مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۶۶۳۳
کتاب «دکتر علی شریعتی» از آثار حجت‌الاسلام والمسلمین روح‌الله حسینیان تجدید چاپ شد. این اثر که از سوی موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است، حاوی ناگفته‌هایی درباره شخصیت، مشی و دیدگاه‌های دکتر علی شریعتی است.
تاریخ انتشار: ۰۸:۲۴ - ۲۸ بهمن ۱۳۹۹ - 2021February 16

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی - مشرق نوشت: کتاب «دکتر علی شریعتی» از آثار حجت‌الاسلام والمسلمین روح‌الله حسینیان تجدید چاپ شد. این اثر که از سوی موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است، حاوی ناگفته‌هایی درباره شخصیت، مشی و دیدگاه‌های دکتر علی شریعتی است.

حجت‌الاسلام والمسلمین روح‌الله حسینیان رئیس فقید مرکز اسناد انقلاب اسلامی در مقدمه این کتاب می‌نویسد: «بی‌شک شخصیت دکتر علی شریعتی از پیچیده‌ترین موضوعات تاریخ انقلاب اسلامی است که قضاوت در مورد آن بسیار مشکل است و این مشکل ریشه در پیچیدگی شخصیت شریعتی دارد. شریعتی روح عصیان‌گر نسلی بود که از بودها خسته و به دنبال بایدها می‌گشت؛ نسلی که از ماتریالیسم بریده شده بود و به دنبال متافیزیکی می‌گشت که روحش را آرام کند؛ نسلی که مارکسیسم را در حزب توده و گروه‌های چپ‌گرا تجربه کرده بود و از همه ناامید به دنبال اسلامی می‌گشت که انقلابی بودن خود را هم حفظ کند؛ نسلی که از لیبرالیسم و غرب سخت سرخوده شده بود و از سنت سخت وحشت داشت و به دنبال اسلامی نو می‌گشت تا هم پاسخی به ندای درونش باشد و هم به نیاز برونش.»

کتاب «دکتر علی شریعتی» خواندنی شد

کتاب مشتمل بر شش فصل است. فصل اول زندگی پر فراز و نشیب دکتر شریعتی را مورد بحث و بررسی قرار می‌دهد. در این فصل به غیر از بیوگرافی، حیات علمی و سیاسی شریعتی نیز مورد بررسی قرار گرفته است. فصل دوم با عنوان «ایمان شریعتی»، وجهه مذهبی شخصیت او را مورد واکاوی قرار داده و شریعت و عرفان مرحوم شریعتی را بررسی می‌کند. فصل سوم، مبارزات شریعتی را می‌کاود و فصل چهارم در پی آن است تا نحوه برخورد و مراودات دکتر شریعتی با روحانیت را بررسی کند. فصل پنجم به بررسی رابطه شریعتی و امام خمینی می‌پردازد و در فصل ششم و پایانی، نقش دکتر علی شریعتی در انقلاب بررسی می‌شود. در فرازی از فصل واپسین، مرحوم حسینیان می‌نویسد: «شریعتی درد جامعه خویش را غرب‌زدگی و احساس از خودبیگانگی می‌دانست و تلاش می‌کرد تا جامعه را به بازگشت به خویش دعوت کند. او بلافاصله این سوال را مطرح می‌کرد که کدام خویشتن؟ خویشتن انسانی و موهوم اومانیسم؟ خویشتن نژادی راسیسم، فاشیسم و جاهلیت نژادی؟ یا خویشتن فرهنگی قدیمی دوره هخامنشی و قبل از اسلام؟ او پاسخ می‌داد که باید به خویشتن اسلامی خویش برگردیم؛ زیرا این خویشتن هنوز زنده است و حیات و حرکت دارد و کلا سیستم مرده باستان شناسی نیست. همه تلاش شریعتی دعوت از روشن فکران و نسل تحصیل کرده به بازگشت به خویشتن اسلامی خویش است...»

چاپ چهارم کتاب «دکتر علی شریعتی» به قلم مرحوم حجت‌الاسلام والمسلمین روح‌الله حسینیان با قیمت 15000 به همت موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی تجدید چاپ شده است.

علاقمندان می‌توانند برای تهیه این کتاب علاوه بر رجوع به سایت مرکز اسناد انقلاب اسلامی به نشانیwww.irdc.ir، به فروشگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی واقع در: خیابان انقلاب، خیابان 12 فروردین، بعد از خیابان شهدای ژاندارمری، نبش مجتمع ناشران مراجعه کنند و یا با شماره تلفن 22211174 تماس بگیرند.

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر