کلاس تاریخ

ماجرای درخواست عفو نواب‌صفوی از شاه چه بود؟

این متن قبل از اعدام نواب پیش روی وی قرار می‌گیرد تا او با امضای آن، از شاه درخواست عفو کند اما نواب از امضای عفونامه مذکور خودداری می‌کند. نامه تقریبا مشابهی در همان تاریخ به نام خلیل طهماسبی خطاب به شاه نوشته شده که البته وی نیز همانند نواب حاضر به امضای آن نامه نشد.
سه‌شنبه ۰۷ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۹:۰۳

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ شهید نواب‌صفوی از جمله شخصیت‌هایی است که هجمه‌های سنگینی از سوی جریان تحریف به او وارد می‌شود. مثلا اخیرا ادعایی دروغین علیه وی مطرح شده و گفته می‌شود که او یک روز قبل از تیرباران با نگارش نامه‌ای به شاه از او طلب عفو کرده است:


 نامه ادعایی این است:

ماجرای درخواست عفو نواب‌صفوی از شاه چه بود؟


این ادعا به چند دلیل کذب است:

1- نامه‌ای که گفته می‌شود نواب ساعاتی پیش از اعدام آن را خطاب به شاه نگاشته به صورت تایپ‌شده است و دست‌خط نواب نیست.

2- هیچ امضایی از نواب صفوی که تائیدکننده متن نامه باشد، در آن دیده نمی‌شود.

3- هیچ قرینه‌ای دال بر وجود نامه مشابهی با دست‌خط نواب صفوی با مضمون درخواست عفو از شاه وجود ندارد.

4- مقایسه محتوای نامه با دفاعیات نواب در دادگاه و متن بازجویی از وی تناقضاتی آشکار دارد.

5- مشی نواب در مواجهه با رژیم پهلوی نشانگر خوی سازش‌ناپذیر اوست و این با محتوای نامه ساختگی تناقض دارد.

اما اصل ماجرا چیست؟

این متن قبل از اعدام نواب پیش روی وی قرار می‌گیرد تا او با امضای آن، از شاه درخواست عفو کند اما نواب از امضای عفونامه مذکور خودداری می‌کند. نامه تقریبا مشابهی در همان تاریخ به نام خلیل طهماسبی خطاب به شاه نوشته شده که البته وی نیز همانند نواب حاضر به امضای آن نامه نشد. رژیم به دنبال آن بود تا با تهیه متنی سرشار از عجز و امضای آن توسط نواب، یک سناریوی ساختگی علیه نهضت راه بیندازد تا ضمن افترا بستن به نواب و یارانش، برای دیگر رهبران نهضت هم پرونده‌سازی کنند. اما نواب از امضای آن خودداری می‌کند.

در راستای همین سناریو، روزنامه اطلاعات صبح روز 27 دیماه و پس از تیرباران نواب و یارانش، ضمن درج خبری درباره اعدام آنها می‌نویسد: «نواب دیروز عریضه‌ای به پیشگاه شاهنشاه نوشت و آن را به وسیله دادستان ارتش به حضور ملوکانه تقدیم داشت.» با وجود این پرونده‌سازی‌ها نه آن روز دست‌خطی از نواب صفوی در روزنامه‌ها و مطبوعات منتشر شد و نه در آرشیو مرکز اسناد انقلاب اسلامی چنین مدرکی وجود دارد و چنانکه گفته شد تنها متنی تایپ‌شده که آن نیز فاقد امضای شهید نواب صفوی است موجود می‌باشد. 

این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات