یادی از مرحوم جواد امامی؛ پژوهشگر و فعال رسانه‌ای

مرحوم جواد امامی طی سال‌ها همکاری با مرکز اسناد انقلاب اسلامی همتی بلند و عزمی استوار در ثبت و گردآوری اسناد انقلاب و تدوین آن داشت. به طوری که زندگی شخصی‌اش را فراموش کرد. آن سال‌ها که پژوهش در تاریخ شفاهی انقلاب در غربت بود؛ آن مرحوم سعی وافر داشت تا افراد و شخصیت‌های ذی‌خاطره در حوزه انقلاب اسلامی را شناسایی و با پیگیری و رنج فراوان آن‌ها را متقاعد می‌کرد تا یاد‌مانده‌های خود را از روند شکل‌گیری نهضت اسلامی روایت کنند تا مبارزه روحانیت اصیل در مرگ‌آبادِ تحجر و تقدس‌مآبی حوزه علمیه آن زمان به فراموشی سپرده نشود و ارزش‌های انقلاب ماندگار شود.
شنبه ۰۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۵

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ جواد امامی از فعالان رسانه‌ای کشور و مجری برنامه‌های رادیو معارف دار فانی را وداع گفت. مرحوم امامی از پژوهشگران پر تلاش تاریخ انقلاب بود که آثار و تالیفات متعددش توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شد.

مرتضی میردار معاون تاریخ شفاهی مرکز اسناد انقلاب اسلامی طی یادداشتی در یادبود مرحوم جواد امامی از سال‌ها مجاهدتش در ثبت تاریخ انقلاب و همکاری او با مرکز اسناد انقلاب اسلامی تقدیر و تمجید کرد.

متن این یادداشت بدین شرح است:

در بزرگداشت محقق تاریخ انقلاب حجت‌الاسلام‌والمسلمین جواد امامی

دوست گرامی و صدای همیشه آشنای رادیو معارف جناب آقای رکنی خبر ناگواری را تلفنی اعلام کرد و آن آسمانی شدن دوست قدیمی و همکار و محقق برجسته تاریخ انقلاب _مجری رادیو معارف_  مرحوم زنده‌یاد آقای جواد امامی بود.

آن مرحوم طی سال‌ها همکاری با مرکز اسناد انقلاب اسلامی همتی بلند و  عزمی استوار در ثبت و گردآوری اسناد انقلاب و تدوین آن داشت. به طوری که زندگی شخصی‌اش را فراموش کرد. آن سال‌ها که پژوهش در تاریخ شفاهی انقلاب در غربت بود؛ آن مرحوم سعی وافر داشت تا افراد و شخصیت‌های ذی‌خاطره در حوزه انقلاب اسلامی را شناسایی و با پیگیری و رنج فراوان آن‌ها را متقاعد می‌کرد تا یاد‌مانده‌های خود را از روند شکل‌گیری نهضت اسلامی روایت کنند تا مبارزه روحانیت اصیل در مرگ‌آبادِ تحجر و تقدس‌مآبی حوزه علمیه آن زمان به فراموشی سپرده نشود و ارزش‌های انقلاب ماندگار شود.

در این مأموریت و کار جهادی حقیقتاً موفق بود. آنگاه که در این حوزه توفیقی پیدا کرده بود به دعوت صدا و سیما به رادیو معارف رفت و مسئولیت گفت و شنود برنامه‌ تاریخی رادیو را بر عهده گرفت. مهارت و جذابیت در گفتار و تسلط بر محتوا، گفت‌وگوی تاریخی آن مرحوم  را برای مخاطبان جذاب می‌کرد و مخاطب را تا آخر همراه خود داشت. عاش سعیدا و مات سعیدا.

گفتنی است خاطرات آیت‌الله مسعودی خمینی از جمله آثاری است که مرحوم امامی تدوین آن را بر عهده داشته است.


این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات