کد خبر: ۶۴۴۹
انقلاب اسلامی در کاشان

شعار انقلابی مردم کاشان در دی ماه 1357: «کیست مرا یاری کند، لبیک لبیک»

در 1 دی 1357 مثل هميشه، سنت بسيج همگانى در مزار فيض شهر کاشان انجام گرفت و برنامه‌ تظاهرات در ساعت 10 صبح از فيض آغاز شد. وقتى تظاهركنندگان از فلكه‌ قاضى‌اسداللّه به‌سوى كمال‌الملك سرازير شدند، جمعيت آن‌ها بيش از 1000 نفر نبود، اما كماكان از گوشه و كنار، عده‌اى از جوانان به جمع تظاهرات‌كنندگان ملحق مى‌شدند و تا فلكه‌ كمال‌الملك اين شعارها سرداده مى‌شد: «ايمان، جهاد، شهادت/ تنها ره رهايى، جنگ مسلحانه است».
دوشنبه ۰۱ دی ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۰

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ در دی ماه 1357 صف‌های تظاهرات علیه رژیم پهلوی روز به روز منسجم‌تر و بیشتر می‌شد. اقشار مختلف مردم در سراسر کشور علم مخالفت با رژیم را در پیش گرفته بودند. مردم انقلابی و پرشور کاشان نیز در این برهه نقش تاریخی از خود به یادگار گذاشتند و با برپایی تظاهرات صدای مخالفت خود را به گوش رژیم پهلوی رساندند. در این زمینه در کتاب «انقلاب اسلامی در کاشان» جلد یکم که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده آمده است:

شعار انقلابی مردم کاشان در دی ماه 1357: «کیست مرا یاری کند، لبیک لبیک»

در 1 دی 1357 مثل هميشه، سنت بسيج همگانى در مزار فيض شهر کاشان انجام گرفت و برنامه‌ تظاهرات در ساعت 10 صبح از فيض آغاز شد. وقتى تظاهركنندگان از فلكه‌ قاضى‌اسداللّه به‌سوى كمال‌الملك سرازير شدند، جمعيت آن‌ها بيش از 1000 نفر نبود، اما كماكان از گوشه و كنار، عده‌اى از جوانان به  جمع تظاهرات‌كنندگان ملحق مى‌شدند و تا فلكه‌ كمال‌الملك اين شعارها سرداده مى‌شد: «ايمان، جهاد، شهادت/ تنها ره رهايى، جنگ مسلحانه است».

تظاهركنندگان از خيابان محتشم گذشتند و عده‌اى در فلكه‌ امام خمينى متفرق شدند، ولى در اين خيابان عده‌ بيشترى نيز به تظاهرات‌كنندگان پيوستند. سپس، رزمندگان، فريادزنان وارد مسجد كيهان، مركز فعاليت شاهزاده على‌اصغر(ع) شدند. 

مردم مرتب وارد مسجد مى‌شدند كه ناگهان صداى رگبار گلوله‌ دژخيمان شاه، به‌ گوش رسيد و مسجد كيهان مورد يورش مزدوران و كماندوهاى رژيم قرار گرفت. خوشبختانه، مسجد كيهان يك در خروجى نيز به‌ داخل محله‌ عباس‌آباد داشت. وقتى مزدوران شاه مسجد  كيهان را به گلوله بستند، مردم از در محله‌ عباس‌آباد خارج شدند و متفرق گرديدند. در اين محله يك زن و يك مرد به صورت ناجوانمردانه مورد اصابت گلوله قرار گرفتند و مجروح شدند.

پس از گلوله‌باران مسجد كيهان، كماندوها چون مسجد را خالى ديدند، با ماشين‌هاى خود به سمت شهربانى حركت كردند. ماشين حامل كماندوها، توسط يكى از مجاهدين با نارنجك مورد حمله قرار گرفت. اين خبر مردم را خوشحال كرد. به‌هنگام بعدازظهر، گفته مى‌شد كه انفجار نارنجك داخل ماشين هفت كماندو را زخمى كرده است كه حال سه نفرشان وخيم است.

كاشان، اين شب را بحرانى و با اضطراب آغاز كرد. از ساعت 9 شب، جمعيت بى‌نظيرى به پشت‌بام‌ها آمدند. بيشترين فريادها و شعارها از محله‌هاى اطراف فلكه‌ قاضى اسداللّه، پشت مشهد، دروازه جوشقان، جمال‌آباد و نوش‌آباد نو، به‌گوش مى‌رسيد.

بلندگوها هم در اطراف فلكه‌ قاضى اسداللّه، شعار ضدپهلوى پخش مى‌كرد. در ميان جمعيت تظاهركننده بر روى پشت‌بام‌ها، شعارهاى زير جلب توجه مى‌كرد : «كيست مرا يارى كند/ لبيك، لبيك»

 

این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات