کد خبر: ۶۴۲۳
با مقدمه مرحوم حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسینیان،

کتاب «جنگ جهانی بر ضد سوریه» روانه بازار نشر شد

کتاب «جنگ جهانی بر ضد سوریه (شکست توطئه علیه محور مقاومت)» توسط موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی روانه بازار کتاب شد.
پنجشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۳

به گزارش پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی، کتاب «جنگ جهانی بر ضد سوریه (شکست توطئه علیه محور مقاومت)» تازه‌ترین اثر از منشورات موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی است. این اثر به تالیف گروهی از پژوهشگران عرب نوشته شده و توسط صفاء‌الدین تبرائیان، محمد ابراهیم ریاضی، میثم صفری و زیر نظر دکتر محمدمهدی اسماعیلی به فارسی ترجمه شده است.

چنان‌که از عنوان کتاب حاضر برمی‌آید، خواننده در این پژوهش با پروژه آمریکایی برای براندازی نظام مردمی سوریه و نقش هماهنگ وزارت امورخارجه این کشور با سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، به‌خصوص فتنه‌جویی سفارت آنان در دمشق آشنا می‌شود.

کتاب «جنگ جهانی بر ضد سوریه» روانه بازار کتاب شد

مرحوم حجت‌الاسلام والمسلمین روح‌الله حسینیان رئیس فقید مرکز اسناد انقلاب اسلامی در مقدمه‌‌ای که بر این اثر نگاشته، تصریح می‌کند: «بدون تردید جنگ تحمیلی بر سوریه نه تنها مقاصد بشردوستانه را دنبال نمی‌کرد، بلکه اهدف سیاسی و اقتصادی کلانی را مدنظر داشت. در خلال توطئه‌ها برضد سوریه حدود یکصدوسه کشور مشارکت داشتند و ماشین رسانه‌ای عظیمی برای تبلیغات و شستشوی مغزی تاثیرگذاری بر افکار عمومی به کمک آنان آمد. بنا به اظهار حمدبن‌جاسم معاون نخست‌وزیر و وزیر امورخارجه وقت قطر، رقم کلی بودجه جنگ با سوریه 37 میلیارد دلار بود که توسط کشورهای حوزه خلیج فارس به ویژه عربستان، قطر و امارات تامین شد. به زعم کارشناسان ارشد نظامی، جنگ بر ضد سوریه یک جنگ جهانی تمام عیار و ترکیبی از نبرد کلاسیک، مبارزه میلیشیایی و چریکی همراه با ابداعات نوین بود.»

کتاب حاضر مشتمل بر ترجمه شش مقاله‌ی منتخب از کتاب «سوریه فی مواجهه الحرب الکونیه؛ حقایق و وثائق» و تالیف یک مقاله در همین رابطه است. در مقاله‌ی اول که با عنوان «بحران در سوریه؛ پروژه آشوب در محور مقاومت» توسط محمدمهدی اسماعیلی تالیف شده است، تلاش می‌شود تا فضای تاریخی و فرهنگی سوریه برای خواننده ترسیم شود. مقاله دوم که به قلم دکتر حسن جونی نگاشته شده، به بررسی تهاجم جهانی برضد سوریه در چهارچوب نظام حقوق بین‌الملل می‌پردازد. خواننده در سومین مقاله، با عملکرد گروه‌های تروریستی فعال در جنگ تحمیلی بر سوریه آشنا می‌شود و سرتیپ ترکی حسن، افسر بلندپایه ارتش سوریه در چهارمین مقاله‌ی مندرج در این کتاب می‌کوشد تا به این سوال پاسخ دهد که جنگ علیه سوریه مشتمل بر چه ابعاد و زوایایی بود؟

مقاله بعدی را دکتر ابراهیم علوش قلم زده و کوشیده تا اسناد وپشت‌پرده توطئه‌ها برضد سوریه را افشا کند. ششمین مقاله مندرج در کتاب، نقش رژیم صهیونستی در جنگ علیه سوریه را واکاوی می‌کند و مقاله ششم به بررسی استراتژی دفاعی سوریه در مقابله با تهاجم جهانی می‌پردازد. سرانجام انیس نقاش در مقاله‌ی پایانی به بررسی نقش ائتلاف مقاومت در پیروزی سوریه در این جنگ بزرگ پرداخته و سیر تاریخی روابط ایران و سوریه، به عنوان دو متحد استراتژیک پس از پیروزی انقلاب اسلامی را مورد بررسی قرار داده است.

کتاب «جنگ جهانی بر ضد سوریه (شکست توطئه علیه محور مقاومت)» در 404 صفحه و با قیمت 55 هزار تومان توسط موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی روانه بازار کتاب شده است. شما می‌توانید برای تهیه این کتاب ضمن رجوع به صفحه منشورات پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی با شماره 22211174 تماس بگیرید و یا به فروشگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی واقع در خیابان انقلاب، خیابان 12 فروردین، بعد از خیابان شهدای ژاندارمری مراجعه کنید.


منبع: خبرگزاری تسنیم
این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات