انقلاب اسلامی در شیراز

مبارزات انقلابی دانشجویان و دانش آموزان شیراز با رژیم پهلوی

در سال 57 که همه کشور در مبارزه با رژیم بود مردم شیراز بخصوص دانشجویان و دانش آموزان حضور پر رنگی در مبارزات با رژیم پهلوی داشتند . از اين رو در روز اول آبان 1357 كه دانشجويان دانشكده پزشكي دانشگاه پهلوي ضمن اعتصاب از شركت در كلاس‌ها خودداري كرده و دانشجويان دانشكده ادبيات دست به تظاهرات زده بودند.
چهارشنبه ۳۰ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۸
پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛  در سال 57 که همه کشور درحال مبارزه با رژیم پهلوی بود مردم شیراز بخصوص دانشجویان و دانش آموزان حضور پر رنگی در مبارزات با رژیم پهلوی داشتند . از اين رو در روز اول آبان 1357 كه دانشجويان دانشكده پزشكي دانشگاه پهلوي ضمن اعتصاب از شركت در كلاس‌ها خودداري كرده و دانشجويان دانشكده ادبيات دست به تظاهرات زده بودند، تظاهرات دانش‌آموزان شيراز نيز به اوج خود رسيد. از ساعت 8 صبح دانش‌آموزان هنرستان نمازي در داخل مدرسه شعار داده و مبادرت به شكستن شيشه‌هاي ساختمان مدرسه نمودند كه هنگام خروج از مدرسه از سوي پليس متفرق شدند.

 ساعت 10 صبح نيز تعدادي از دانش‌آموزان مدارس مختلف در مقابل سينما آريانا ضمن سينه‌زني به سر دادن شعار پرداختند و توسط مأموران پراكنده شدند. در ساعت 11 صبح نيز دانش‌آموزان دبيرستان محمدرضاشاه با تعطيل كردن كلاس‌ها در داخل دبيرستان به سر دادن شعار پرداختند. سپس اقدام به برگزاری تظاهرات خياباني در مسير خيابان دهنادي، فلكه ششم بهمن، فلكه وليعهد (ولي‌عصر فعلي) نمودند كه اين عده نيز توسط پليس متفرق شدند.


براساس گزارش روزنامه آيندگان، دانش‌آموزان دبيرستان نمازي هم پس از تظاهرات و سر دادن شعار به دبيرستان شاهپور رفتند و در محوطه اين دبيرستان و مقابل آن به دادن شعار پرداختند.

 دانش‌آموزان دبيرستان‌هاي مزبور اعلام كردند كه از روز چهارشنبه سوم آبان دست به اعتصاب غذا خواهند زد. در زمان غروب نيز دانش‌آموزان دبيرستان‌هاي شاهپور، شمس، نمازي و هنرستان نمازي در مراسمي در مسجد ولي‌عصر شيراز شركت كردند.

همچنين عصر آن روز دانشجويان انستيتو تكنولوژي شيراز با حمل پلاكارت‌هايي در محوطه‌ي انستيتو به حالت اعتراض نشستند و آن‌گاه به راهپيمايي و دادن شعار پرداختند. لذا با ورود مأموران انتظامي به انستيتو مبادرت به خارج ساختن دانشجويان از محوطه نمودند. در ضمن اعلام شد كه انستيتو تا اطلاع ثانوي تعطيل خواهد بود.

***منبع: کتاب "انقلاب اسلامی در شیراز"؛ مرکز اسناد انقلاب اسلامی


این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات