مرکز اسناد انقلاب اسلامی

مجموعه سه جلدی «انقلاب اسلامی در مازندران»، به همت مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شد. این مجموعه شامل سه جلد از تاریخ مجاهدت‌ها و مبارزات و تلاش‌های مردم و شهرهای مختلف استان مازندران است
تاریخ انتشار: ۱۵:۲۰ - ۲۴ اسفند ۱۳۹۹ - 2021March 14

به گزارش روابط عمومی مرکز اسناد انقلاب اسلامی، مجموعه سه جلدی «انقلاب اسلامی در مازندران»، به همت مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شد. این مجموعه شامل سه جلد از تاریخ مجاهدت‌ها و مبارزات و تلاش‌های مردم و شهرهای مختلف استان مازندران است که در ادامه معرفی می‌شود.

1- انقلاب اسلامی در مازندران، جلد یکم:

این اثر مبارزات انقلابی شهرهای قائمشهر، چالوس، نوشهر و بهشهر را بررسی می‌کند، نخستین اثر در خصوص تاریخ انقلاب اسلامی در مازندران است و نقطه  عزیمتی برای طی راهی طولانی در این زمینه می‌باشد.

کتاب در چهار بخش تنظیم شده است: بخش اول با عنوان «مازندران از شهریور ۱۳۲۰ تا دهه ۱۳۶۰» به جغرافیا، اقلیم و حوادث سیاسی مازندران با رعایت ارتباط با سایر نقاط کشور تا آغاز دهه  چهل می‌پردازد.

بخش دوم با عنوان «قائم شهر در انقلاب اسلامی» در هفت فصل، چگونگی روند شکل‌گیری، دوام و پیروزی انقلاب اسلامی و همچنین اوضاع پس از انقلاب تا سال ۱۳۶۰ را دربر می‌گیرد.

بخش سوم با عنوان «چالوس و نوشهر در انقلاب اسلامی» نیز در هفت فصل چگونگی پیروزی انقلاب در این دو شهر را بررسی می‌کند.

بخش چهارم و پایانی این جلد، روند آغاز، گسترش، پیروزی و تثبیت انقلاب اسلامی در شهرستان بهشهر را در شش فصل به تصویر کشیده است.

جلد اول از مجموعه «انقلاب اسلامی در مازندران»، نوشته رسول صابری با قیمت 44 هزار توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی چاپ شده است.


معرفی مجموعه سه جلدی «انقلاب اسلامی در مازندران»2- انقلاب اسلامی در مازندران، جلد دوم:

این اثر به عوامل، بسترها و تحولات انقلاب اسلامی در چهار شهر این استان می‌پردازد و در عین حال، گذری بر تاریخ این خطه از دیرباز تاکنون دارد. این پژوهش در پنج بخش سازماندهی شده است.

بخش اول تحت عنوان کلیات شامل سه فصل می‌شود. در فصل اول این بخش به نظریه‌های موجود پیرامون علل بروز انقلاب پرداخته شده است. فصل دوم گذری بر تاریخ این استان از دوره باستان تا دوره قاجار است. فصل سوم نیز به جغرافیای تاریخی، انسانی، طبیعی و اقتصادی و سیاسی استان پرداخته است.

بخش دوم این اثر با عنوان «ریشه های تاریخی و فکری انقلاب اسلامی»، در برگیرنده سه فصل است که سیر تاریخ حرکت مردم مازندران را از آغاز تحرکات ایل قاجار تا پایان سلطنت پهلوی اول مورد بررسی قرار می‌دهد. در فصل اول این بخش تاریخ، سیاست و اجتماع مازندران در دوره قاجار مورد مطالعه قرار گرفته است. از آغاز پیدایش قاجارها مازندران فصل نوینی از تاریخ خود را تجربه کرد. تاخت و تاز خوانین قاجار برای دستیابی به قدرت و سپس تحركات فرقه‌ای در برخی شهرهای استان و نابسامانی‌های به وجود آمده در این استان به تصویر کشیده شده است. فصل دوم این بخش به ساختار طبقاتی و نابسامانی‌های اقتصادی دوران قاجار به استناد کتب تاریخی می‌پردازد و تصویری از تکاپوی مشروطه‌خواهی در مازندران را به نمایش می گذارد. در فصل سوم این بخش نیز به استبداد برآمده از هرج و مرجی که با شکست مشروطه خواهی بروز کرد پرداخته شده و پس از ذکر تحولات مازندران، اقدامات خلاف فرهنگ و آیین پهلوی اول را به استناد اسناد منتشر شده بررسی می کند.

بخش سوم این اثر سیر تحولات اجتماعی و سیاسی مازندران از ۱۳۲۰ تا ۱۳۶۰ را بررسی می‌کند. در این راستا به واکاوی اوضاع سیاسی و اجتماعی و اقتصادی مازندران پس از اشغال به دست نیروهای متفقین پرداخته شده است. مبارزات احزاب و مردم در راستای دستیابی به عدالت، آزادی و سرنگونی استبداد تحت عناوین مختلف بخش دیگری از این مبحث است.

کتاب «انقلاب اسلامی در مازندران»، جلد دوم نوشته یاسر صابری با قیمت 60 هزار توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است.


معرفی مجموعه سه جلدی «انقلاب اسلامی در مازندران»

3- انقلاب اسلامی در مازندران، جلد سوم

این جلد ادامه جلد دوم کتاب است که از بخش چهارم به پوشش مطالب انقلاب اسلامی در مازندران پرداخته است.  بخش چهارم این کتاب با عنوان «مازندران از قیام ۱۵ خرداد تا شکل گیری انقلاب اسلامی» می‌وشد بسترهای وقوع انقلاب اسلامی و تکاپوی نیروهای مذهبی برای مبارزه با رژیم و محوریت یافتن مذهب را در مازندران مورد بررسی قرار دهد. اوضاع جامعه مدنی، فعالیت احزاب و برگزاری انتخابات در مازندران، رخدادهای مربوط به اصلاحات ارضی و انقلاب سفید و ... بخشی از مطالب این بخش است.

بخش پایانی کتاب نیز به تحولات چهار شهر مازندران در دوران نهضت اسلامی می پردازد. فصل اول به تحولات شهر ساری اختصاص دارد. در فصل دوم به روند خیزش انقلابی مردم بابل پرداخته شده است. فصول سوم و چهارم به انقلاب اسلامی در شهر‌های آمل و بابلسر اختصاص دارد و در فصل پایانی نیز به روند تثبیت نظام اسلامی و تأسیس نهادهای انقلابی در استان مازندران پرداخته شده است.

کتاب «انقلاب اسلامی در مازندران»، جلد سوم نوشته یاسر صابری با قیمت 82 هزار توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است.


معرفی مجموعه سه جلدی «انقلاب اسلامی در مازندران»

علاقمندان می‌توانند برای تهیه این مجموعه سه جلدی علاوه بر رجوع به سایت مرکز اسناد انقلاب اسلامی به نشانیwww.irdc.ir، به فروشگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی واقع در: خیابان انقلاب، خیابان 12 فروردین، بعد از خیابان شهدای ژاندارمری، نبش مجتمع ناشران مراجعه کنند و یا با شماره تلفن 22211174 تماس بگیرند.

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر