مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۶۵۷۷
گزارش| 7 بهمن 1357
بهمن ماه 1357 نقطه عطفی در مبارزات و مخالفت‌های مردم سراسر کشور با رژیم پهلوی بود. در این راستا شهرهای مختلف کشور با برپایی تظاهرات و راه‌پیمایی‌های روزانه شدت انزجار خود را با رژیم و بقایای آن نشان می‌دادند. عمده خواسته تظاهرکنندگان که همه بر آن اتفاق نظر داشتند خواستار بازگشت امام ‌خمینی و برکناری دولت بختیار بودند. این تظاهرات‌ها با دخالت ماموران در برخی از شهرها با خشونت همراه می‌شد. در این زمینه گزارش‌های جراید و مطبوعات مورد بازخوانی قرار می‌گیرد.
تاریخ انتشار: ۱۰:۴۲ - ۰۸ بهمن ۱۳۹۹ - 2021January 27

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ در راه‌پیمایی که دیروز 7 بهمن 1357 در شهرهای مختلف کشور برگزار شد. مردم خواستار بازگشت امام ‌خمینی و برکناری دولت بختیار شدند. این تظاهرات با دخالت ماموران در برخی از شهرها با خشونت همراه شد در این زمینه گزارش روزنامه اطلاعات بدین‌ شرح است:

تبریز

500 هزار نفر از مردم تبریز، دیروز 7 کیلومتر راه‌پیمایی کردند. راه‌پیمایی این گروه از خیابان امام‌ خمینی (پهلوی)، شروع شد و در ایستگاه راه‌آهن پایان یافت. راه‌پیمایان درحالیکه عکس‌های امام‌خمینی و آیت‌الله شریعتمداری را با خود حمل می‌کردند. شعارهای ضد دولتی می‌دادند.

گرگان

دیروز هزاران نفر از مردم گرگان در خیابان‌ها به راه‌پیمایی و تظاهرات پرداختند اما مامورین ضمن دخالت اقدام به تیراندازی کردند. در نتیجه این تیراندازی یک نفر شهید و 32 نفر مجروح شدند. مجروحین که در بیمارستان‌های پهلوی و فلسفی بستری هستند و حال چند نفرشان وخیم می‌باشد.

آبادان

بامداد دیروز هزاران نفر از مردم آبادان در خیابان‌های مرکزی و نزدیکی شهربانی به راه‌پیمائی و تظاهرات پرداختند که در نتیجه تیراندازی ماموران یک نفر شهید و عده‌ای مجروح شدند. در پی این واقعه فرمانداری نظامی راه‌پیمائی در آبادان را آزاد اعلام کرد. پس از این اعلام بیش از 200 هزار نفر از منطقه بازرگان و مصدق به راه‌پیمایی پرداختند و خیابان‌ها را پشت سر گذاشتند.

اصفهان

صدها هزار تن از مردم اصفهان پس از اجتماع در مسجد حکیم به ورزشگاه تختی رفتند و به چند سخنرانی گوش دادند. قبلا قرار بود این اجتماع در میدان نقش‌جهان انجام شود اما به علت شکسته شدن بلندگوهای میدان، اجتماع در ورزشگاه تختی برپا شد. گفته می‌شود بلندگوهای ویژه اجتماع‌کنندگان در میدان نقش‌جهان، در ساعات منع عبور و مرور شبانه شکسته شده است، اجتماع‌کنندگان همچنین در خیابان‌های شهر دست به راه‌پیمایی زدند.

اهواز

نیم میلیون نفر از ساکنین اهواز و عشایر و روستائیان اطراف، در یک راه‌پیمائی کم‌سابقه خواستار مراجعت فوری امام‌خمینی به وطن شدند. راه‌پیمایی بزرگ اهواز از حسینیه اعظم آغاز شد و راه‌پیمایان پس از طی خیابان‌های شهر و ابراز احساسات نسبت به سربازانی که عکس آیات عظام در دست داشتند، بار دیگر به حسینیه بازگشتند. در خاتمه راه‌پیمایی حجت‌الاسلام ابوالقاسم خزعلی قطعنامه‌ راه‌پیمایان را در 11 ماده و همچنین پیام گروهی از افراد لشکر اهواز و پیام عشایر بختیاری را در همبستگی با مبارزات مردم قرائت کرد.

رشت

طی دو روز جمعه و شنبه 4 نفر در جریان تظاهرات رشت شهید و 30 نفر به شدت مجروح شدند. صبح روز جمعه جوانی به‌ نام احمد عطا‌آفرین که در میدان شهرداری به مناسبت ورود امام‌خمینی سرگرم پخش شیرینی بین مردم بود هدف سه گلوله ماموران قرار گرفت و شهید شد. در ادامه این گزارش آمده است، شنبه گروهی از مردم به قصد راه‌پیمایی مقابل مسجد لاکانی اجتماع کردند اما مامورین با پرتاب گاز اشک‌آور و تیراندای آنها را متفرق ساختند. تظاهرکنندگان سپس به‌صورت پراکنده در محلات مختلف با انداختن درخت وسط خیابان‌ها و آتش زدن چند اتومبیل دولتی از جمله یک مینی‌بوس سازمان دفاع غیرنظامی به تظاهرات پرداختند. با دخالت ماموران و تیراندازی از سوی آنها 3 نفر شهید و 30 نفر مجروح شدند. حال چهار نفر از مجروحین به اسامی فرحناز معصومی، محمد شعبانی، ابراهیم یوسف‌پور و حمید نگهدار به شدت وخیم است.

قم

دیروز شنبه 200 هزار نفر از ساکنان قم پس از اجتماع در میدان آستانه، دست به راه‌پیمایی زدند. نیمی از راه‌پیمایان را زنان تشکیل می‌دادند که با چادر مشکی در راهپیمایی و تظاهرات دیروز قم شرکت کرده بودند. راه‌پیمایان پس از گذشتن از خیابان آستانه، چهار راه بازار و میدان غفاری، وارد صحن مطهر حضرت معصومه (ع) شدند. صحنین مطهر حضرت معصومه (ع) و خیابان‌های اطراف مملو از جمعیت بود این گروه پس از سخنرانی حجت‌الاسلام انصاری ساعت 1/20 دقیقه بعد از ظهر به آرامی پراکنده شدند.

مشهد

از ساعت 9 صبح دیروز گروه‌های مختلف مردم مشهد در مقابل منزل حضرت آیت‌الله العظمی شیرازی اجتماع کردند و به راه‌پیمایی عظیمی پرداختند. در پیشاپیش راهپیمایان که تعدادشان به بیش از نیم میلیون نفر می‌رسید، آیت‌الله زاگان آقایان سید محمدباقر و سید محمدعلی شیرازی در حرکت بودند. راه‌پیمایان پس از گذشتن از خیابان‌های مرکزی مشهد، به اطراف فلکه حرم مطهر حضرت رضا(ع) وارد شدند و آنگاه در صحن امام‌خمینی اجتماع کردند. در این محل حجت‌الاسلام هاشمی‌نژاد سخنرانی کرد.

خلخال

دیروز در حالی که ده‌ها هزار تن از مردم خلخال و حومه در معیت آیت الله یکتائی راه‌پیمایی می‌کردند. ناگهان مامورین انتظامی به سوی آنان آتش گشودند و اقدام به پرتاب گاز اشک‌آور نمودند. در نتیجه این تیراندازی‌ها یک نفر به نام مظفر عزیزی به شهادت رسید و دو تن دیگر به نام‌های ناصر نوعی (22 ساله)، اردشیر خاکی‌نژاد (20 ساله) به شدت مجروح شدند. یکی از مجروحین به علت وخامت وضع به تبریز انتقال یافت.

شیراز

حدود 150 هزار نفر از اهالی شیراز در صحن مطهر حضرت شاهچراغ (ع) و مسجد جامع این شهر اجتماع کردند. ابتدا حجت‌الاسلام مجدالدین محلاتی سخنانی ایراد کرد و سپس پیام‌های دانشجویان دانشگاه شیراز، کارکنان صنایع الکترونیک، پیام مورخ 26 صفر امام‌خمینی و یام عشایر مسلح فارس قرائت شد.

بندر بوشهر

عده‌ای از پرسنل نیروی هوایی پایگاه ششم شکاری بندر بوشهر، یک‌بار دیگر با راه‌پیمایی همبستگی خود را با مبارزات مردم ایران اعلام داشتند. مردم در خیابان «شهید صادق نیگی» و میدان امام‌خمینی به آنها پیوستند و شعار دادند. در این راه‌پیمایی پرسنل نیروی هوایی با یونیفورم شرکت داشتند. در جریان این راه پیمایی 3 ساعته آیت الله سید محمدصالح طاهری نماینده امام‌خمینی و چند تن از نمایندگان پرسنل نیروی هوایی سخنانی ایراد کردند و در پایان، افسران جزء، همافران، درجه‌داران و سربازان که تعدادشان در حدود 2 هزار نفر بود، از مقابل مردم در صفوف منظم گذشتند و به شدت تشویق شدند. در این راه‌پیمایی خانواده‌های نظامیان نیروی هوایی بوشهر نیز شرکت داشتند.

منبع: روزنامه اطلاعات؛ 8 بهمن 1357.

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر