کلاس تاریخ

پیراهن خونینی که سند مظلومیت و افتخار بود!

«این همان پیراهنی است که سید در سوءقصد پشت مسجد سپهسالار به تن داشت و آقا گفته است که پس از مرگم، آن را در کفنم بگذارید.» افسر شهربانی با شگفتی بیشتری پرسید: این چه وصیتی است؟! این پیراهن برای او چه سودی دارد؟ پاسخ شنید: «آقا گفته است؛ می‌خواهم در آن دنیا به جدم نشان دهم تا ببیند با فرزند او چه کرده‌اند!»
چهارشنبه ۰۳ دی ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۷

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ شهید آیت‌الله سیدحسن مدرس، از روحانیون مبارزی بود که سرانجام به دستور رضاخان به شهادت رسید؛ وی در امر مبارزه و مخالفت با رژیم پهلوی از هیچ نوع تهدید و ارعابی ابایی نداشت.

پیراهن خونینی که سند مظلومیت و افتخار بود!

یکی از روزهایی که آیت‌الله مدرس در خانه نبود، چند افسر شهربانی به منزل او ریختند و به جستجوی خانه پرداختند. همه جای خانه را به دقت گشتند تا شاید مدرکی پیدا کنند. هنگام جستجوی خانه به یک گنجه رسیدند که درون آن یک بقچه و درون بقچه، پیراهنی خونین بود. افسر شهربانی از دیدن پیراهن بسیار تعجب کرد و از یکی از دوستان مدرس پرسید: چرا سید این پیراهن را در این بقچه گذاشته است؟ او پاسخ داد: «این همان پیراهنی است که سید در سوءقصد پشت مسجد سپهسالار به تن داشت و آقا گفته است که پس از مرگم، آن را در کفنم بگذارید.» افسر شهربانی با شگفتی بیشتری پرسید: این چه وصیتی است؟! این پیراهن برای او چه سودی دارد؟ پاسخ شنید: «آقا گفته است؛ می‌خواهم در آن دنیا به جدم نشان دهم تا ببیند با فرزند او چه کرده‌اند

 


این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات