کد خبر: ۶۸۰۶
به روایت اسناد |یزد

طرح خنثى‌سازى اقدامات و تحركات روحانيون در ماه مبارك رمضان

حساسیت رژیم پهلوی در این ماه چند برابر می‌شد و عوامل امنیتی شاه سعی داشتند با اعمال محدودیت، تهدید، دستگیری و زندانی کردن وعاظ و روحانیون، فعالیت‌های مبارزاتی را در این ماه کنترل نمایند.
شنبه ۰۴ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۶

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ با شروع نهضت امام خمینی، مردم و روحانیت از هر فرصتی برای فعالیت‌های مبارزاتی استفاده می‌کردند. ماه مبارک رمضان یکی از مناسبت‌هایی بود که انقلابیون با استفاده از ظرفیت این ماه، دامنه مبارزات را گسترش می‌دادند؛ به همین ترتیب حساسیت رژیم پهلوی در این ماه چند برابر می‌شد و عوامل امنیتی شاه سعی داشتند با اعمال محدودیت، تهدید، دستگیری و زندانی کردن وعاظ و روحانیون، فعالیت‌های مبارزاتی را در این ماه کنترل نمایند. در این زمینه در یکی از گزارش‌های ساواک که در آرشیو مرکز اسناد انقلاب اسلامی ثبت و ضبط شده آمده است:

«... كماكان اقدامات لازم به منظور خنثى‌سازى اقدامات و تحريكات روحانيون افراطى و متعصب مذهبى از طرف اين سازمان و مراجع انتظامى معمول گرديده و در مدت تحت بررسى نيز عده‌اى از روحانيون مخالف ]به[ وسيله اين سازمان و مراجع انتظامى توجيه گرديده و تذكرات لازم به آن داده شده و عواقب وخيم رويه فعلى‌شان نيز به آنان تفهيم گرديده‌است و اين اقدامات تا اواخر ماه مبارك رمضان ادامه خواهدداشت.

ضمنا حاج‌ شيخ ‌محمد صدوقى ظاهرا در حوادثى كه اخيرا در منطقه يزد رخ داده مردم را در اجتماعات متشكله از جمله مجلس ترحيم يك نفر معدوم در اردكان و ساير اجتماعات كه در مساجد تشكيل مى‌شود به آرامش و برقرار نظم دعوت مى‌نمايد. ليكن در سخنرانى‌هاى خود و تماس‌هاى تلفنى كه با افراد مورد اعتماد دارد مردم را برعليه دولت تحريك مى‌نمايد.


طرح خنثى‌سازى اقدامات و تحريكات روحانيون در ماه مبارك رمضان

این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات