجان از اقدام آنان اعلام شده بود.

این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات