کد خبر: ۶۶۶۵
با حضور جمعی از تحلیلگران سیاسی،

نشست نقد و بررسی کتاب «هشت سال بحران‌آفرینی اصلاح‌طلبان» برگزار شد

به بهانه چاپ چهارم «هشت سال بحران‌آفرینی اصلاح‌طلبان»، نشست نقد و بررسی این کتاب در محل کتابفروشی به‌نشر برگزار شد.

به گزارش پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی، به بهانه چاپ چهارم «هشت سال بحران‌آفرینی اصلاح‌طلبان»، نشست نقد و بررسی این کتاب در محل کتابفروشی به‌نشر برگزار شد.

«هشت سال بحران‌آفرینی اصلاح‌طلبان» عنوان کتابی است که از سوی مرکز اسناد انقلاب اسلامی چاپ و منتشر شده است. این پژوهش بر آن است تا به کالبدشکافی عملکرد حزب مشارکت در بازه زمانی 1378 تا 1384 بپردازد. گردآوری مطالب براساس مدارک و اسناد، بهره‌گیری از اطلاعات مندرج در مطبوعات آن برهه، روایت ناگفته‌های سیاسی و ... از ویژگی‌های این کتاب است.

در ابتدای این نشست، کامران غضنفری، فعال فرهنگی و نویسنده گفت:‌ دولت اصلاحات نظریه‌ای در مقابل نظام ولایت فقیه داشت. مدت‌ها قبل از آقای خاتمی هم سازمان‌های اطلاعاتی انگلیس روی آن کار کرده بودند. سه سال قبل از مسئله مانور آقای خاتمی بر روی جامعه مدنی، آقای منوچهر گنجی که فراماسونر و از وزرای طاغوت بود در سال ۷۳ این مسئله را طرح کرد. به صراحت گفته بود که جامعه مدنی چیزی است که زیرآب حکومت ولایت فقیه را می‌زند!

وی با بیان اینکه آنها بحث آزادسازی مدنی را مطرح کردند افزود: آنها جو شارلاتانیزم رسانه‌ای را در فضای جامعه حاکم کردند. عملکرد آنها را در ماجرای قتل‌های زنجیره‌ای و فتنه ۷۸ دیدیم. البته مسئولین هیچگاه قتل‌های زنجیره‌ای را تشریح نکردند. هرچه مطرح شد، نقل قول‌های چهره‌های سیاسی بود. یکی از نقل قول‌ها این بود که آقای موسوی دو ماه قبل از قتل‌های زنجیره‌ای این ماجرا را برای آقای خاتمی تعریف کرده بود ولی ایشان کاری نکرده بودند.

نشست نقد و بررسی کتاب «هشت سال بحران‌آفرینی اصلاح‌طلبان» برگزار شد

غضنفری ادامه داد: ماجرای کوی دانشگاه تهران را هم در دوران اصلاحات شاهد بودیم و آقای تاجزاده یکی از آتش‌بیاران معرکه این ماجرا بود. در همان ایام بود که سردار رحیم صفوی برای مسئولین،‌ خط و نشان کشید که بیت رهبری از خطوط قرمز است و نباید آشوبگران به آن سمت بروند. تاجزاده هم به سران آشوب‌طلب اطلاع داد.

این فعال سیاسی تصریح کرد:‌ بخشی از اعترافات عزت‌الله سحابی هم حاکی از این بود که آمریکا پیامی رسانده بود که اگر اغتششات عشایری را راه‌اندازی کنند، آمریکا حاضر به حمایت است و این نشان می‌دهد که ماجرا خیلی فراتر از یک ماجرای دانشجویی بوده است.

غضنفری گفت: در دوران دولت موسوم به اصلاح‌طلب، بعد از ۱۱ سپتامبر شاهد لشکرکشی آمریکا به افغانستان بودیم و قبل از آن آمریکایی‌ها با دولت ایران تماس گرفتند و هیاتی به سرپرستی آقای ظریف با آمریکایی‌ها مذاکره کردند و قول هر گونه همکاری را دادند. بعد از ‌آن هم عکس‌العمل جرج بوش را دیدیم که ایران را محور شرارت نامید!

این نویسنده افزود: نامه جام زهر هم در آن دوران نوشته شد. برخی نمایندگان از ترس‌آمریکا نامه‌ای را به مقام معظم رهبری نوشتند و پیشنهاد کردند که اگر قرار است جام زهری نوشیده شود،‌ همین الان نوشیده شود! در همین سال ۸۲ نامه‌ای بدون امضا توسط دولت خاتمی نوشته می‌شود و در آن نامه پیشنهاد می‌دهند که به ازای خلع سلاح حزب‌الله لبنان برخی از تحریم‌ها را بردارید!

وی ادامه داد: ارتباطات دولت اصلاحات با آقای هاشمی رفسنجانی هم از دیگر موارد این دولت بود. با این که خودشان برگزارکننده انتخابات بودند خاتمی بیانیه داد و از آقای هاشمی حمایت کرد. در فتنه ۸۸ و بعد از آن هم عملکرد اصلاح‌طلبان روشن و واضح است. اصلاح‌طلبان ار دولت آقای روحانی هم دفاع کردند و حالا که مشکلات بروز کرده می‌گویند ما طرفدار این دولت نبوده‌ایم!

خانم منصوره معصومی‌اصل هم در این نشست حضور داشت و ‌راجع به ماهیت اصلاحات گفت: بیشتر از هر چیزی نسل جوان باید به عمق مطالب جامعه فکر کند. هر چیزی در عالم، ظاهر و باطن دارد. باطن، ‌مخفی است و نیاز است که درباره آن، توضیحاتی به نسل جوان داده شود.

نشست نقد و بررسی کتاب «هشت سال بحران‌آفرینی اصلاح‌طلبان» برگزار شد

وی افزود: سال ۹۶ به فرودگاه شهر یزد رفتم و در مسیر، بارها بنرهایی دیدم که یزد را پایتخت اصلاحات معرفی می‌کرد و در این سال‌ها که به این شهر رفت و آمد داشته‌ام فهمیدم که اغلب مردم متدین یزد از تفکر اصلاحات بی‌خبرند.

معصومی‌اصل ادامه داد: وقتی از افکار موسس این انقلاب صحبت می‌شود، گرینه‌هایی را می‌بینیم که ضدش توسط اصلاحات گفته و رفتار می‌شود. وقتی با دیدگاه اصلاحات به امام معصوم هم می‌شود انتقاد کرد،‌ دیگر تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل.

وی در پایان تصریح کرد: باید شروع به حرکت بیدارگری کنیم که خیلی مهم است. اگر روشنگری نشود، روزهای خوشی نخواهیم داشت.

محمد آسیابانی روزنامه‌نگار سومین سخنران این نشست بود. وی در ابتدای صحبت‌های خود گفت:‌ جا دارد از مرحوم حجت‌الاسلام روح‌الله حسینیان یاد کنیم؛ ایشان هیچ ابایی نداشتند که در مرکز اسناد انقلاب اسلامی روایت‌های مختلف و البته مخالف را هم منتشر کنند.

این روزنامه‌نگار و خبرنگار کتاب ادامه داد: در این کتاب اگرچه به تندروی‌های اصلاح‌طلبان اشاره شده اما به نظر من جای کار بیشتری دارد. یکی از خیانت‌های اصلاح‌طلبان این است که برخی مفاهیم سیاسی را به ابتذال کشیدند و باید در این کتاب، به این موارد بیشتر اشاره می‌شد.

نشست نقد و بررسی کتاب «هشت سال بحران‌آفرینی اصلاح‌طلبان» برگزار شد

وی تصریح کرد:‌ اشتباه است که به جریان اصلاح‌طلبان «چپ» می‌گویند در حالی که «لیبرال» هستند «چپ» تعریف خاص خودش را دارد. این اشتباهات باید حل شود. همچنین در صفحاتی از کتاب به روزنامه کیهان ارجاع داده شده است. مخاطبی که موافق اصلاحات است، ممکن است اصلا کیهان را قبول نداشته باشد؛ لذا باید با کمک منابعی دیگر به آنها پاسخ داد.

علی جعفری، ‌فعال سیاسی هم در این نشست حاضر بود. وی گفت: من همواره در کتاب‌هایی با موضوع اصلاح‌طلبان به دنبال ماجرای قتل‌های زنجیره‌ای هستم. در این کتاب هم روایت‌هایی بیان می‌شود که به طور کامل، اقناع کننده نیست. این پرونده مهم است و خیلی از مشکلات کشور ناشی از حل نشدن این موضوع است.

وی افزود: این کتاب،‌ روایت منظم و خوبی از روند اصلاح‌طلبی دارد و سطح تحلیل سیاسی را بالا می‌برد. دولت‌های اصلاحات همیشه عملکرد ضعیفشان را با بحران‌آفرینی سیاسی می‌پوشاندند.

جعفری ادامه داد: جریان اصلاحات در مسئله هسته‌ای کاملا دستشان باز بود و هر کاری خواستند کردند اما باز هم می‌گویند دست ما بسته بود و از این جهت نتوانستیم کاری کنیم. تنها کاری که نکردند بلایی بود که محمدرضا پهلوی بر سر بحرین آورد!

وی خاطرنشان کرد: اصلاح‌طلبان هیچگاه پاسخگوی اقدامات و کارهای خود نبوده‌اند و همه حرف‌هایشان برای به چالش کشاندن نهادهای غیر انتخاباتی نظام بوده است. آیا جایی سراغ دارید که یک رییس‌جمهوری به هیچکدام از وعده‌هایش عمل نکرده باشد و در آخر، طلبکار هم باشد؟ ادعای مردمی دارند اما هر جایی که توانسته‌اند معیشت مردم را به گروگان گرفته‌اند. همین جا باید ضعف مجلس و نهادهای قضایی را هم ذکر کنیم.

نشست نقد و بررسی کتاب «هشت سال بحران‌آفرینی اصلاح‌طلبان» برگزار شد

جعفری ادامه داد: اعتقاد دارم جریان اصلاحات در انتخابات پیش رو با نقاب راست‌گرایی جلو می‌آید. همه هزینه‌های رد صلاحیت را هم در سبد کاندیدایشان می‌ریزند.

این فعال سیاسی گفت: به نظر من مرکز اسناد انقلاب اسلامی باید درباره اصولگرایان و عملکرد آنها هم کتاب‌هایی منتشر کند و اشتباهات این طیف هم بیان شود.

وی ادامه داد: همه جای دنیا، فرد را فدای سیستم می‌کنند اما در ایران برعکس است. ما همیشه افراد را به قیمت بی‌اعتباری جمهوری اسلامی، حفظ می‌کنیم. مردم باید حس کنند که نظام خودش را از درون اصلاح می‌کند.

علی جعفری در پایان تصریح کرد: نباید بی‌عرضگی خودمان را به پای نظام فاکتور کنیم. کسی که برای رسیدن به قدرت از آبروی نظام هزینه کند وقتی به قدرت برسد هم همین روند را ادامه خواهد داد.

نشست نقد و بررسی کتاب «هشت سال بحران‌آفرینی اصلاح‌طلبان» برگزار شد

گفتنی است کتاب «هشت سال بحران‌آفرینی اصلاح‌طلبان» مشتمل بر سه بخش است و هر یک از بخش‌ها فصول جداگانه‌ای دارد. در بخش یکم بسیاری از دیدگاه‌های بنیانگذار کبیر انقلاب به عنوان چارچوب نظری تحقیق آورده شده است تا خواننده به ارزیابی و نقد حزبی بپردازد که خود را در «خط امام» معرفی می‌کند. بخش دوم از زمینه‌های شکل‌گیری حزب مشارکت، اهداف تاسیس حزب و سوابق سیاسی امنیتی چهره‌های شاخص حزب مذکور سخن به میان می‌آید. و بخش سوم که بخش اصلی این تحقیق است، عملکرد حزب مشارکت در بازه زمانی 1378 تا 1384 را براساس اسناد و مدارک بررسی می‌کند.

علاقمندان می‌توانند تا 14 اسفندماه، این کتاب را با 30 درصد تخفیف از اینجا تهیه کنند.

منبع: مشرق


این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات