کلاس تاریخ

نوابغ دنیا !!!

وی می‌گوید: «يادم مى‌آيد آن زمان‌ها عكس كمياب و عكاسى سخت و مشكل بود. عكس بزرگى در اطاق مدير مدرسه‌ ما نصب شده بود كه بالاى آن عكس نوشته شده بود: «نوابغ دنيا». دور اين عكس، تصوير پيامبران از حضرت ابراهيم(ع) و حضرت موسى(ع) و حضرت عيسى(ع) و خاتم الانبياء(ص) و يك عده از خونخوارهاى جهان مثل ناپلئون و ... اين‌ها به عنوان نابغه دور عكس بودند...»
سه‌شنبه ۱۷ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۳

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ حجت‌الاسلام غلامحسین جمعی از مبارزین انقلابی است که با ایراد سخنرانی‌های مختلف در امر مبارز با رژیم پهلوی از پیشگامان بود. وی دوران نوجوانی خود را در دوره رضاخان سپری کرد. در این زمینه در خاطراتش از آن دوران نقل می‌کند:

«باز يادم مى‌آيد آن زمان‌ها عكس كمياب و عكاسى سخت و مشكل بود. عكس بزرگى در اطاق مدير مدرسه‌ ما نصب شده بود كه بالاى آن عكس نوشته شده بود: «نوابغ دنيا». دور اين عكس، تصوير پيامبران از حضرت ابراهيم(ع) و حضرت موسى(ع) و حضرت عيسى(ع) و خاتم الانبياء(ص) و يك عده از خونخوارهاى جهان مثل ناپلئون و ... اين‌ها به عنوان نابغه دور عكس بودند و عكس رضاخان به صورت تمام قد و ايستاده در وسط قرار داشت. 

آن عكس‌هاى دور تمام قد نبود. فقط عكس رضاخان به صورت تمام قامت بود، يعنى رضاخان از همه نابغه‌تر است و بر همه‌ اين‌ها تفوق دارد. با اين حالت مى‌خواستند در ذهن بچه‌ها جا بيندازند كه رضاخان بر همه كس مقدم است.»

نوابغ دنیا !!!

منبع: کتاب «خاطرات حجت‌الاسلام والمسلمین غلامحسین جمی»؛ مرکز اسناد انقلاب اسلامی.

این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات