مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۶۸۶
برشی از خاطرات آیت الله نورمفیدی
آیت الله نور مفیدی می‌گوید: حضرت امام یک نامه ای را نوشتند و به من دادند و فرمودند بروید گرگان این نامه را به علمای آنجا بدهید و از آقایان دعوت کنید و بخواهید که قیام کنند. بعد هم یک پیغام شفاهی به من گفتند مبنی بر اینکه به آقایان بگویید برای خاطر دنیاتان هم که هست قیام و حرکتی علیه رژیم شاه بکنید و نسبت به خلافکاری های رژیم شاه عکس العمل نشان دهید.
تاریخ انتشار: ۱۳:۳۸ - ۳۰ فروردين ۱۳۹۶ - 2017April 19

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی ؛ آیت الله نورمفیدی از علمای بزرگ شهر گرگان در کتاب خاطرات خود که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است، درباره واقایع سال 1341 و  ملاقاتش با حضرت امام می‌گوید: یکی از روزهای سرد زمستان سال1341 بود که یکی از آقایان، آیت الله توسلی یا آیت الله حسن صانعی در خیابان مرا (آیت الله نورمفیدی) دید و گفت: بیایید که حضرت امام با شما کار دارد. من هم فردا صبح رفتم منزل امام در محله یخچال قاضی قم. وارد اطاق که شدم دیدم ایشان زیر کرسی نشسته اند من هم روبروی امام نشستم.

***دعوت از علمای گرگان به قیام علیه رژیم پهلوی توسط امام خمینی***

ایشان پس از احوالپرسی و اظهار محبت نامه ای نوشتند و به من دادند و فرمودند بروید گرگان این نامه را به علمای آنجا بدهید و از آقایان دعوت کنید و بخواهید که قیام کنند. بعد هم یک پیغام شفاهی به من گفتند مبنی بر اینکه به آقایان بگویید برای خاطر دنیاتان هم که هست قیام و حرکتی علیه رژیم شاه بکنید و نسبت به خلافکاری های رژیم شاه عکس العمل نشان دهید.

من از این سخن امام این طور استنباط می‌کنم که امام آن موقع وضعیت حوزه‌ها و مسائل دینی را در خطر می‌دید. یعنی پیش‌بینی حضرت امام این بود که اگر حرکتی در مقابل شاه انجام نشود حتی دنیای روحانیت هم به هم می‌ریزد. من هم نامه را گرفتم و دست امام را بوسیدم و از محضرشان خداحافظی کردم.

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر