مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۶۷۱۹
انقلاب اسلامی در سیستان و بلوچستان
آیت‌الله کفعمی در سخنرانی خود اضافه کرده است: «امسال عید نداریم، لذا کارت تبریک برای بنده نفرستید. گول تلوزیون و روزنامه‌ها را نخورید. همین روزنامه‌ها بودند که نوشتند علما مرتجع هستند و در نتیجه فجایع شهرهای قم و تبریز را به وجود آوردند.»
تاریخ انتشار: ۱۱:۰۸ - ۲۹ اسفند ۱۳۹۹ - 2021March 19

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ پس از وقایع شهر قم و تبریز در سال 1356، فضای کشور ملتهب و دگرگون شده بود. در این بین علما و فضلای بلاد مختلف از هر جلسه و موقعیتی استفاده می‌کردند و مراتب مخالفت خود را با سیاست‌های غلط رژیم پهلوی نشان می‌دادند. در این راستا در یکی از اسناد ساواک، که در آرشیو مرکز اسناد انقلاب اسلامی ثبت و ضبط شده در مورد فعالیت‌های آیت‌الله شیخ محمد کفعمی در زاهدان آمده است:

«روز 36/12/18 [1356]، شیخ محمد کفعمی یکی از روحانیون شهرستان زاهدان، از بازاریان آن شهر دعوت کرده تا روز 36/12/19 [1356]، به منظور یک امر خیر در مسجد جامع اجتماع نمایند.

روز 36/12/19 [1356]، عده‌ای از بازاریان شهر زاهدان در مسجد مذکور اجتماع و نامبرده در فاصله بین نماز جماعت ظهر و عصر طی سخنانی از بازاریان خواسته برای تکمیل کتابخانه مسجد جامع شهر زاهدان کمک نمایند. وی در سخنرانی خود اضافه کرده است: «امسال عید نداریم، لذا کارت تبریک برای بنده نفرستید. گول تلوزیون و روزنامه‌ها را نخورید. همین روزنامه‌ها بودند که نوشتند علما مرتجع هستند و در نتیجه فجایع شهرهای قم و تبریز را به وجود آوردند.»

نامبرده در خاتمه اظهارات خود گفته است: «چون ما سروصدا نمی‌کنیم، بعضی‌ها پشت سر ما می‌گویند که وابسته به دستگاه هستیم و یا از جایی حقوق می‌گیریم. ولی خدا می‌داند به چه علتی سکوت کرده‌ایم.» پس از پایان سخنرانی وی تعدادی از حاضرین هر یک مبلغی به عنوان کمک به تکمیل کتابخانه مسجد پرداخته و بدون تظاهرات مسجد را ترک کرده‌اند.»


تحریم عید نوروزِ 1357 توسط آیت‌الله کفعمی در زاهدان

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر