کلاس تاریخ

ثواب برگزاری جلسات قرآنی برای نوجوانان

آیت‌الله مشکینی گفت: قرائتی! بیا معامله‌ای کنیم. گفتم: چه معامله‌ای؟ گفت: شما ثواب این جلسه‌ بیست تا بچه را به من بده، من ثواب جلسه‌ صدها طلبه را که در مسجد امام، کفایه یا مکاسب و درس خارج می‌گویم، به تو می‌دهم این خیلی سبب تشویق من شد.»
دوشنبه ۰۸ دی ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۲

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ آیت‌الله میرزا علی‌اکبر فیض معروف به مشکینی یکی از استادان معروف حوزه علمیه قم می‌باشد. وی در تدریس و تفسیر درس اخلاق یدی طولانی دارد و در این راستا شاگردان بسیاری را تربیت کرده است. در این زمینه توجه و تربیت به نیروی جوان و خلاق از اهم موضوعات فکری وی به شمار می رفت.

یکی از ویژگی‌های مهم و تاثیرگذار آیت‌الله مشکینی توجه به جوانان و ایده‌های جدید آنها بود. وی اگر طلبه‌ جوانی را می‌دید که به‌صورت ابتکاری شیوه‌ جدید در تبلیغ امور دینی به‌وجود آورده او را تشویق می‌کرد. به‌خاطر همین تشویق‌های او در حوزه‌ علمیه‌ قم، شاهد تربیت. رشد و تعالی علما و فضای بزرگ و موثر در علوم مختلف دینی از اصول فقه گرفته تا تفسیر و حتی تبلیغ می‌باشیم.

ثواب برگزاری جلسات قرآنی برای نوجوانان

حجت الاسلام و المسلمین محسن قرائتی درباره این وجه از ویژگی اخلاقی آیت‌الله مشکینی خاطره‌ای را نقل می‌کند: «بنده در حدود بیست سالگی، کلاسی برای بچه‌های قم در مسجد داشتم، که در آنجا مرحوم آیت‌الله ستوده و آیت‌الله صلواتی نماز می‌خواندند. من چون شاگرد آن دو بزرگوار بودم، گفتم: شما که اینجا نماز می‌خوانید، بچه‌هایتان را بیاورید که برایشان قصه بگویم، بچه آیت‌الله مشکینی هم می‌آمد و درس هایمان را می نوشت، به پدرش نشان می‌داد...

یک روز آیت‌الله مشکینی از من تشکر کرد و گفت: من هم می‌خواهم در جلسه‌ بچه‌ها شرکت کنم. گفتم: آقا! ده دوازده تا بچه بیشتر نیستند. او گفت که: دوست دارم بیایم. آیت‌الله مشکینی، که برای هزار طلبه درس می‌داد، آمد و در جلسه‌ بچه‌ها و کنار آنها نشست، من هم پای تخته سیاه، یک بحث را برای بچه‌ها گفتم. از خانه که بیرون آمدیم، آیت‌الله مشکینی گفت: قرائتی! بیا معامله‌ای کنیم. گفتم: چه معامله‌ای؟ گفت: شما ثواب این جلسه‌ بیست تا بچه را به من بده، من ثواب جلسه‌ صدها طلبه را که در مسجد امام، کفایه یا مکاسب و درس خارج می‌گویم، به تو می‌دهم این خیلی سبب تشویق من شد.»

این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات