کد خبر: ۶۴۴

اول اسفند ماه در گذار تاریخ

1 اسفند 1369
دومين مجلس خبرگان رهبري با پيام آيت‌الله خامنه‌اي در حسينيه اما‌م‌خميني گشايش يافت.

1 اسفند 1364
بر اثر سقوط هواپيماي حامل حجت‌الاسلام شيخ فضل‌الله محلاتي نماينده امام خميني، وي به همراه جمعي از نمايندگان مجلس و تعدادي از قضات و مسئولان ديگر جان باختند. اين هواپيماي مسافري هدف 2 فروند موشك عراق قرار گرفت و در 25 كيلومتري شمال اهواز سقوط كرد.

1 اسفند 1356
در اعتراض به كشتار مردم تبريز توسط ماموران نظامي، دانشگاه اين شهر تعطيل شد. يادآوري مي‌شود تظاهرات مردم تبريز در 29 بهمن گذشته و در چهلمين روز شهداي قم توسط ماموران به خاك و خون كشيده شد.

1 اسفند 1348
آيت الله محمد محسن تهراني معروف به آقابزرگ تهراني در نجف اشرف درگذشت .

1 اسفند 1346
دانشجويان دانشگاه شيراز در اعتراض به فساد اخلاقي و اداري ترويج شده از سوي اميراسدالله علم رئيس‌ دانشگاه دست به تحصن زدند.

1 اسفند 1341
اميراسدالله علم نخست‌وزير در يك نطق راديوئي به هنگام تشريح برنامه كار خود دولت اميني دولت پيشين از خود را مورد انتقاد قرار داد.

1 اسفند 1331
هندرس سفير آمريكا پيشنهاد مكتوبي به عنوان «طرح مشترك آمريكا و انگليس درباره نفت» تسليم نخست‌وزير كرد. در اين طرح اصل ملي شدن صنعت نفت مورد شناسائي قرار گرفته ولي مداخله كارشناسان خارجي در تعيين قيمت و بازاريابي، برخلاف قانون ملي شدن صنعت نفت بود و رد شد.

1 اسفند 1305
لايحه تاسيس راه‌آهن سراسري از سوي مهديقلي هدايت وزير فوائد عامه به مجلس شوراي ملي ارائه شد.

1 اسفند 1302
رضاخان سردار سپه كه از سوم آبان اين سال به حكم احمد شاه رئيس‌الوزرا شده، كميسيوني را تشكيل داد كه اعضاي آن به دولت وي در تمام امور مشورت دهند. تقي‌زاده، مصدق و فروغي از جمله اعضاي اين كميسيون هستند.

1 اسفند 1299
همزمان با آماده باش قواي قزاق براي ورود به تهران، اديب‌السلطنه معاون رئيس الوزرا و معين‌الملك رئيس دفتر احمد شاه مامور شدند تا ضمن ملاقات با رضاخان ميرپنج وي و نيروهايش را از ورود به تهران منع كنند.

1 اسفند 1292
ميرزا مهدي‌خان اميرتومان برادر ناصر‌الملك نايب‌السلطنه به سمت وزير مختار ايران در آمريكا منصوب شد.

1 اسفند 1287
آقا بالاخان والي رشت به قتل رسيد و حكومت اين شهر به دست مشروطه‌‌خواهان افتاد.

1 اسفند 1206
عهدنامه ترکمانچای بین فتحعلی شاه قاجار و باسکویچ روسی به امضا رسید.
این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات