کلاس تاریخ

قهرمان واقعی!

این سرباز قهرمان که اسمش «یوسف حیدری فانیر» بود به جای‌آنکه از مقابل دشمن فرار کند، با استفاده از تخصص دوندگی، خود را به معبر مذکور رسانده، کاری همانند شهید فهمیده انجام داد که با توجه به عرض معبر کار او از نظر نظامی هم مورد قبول بود
دوشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۹

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ هشت سال دفاع مقدس تجلی و بیانگر تمامی همت‌ها، اراده‌ها، ابتکارات و تلاش‌هایی است که فرزندان مومن ایران اسلامی در مسیر دفاع از خاک، اعتقادات و ارزش‌های معنوی و ملی خود به منصه‌ی ظهور رساندند، و در این راه جان خود را فدا کردند.

سروان خلیل سهیلی‌راد یکی از شاهدان عینی عرصه رشادت‌ها در جنگ‌تحمیلی در خاطرات خود می‌گوید: «سربازی داشتیم که هروقت فرصت داشت، تمرین دو می‌کرد. یک‌بار او را صدا کردم و علت دویدنش را پرسیدم؟ او با لهجه ترکی که نشان می‌داد اهل تبریز است، گفت که قهرمان دو میدانی است و تمرین می‌کند که آمادگی مسابقه را داشته باشد.

این سرباز جمعی گردان 216 تانک بود که در آن روزها در ارتفاع‌های پایین داروان، بین سه راهی شهید شعبان و پل سپاه مستقر بودند. او روزی متوجه می‌شود که انبوه تانک‌های عراقی به سمت مقر آن‌ها در حرکت هستند.

قهرمان واقعی!

بلافاصله طرحی ریخته، با سه عدد نارنجک خود را در یکی از معبرهای تنگ به اولین تانک دشمن رسانده، هر سه نارنجک را در زیر تانک شنی منفجر می‌کند و خود نیز به شهادت می‌رسد، اما این حرکت او باعث می‌شود که سایر نیروها خبر هجوم تانک‌ها را به مقر اطلاع داده و نیروهای کمکی به محل آمده، به شکار تانک‌های متجاوز مشغول شوند.

این سرباز قهرمان که اسمش «یوسف حیدری فانیر» بود به جای‌آنکه از مقابل دشمن فرار کند، با استفاده از تخصص دوندگی، خود را به معبر مذکور رسانده، کاری همانند شهید فهمیده انجام داد که با توجه به عرض معبر کار او از نظر نظامی هم مورد قبول بود».

منبع:  کتاب «سکوت رادیویی»؛ مرکز اسناد انقلاب اسلامی.

این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات