مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۶۴۵۹
انقلاب اسلامی در ارومیه
انقلابیون پس از اجتماع در مقابل مسجد اعظم به سخنرانی سخنرانان از طبقات مختلف گوش فرا دادند. ابتدا حجت‌الاسلام والمسلمين حسنی مطالبی درباره‌ جنايات رژيم ايراد كرد و سپس او ارتشی‌ها را مورد خطاب قرار داد و از آنان خواست تا به صفوف مردم بپيوندند. پس از او ماشاءالله بوزچلو سخنرانی كرد. پس از آن پزشكان رضائيه با صدور قطعنامه‌ای، حادثه‌ بيمارستان شاه‌رضای مشهد و نيز 23 آذر اروميه را محكوم كردند. براساس گزارش ساواك، سازماندهی اين تظاهرات را آقايان اسدالله حيدری معماری، از اساتيد دانشگاه اروميه، علی نصراللهی نماينده‌ بازاريان و ماشاءالله بوزچلو، وكيل دادگستری برعهده داشتند.
تاریخ انتشار: ۱۵:۲۲ - ۰۳ دی ۱۳۹۹ - 2020December 23

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ تشکیل حلقه‌های ارتباطی بین انقلابیون در ماه‌های منتهی به پیروزی نهضت اسلامی در شهرهای مختلف روزبه‌روز بیشتر می‌شد. مردم انقلابی ارومیه نیز به پیروی از دستورات امام‌خمینی همه روزه با برپایی تظاهرات، ضربه سنگینی بر پیکره رژیم پهلوی زدند. در این زمینه در جلد دوم کتاب «انقلاب اسلامی در ارومیه» که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده آمده است:

در 2 دی، ‌فرهنگيان و معلمان اروميه از رفتن بر سر كلاس درس خودداری كردند و به اين خاطر مدارس اروميه تعطيل گرديد. اين تصميم بدون اطلاع قبلی و از طرف جامعه‌ معلمان اروميه اتخاذ شد و به اين خاطر دانش‌آموزانی كه به مدارس رفته بودند در جريان قرار گرفتند و با درب‌های بسته‌ مدارس روبه­رو شدند. جامعه‌ معلمان اروميه در آن روز اطلاعيه‌ای انتشار داد و در آن با اشاره به وقايع اخير شهرهای اروميه، تبريز، مهاباد، اصفهان، سردشت، نجف­آباد و... اعلام كردند تا پاسخگويی دولت به اين جنايات در كلاس‌های درس حاضر نخواهند شد.

در 3 دی، پزشكان اروميه دست به اعتراض و راهپيمايی عليه رژيم پهلوی زدند. آنان در اعتراض به حمله‌ عوامل رژيم به بيمارستان مشهد دست به اعتراض زدند. به دنبال اعلام خبر حمله‌ عوامل رژيم به بيمارستان مشهد، پزشكان از ساعت 9:30 با اجتماع در خيابان‌های اروميه به اين امر اعتراض كردند. آنان به اتفاق جمعی از روحانيون و اصناف و فرهنگيان و طبقات مختلف اروميه كه بالغ بر 8000 نفر می‌شدند، اجتماع عظيمی در خيابان‌های اروميه شكل دادند. سپس با سردادن شعارهای انقلابی و ضدپهلوی تنفر و انزجار خود از رژيم را در حمله به بيمارستان مشهد اعلام كردند.

خبرگزاری پارس در این باره گزارش داد: امروز هزاران نفر از گروه‌های مردم رضائيه دست به يك تظاهرات و راهپيمايی آرام و بسيار وسيع زدند. اين راهپيمايی به دنبال اعتراض پزشكان رضائيه به واقعه‌ بيمارستان شاه‌رضای مشهد از ساعت 10:30 دقيقه از محوطه‌ بيمارستان شيروخورشيد رضائيه آغاز شد و راهپيمايان كه در پيشاپيش آنان گروهی از روحانيون و پزشكان رضائيه حركت می‌كردند، از مسير خيابان‌های فرح، خيام، استاد برزگر و پهلوی گذشتند و به طرف مسجد اعظم حركت كردند. در اين تظاهرات عظيم، ‌تظاهرات‌كنندگان، شعارهای مخالف دولت سر می‌دادند...

آنان پس از اجتماع در مقابل مسجد اعظم به سخنرانی سخنرانان از طبقات مختلف گوش فرا دادند. ابتدا حجت‌الاسلام والمسلمين حسنی مطالبی درباره‌ جنايات رژيم ايراد كرد و سپس او ارتشی‌ها را مورد خطاب قرار داد و از آنان خواست تا به صفوف مردم بپيوندند. پس از او ماشاءالله بوزچلو سخنرانی كرد. پس از آن پزشكان رضائيه با صدور قطعنامه‌ای، حادثه‌ بيمارستان شاه‌رضای مشهد و نيز 23 آذر اروميه را محكوم كردند. براساس گزارش ساواك، سازماندهی اين تظاهرات را آقايان اسدالله حيدری معماری، از اساتيد دانشگاه اروميه، علی نصراللهی نماينده‌ بازاريان و ماشاءالله بوزچلو، وكيل دادگستری برعهده داشتند. گزارشگر ساواك تعداد تظاهرات‌كنندگان را بالغ بر 8000 نفر ذكر كرده بود.

اتحاد فرهنگیان، پزشکان و روحانیون ارومیه در مبارزه با رژیم پهلوی/ روزی که زندانیان سیاسی در ارومیه به خروش آمدند

در 4 دی هم مردم اروميه در تظاهرات باشكوهی شركت كردند. آنان مثل مردم ساير شهرهای كشور كه در آن روز در تظاهرات و اعتراض به رژيم بودند، در تظاهراتی باشكوه اعتراض خود را به رژيم نشان دادند. فردای آن روز به مناسبت شهادت يكی از انقلابيون نقده، مجلس بزرگداشتی در آن شهر برگزار شد. در گزارشی كه ساواك تهيه كرده آمده است: «حسنی و چند تن از دبيران اهل تسنن مطالب تحريك‌آميزی عنوان و حسنی مردم را به هم پيوستگی و آشوب و اغتشاش و مبارزه تحريك و اظهار داشته تا آخرين قطره‌ خون خواهيم جنگيد.»

در همان روز زندانيان سياسی اروميه در داخل زندان دست به تحصن و تظاهرات زدند. بنا به گزارش ساواك، دو سوم از 827 زندانی اروميه در آن تحصن شركت داشتند و با شكستن درب و پنجره و قفل چندين سلول با سردادن شعارهای انقلابی وارد حياط زندان شدند. آنان قصد داشتند تا با گروگان‌گيری درجه‌داران، نسبت به آزادی خود اقدام نمايند كه در نهايت در ساعت 5 با دخالت نيروهای نظامی سركوب شدند. بلافاصله پس از آن يك گروهان ژاندارم و نيز يك گروهان سرباز از لشكر 64 اروميه به محل اعزام گرديد. همچنين حادثه با حضور رئيس شهربانی، دادستان شهرستان و دادستان دادگاه نظامی مورد بررسی قرار گرفت.

در 6 دی، اروميه شاهد تظاهراتی به مراتب گسترده بود. مردم اروميه به مناسبت شهادت دكتر كامران نجات­اللهي به خيابان‌ها ريختند و با سردادن شعارهای انقلابی، رژيم را مورد انتقاد قرار دادند. در اين تظاهرات، درگيری بين مردم و نيروهای نظامی به ‌وجود آمد و به زخمی‌شدن برخی از تظاهرات‌كنندگان انجاميد. مبينی رئيس ساواك اروميه حادثه‌ فوق را اين‌گونه به مركز مخابره كرد: «ساعت 9 صبح روز جاری، تعداد 800 نفر از دانشگاهيان رضائيه كه از پشتيبانی عده‌ كثيری از اصناف، ‌بازاريان، ‌روحانيون و كادر آموزشی و اداری آموزش و پرورش برخوردار بودند، به ­عنوان پشتيبانی از تحصن استادان دانشگاه تهران در وزارت علوم و به خاطر كشته‌شدن يكی از استادان دانشگاه پلی‌تكنيك تهران در تظاهرات روز گذشته‌ تهران، اقدام به راهپيمايی و دادن شعارهای مضره در چند خيابان شهر نموده و سپس به مسجد اعظم عزيمت و ابتدا يكی از دبيران به نام محمدعلی احمدی در مورد همبستگی مردم و اوضاع كنونی سخنرانی كرد و آنگاه سيدعلی‌اكبر قريشی يكی از روحانيون افراطی رضائيه ضمن حمله‌ نمودن به حكومت نظامی و اظهار مطالب مخالفی عليه رژيم و تشويق مردم به اتحاد، سخنرانی و در خاتمه ماشاءالله بوزچلو نماينده‌ بازاريان و اصناف مطالب خلافی در مورد رژيم و همبستگی تمام ملت صحبت و اظهار داشت خوشبختانه كارگران صنعت نفت با دولت به توافق نرسيدند. كارگردان اين راهپيمايی دكتر اسدالله حيدری معماری و ماشاءالله بوزچلو بودند».

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر