مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۶۴۲۴
18 آذر 1360
براساس این گزارش‌ها شهدای بمباران ایلام اکثرا غیرقابل شناسائی هستند ولی در میان آن‌ها زن و کودک نیز به چشم می‌خورد. یک گزارش دیگر حاکیست که تعداد زیادی اتومبیل که در خیابان سعدی مقابل بانک کشاورزی ایلام پارک شده بود متلاشی شدند و همچنین منزل رئیس بانک بکلی ویران شد و خودش جراحت برداشت. عده‌ای از کامندان نیز که در حال نماز خواندن بودند زخمی شدند.
تاریخ انتشار: ۱۰:۴۸ - ۱۹ آذر ۱۳۹۹ - 2020December 09

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ ظهر روز 18 آذر 1360 سه جنگده مهاجم ارتش رژیم بعث، ایلام را مورد حمله هوائی قرار دادند و ده‌ها تن از اهالی شهر را شهید و مجروح کردند. در این راستا گزارش خبرنگان روزنامه کیهان از این حمله بدین شرح است:

براساس گزارش‌های دریافت شده ساعت 12:05 دقیقه روز گذشته هواپیماهای ارتش بعث پس از رسیدن به آسمان ایلام ساختمان بانک کشاورزی در خیابان سعدی این شهر را هدف قرار دادند و آن را منهدم کردند و این درحالی بود که کارمندان مشغول به کار بودند. همچنین چادرهای آوارگان جنگی مهران نیز در این محل به وسیله راکت و بمب خوشه‌ای بمباران شد که تا ساعت 2 بعداز ظهر دیروز 11 جنازه به سردخانه بیمارستان امام خمینی تحویل داده شد. در این میان متجاوز از 70 زن و مرد و کودک نیز مجروح شدند و به بیمارستان انتقال یافتند.

براساس این گزارش‌ها شهدای بمباران ایلام اکثرا غیرقابل شناسائی هستند ولی در میان آن‌ها زن و کودک نیز به چشم می‌خورد. یک گزارش دیگر حاکیست که تعداد زیادی اتومبیل که در خیابان سعدی مقابل بانک کشاورزی ایلام پارک شده بود متلاشی شدند و همچنین منزل رئیس بانک بکلی ویران شد و خودش جراحت برداشت. عده‌ای از کامندان نیز که در حال نماز خواندن بودند زخمی شدند.

خبرنگار کیهان در ایلام همچنین گزارش داد که هواپیماهای متجاوز عراق جندین نقطه در شرق و شمال ایلام را نیز بمباران کردند و تا غروب تعدد شهدا به 21تن رسید که بین آن‌ها 5 کودک شیرخوار تا 7 ساله، 6 زن و 10 مرد وجود داشت.

در پی بمباران شهر ایلام توسط دشمن، آیت‌الله محمدی امام جمعه ایلام به همراه مهندس ترکان استاندار و آیت‌الله حیدری در نقاط آسیب‌دیده از بمباران حاضر شدند و نظارت عملیات کمک‌رسانی به مجروحین را برعهده گرفتند و سپس به بیمارستان‌ها برای عیادت عزیمت کردند. در این میان از سوی امام جمعه شهر ایلام و استاندار استان ایلام دو روز عزای عمومی اعلام شد و همچنین اعلام شد که امروز صبح اجساد سوخته و پاره پاره شهدای بمباران از بیمارستان تا ارامستان امامزاده علی صالح تشییع خواهد شد.

گزارش‌های دیگر خبرنگار کیهان حاکیست که 42 تن از مجروحین تحت عمل جراحی قرار گرفتند. دکتر طهماسبی مدیر کل بهداری و دکتر بدخش رئیس بیمارستان امام خمینی به همراه دیگر پزشکان معالجه مجروحین را برعهده دارند. امام جمعه ایلام در گفتگوی کوتاهی با خبرنگار کیهان در ایلام اظهار داشت که علت این بمباران شکست‌های پی‌در‌پی قوای کفر صدامی در جبهه‌های آبادان و بستان است و چون یارای مقاومت در مقابل رزمندگان اسلام را ندارند ناجوانمردانه شهرها و مردم بی‌دفاع ما را مورد بمباران قرار می‌دهند و کودکان بی‌گناه را به شهادت می‌رسانند.

آذرباد معاون سیاسی استانداری ایلام نیز در گفتگویی با خبرنگار کیهان در ایمانشهر اظهار داشت: موقعی که کارمندان ادارات شهر ایلام در ادارات مشغول نماز بودن سه فروند میراژ متجاوز بعثی همزمان 4 نقطه شهر را مورد حمله قرار دادند که ابتدا بانک کشاورزی مورد حمله واقع شد و تعدادی از کارمندان بی‌گناه و افرادی که در مجاورت ساختمان بودند شهید و مجروح شدند. محله شهدای ایل خضر و دو منطقه دیگر نیز مورد اصابت راکت‌ها و بمب‌های خوشه‌ای مزدوران بعثی قرار گرفت بطوریکه از یک خانواده در این منطقه 9 تن به شهادت رسیدند.

حجت‌الاسلام قدمی حاکم شرع دادگاه‌های انقلاب اسلامی ایلام بعد از ظهر دیروز از منطقه مستضعف‌نشین «بان‌بور» در قسمت شمالی شهر ایلام که مورد تعرض هواپیماهای متجاوز دشمن قرار گرفت و بر اثر بمباران 13 تن از اهالی بی‌گناه آن شهید و چندین خانه نیز با خاک یکسان شده بازدید کرد. وی در گفتگویی اظهار داشت: اینگونه اعمال وحشیانه و تلاش‌های مذبوحانه صدامیان که از رویاروئی با رزمندگان دلاور اسلام در هراسند و به جبران شکست‌های مفتضحانه اخیر خود در جبهه‌ها اقدام به بمباران مناطق مسکونی می‌کنند هیچگونه تزلزلی در روحیه مردم مقاوم و ایثارگر ایلام به وجود نخواهد آورد و آنان با حضور خود در صحنه به نبرد با صدامیان ادامه خواهند داد. یکی از اهالی ایلام نیز گفت: ما تا آخرین قطره خون و تا آخرین فشنگ خود علیه دشمن خواهیم جنگید و براساس این گزارش اوضاع شهر ایلام هم اکنون عادی است و مردم با کمال خونسردی به کارهای خود ادامه می‌دهند.

 

درپی بمباران جنایتکارانه مردم بی‌گناه ایلام توسط هواپیماهای صدام تلگرامی از سوی امام جمعه یاسوج و استاندار کهگیلویه و بویراحمد خطاب به امام جمعه و استاندار ایلام مخابره شد، متن تلگرام بدین شرح است: حضرت حجت‌الاسلام محمدی امام جمعه ایلام و برادر ترکان استاندار ایلام خبر جانگداز بمباران مناطق مسکونی ایلام را در شرایطی دریافت کردیم که هنوز از تشییع شهدای پاکباز فتح بستان فارغ نشده‌ایم. این مصیبت هر چند سنگین است اما امت ما پیروز و سرافراز و آماده برای شهادت تمامی این مشکلات را برای رضای خداوند متعال و پیروزی نهائی اسلام تحمل خواهیم کرد.

اینجانبان به نمایندگی از جامعه و روحانیت استان و عشایر شهیدپرور منطقه کهگیلویه و بویراحمد این واقعه جانگداز را به شما سروران و خانواده‌های عزادار و مردم قهرمان و همیشه در سنگر ایلام تبریک و تسلیت می‌گوئیم...

آخرین گزارش خبرنگار کیهان در ایلام حاکیست که از طرف استاندار، امام جمعه، جامعه روحانیت، سپاه‌پاسداران و نهادهای انقلابی ایلام اطلاعیه‌های جداگانه‌ای منتشر شد که طی آن از این عمل ناجوانمردانه ارتش بعث اظهار تنفر و انزجار شده و همچنین به خانواده‌های شهدا تسلیت و تبریک گفته شده است. ترکان، استاندار ایلام در اطلاعیه خود یادآور شده است که چون پیروزی اسلام بر قوای کفر نزدیک است رژیم بعث دست به این جنایات می‌زند. وی همچنین اشاره کرده بود که جنگنده‌های بعثی 9 بمب خوشه‌ای پرتاب کردند و از مردم بخصوص روستائیان خواست که اگر در اطراف خود شیء مشکوکی دیدند مامورین انتظامی را مطلع سازند.

همچنین هاشمی‌رفسنجانی رئیس مجلس وقت طی سخنرانی در رابطه با بمباران شهر ایلام توسط جنگنده‌های ارتش بعثی اطهار داشت: «صدام با بمباران هوائی شهر مقاوم ایلام به استقبال روز جهانی حقوق بشر رفته و با بمباران هوائی شهر مقاوم ایلام بیش از 20 نفر شهید و 50 نفر را مجروح و چندخانه را ویران کرده است. آن‌هم با هواپیماهای میراژ فرانسوی، این مدعیان حقوق بشر که برای اعدام یک تروریست یقه چاک می‌دهند اما در برابر بمباران مردم بی‌دفاع در مرز کشور سکوت می‌نمایند. آنچه که صدام را وادار به دیوانه‌گری می‌کند پوشاندن شکست رژیم بعثی در منطقه بستان است... رئیس مجلس شورای اسلامی افزود با بمباران یک شهر مرزی و تبلیغات فراوان نمی‌شود روحیه ارتش شکست خورده را تقویت کرد...».

منبع: روزنامه کیهان، 19 آذر 1360؛ مرکز اسناد انقلاب اسلامی.

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر