مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۶۹۲۳
ویژه‌نامه انتخابات ریاست‌جمهوری| دوره اول
انتخابات اولین دوره ریاست‌جمهوری با حضور گسترده مردم سراسر کشور در 5 بهمن 1358 برگزار شد. گزارش مطبوعات حکایت از شور و نشاط انتخاباتی در استان‌ها و شهرهای مختلف داشت.
تاریخ انتشار: ۱۰:۲۹ - ۲۶ خرداد ۱۴۰۰ - 2021June 16

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ انتخابات اولین دوره ریاست‌جمهوری با حضور گسترده مردم سراسر کشور در 5 بهمن 1358 برگزار شد. گزارش مطبوعات حکایت از شور و نشاط انتخاباتی در استان‌ها و شهرهای مختلف داشت. روزنامه جمهوری اسلامی در 6 بهمن 58 روند انتخابات در اقصی نقاط کشور را اینگونه گزارش داد:

انتخابات در تبریز

در ۳۱۰ حوزه در تبریز و حومه و کلا در ۱۷۷۰ حوزه در استان آذربایجان شرقی از ساعت 8 بامداد دیروز آغاز گردید. و مردم با شور زیادی به پای صندوق‌های رای رفتند. دکتر ساریخانی فرماندار تبریز به همشهریان توصیه کرد که با متانت و نظم و ترتیب بهای صندوق‌های رای بروند. ساعت ۱۱ صبح دیروز حضرت آیت ا... مدنی نماینده امام خمینی و امام جمعه تبریز در مسجد شکلی تبریز حضور بافت و رای خود را به صندوق انداخت.

همچنین با وجود آرامش و شور و اشتیاق وافر مردم تبریز خبرگزاری پارس در گزارش خود آورده است: تبریز هم اکنون آرام است و تاکنون هیچ برخوردی بوجود نیامده است. ضمنا ساعت ۱۱ دیروز از تبریز گزارش رسید بر اثر استقبال مردم در انتخابات اغلب حوزه‌های رأی‌گیری کارت خود را تمام کرده‌اند که از سوی انجمن نظارت مرکزی کارت ارسال شده است.

انتخابات در زنجان

از نخستین ساعات بامداد دیروز طبقات مختلف مردم زنجان به پای صندوقهای اخذ رای رفته و آراء خود را جهت انتخاب اولین رئیس‌جمهور اسلامی ایران به صندوق‌ها ريختند.

مشهد

مردم مشهد دیروز دعوت امام را برای رفتن به صندوق‌های رای و شرکت در انتخابات لبیک گفتند. در سطح شهر مشهد از تعداد ۳۳۰ صندوق اخذ، تعداد ۳۰۰ صندوق بصورت ثابت و ۳۰ صندوق سیار بوده است همچنین استانداری خراسان برای تسهیل هرچه بیشتر انتخابات پنجشنبه شب گذشته طی اطلاعیه‌ای از تمامی مدیران و همچنین سایر اقشار خواست تا وسایل نقلیه خود را که قادر به رفت و آمد در مناطق روستائی هستند در اختیار فرمانداری بگذارند تا مورد بهربرداری قرار گیرد.

استان کهگیلویه و بویراحمد

در آستانه برگزاری انتخابات اولین ریاست‌جمهوری کشور جمهوری اسلامی ایران مردم شهرهای یاسوج -دوگنبدان- دهدشت بخش‌ها و روستاهای استان کهگیلویه و بویراحمد بار دیگر به ندای رهبر کبیر انقلاب امام خمینی لبیک گفته و با شور و هیجان خاصی با براه انداختن صف‌های طویل در برابر صندوق‌های اخذ رأی مشتاقانه در امر انتخابات شرکت نمودند.

ایلام

اهالی استان ایلام از اولین ساعت بامداد دیروز به پای صندوق‌های رأی رفتند تا کاندیدای مورد نظر خود را انتخاب کنند بر اساس گزارش خبرنگار خبرگزاری پارس امر رای‌گیری در نهایت آرامش و در صف‌های طولانی در ایلام برگزار شد و استاندار ایلام و نماینده جامعه روحانیت طی پیام‌هایی از اهالی استان ایلام خواستند تا با دادن رای به کاندیدای مورد نظر خود بار دیگر رشد سیاسی و مذهبی خود را به ثبوت برسانند.

استان سیستان و بلوچستان

مردم شهرهای استان سیستان و بلوچستان از صبح دیروز با مراجعه به ۳۳۷ شعبه اخذ رای که در سراسر استان مستقر شده، آراء خود را با نظم وترتیب خاص به صندوق‌ها ريختند. همچنین دکتر بهرامی استاندار سیستان و بلوچستان ساعت ۱۰ صبح دیروز به اتفاق حضرت آیت‌ا... کفعمی و حضرت مولوی عبدالعزیز پیشوای مذهبی برادران اهل تسنن حجت‌الاسلام ضیاءالدین طباطبائی و سایر روحانیون و همچنین فرماندهان انتظامی و سپاه پاسداران و چند تن از مسئولان سازمان‌های دولتی پس از بازدید از ۱۹ شعبه اخذ رای ثابت در شهر زاهدان رای خود را برای انتخاب اولین رئیس‌جمهوری در حوزه مستقر در مسجد مکی که در مدرسه دینی برادران اهل تسنن است به صندوق ريختند.

استان چهارمحال و بختیاری

مردم سراسر استان چهارمحال و بختیاری صبح دیروز با مراجعه به صندوق‌های رای‌گیری جهت تعیین رئیس‌جمهور منتخب خود بار دیگر با رهبر انقلاب خمینی بزرگ تجدید پیمان کردند. ضمنا استاندار ساعت ۹ صبح دیروز از صندوق‌های رای‌گیری در شهرکرد بازدید کرد.

شهرستان اردبیل

مردم شهرستان اردبیل آراء خود را در ۲۰۵ حوزه به صندوق ریختند. آقای مروت فرماندار اردبیل در ساعت ۱۷ دیروز اعلام کرد که مردم شهرستان اردبیل و بخش‌های نمین و نیر آرا خود را در حوزه اخذ رأی به صندوق‌ها ریختند و این رای‌گیری در کمال آرامش برگزار شد.

استان ساحلی

مردم بندرعباس همگام با رهبر خود و سایر هموطنان به منظور انتخاب اولین رئیس‌جمهوری از بامداد روز جمعه به پای صندوق‌های رای رفتند. شدت رای‌گیری در بعضی از حوزه‌های رای‌گیری به اندازه‌ای بود که در حوزه‌ها موجب کمبود کارت الکترال شد. رای‌گیری در ۱۹۵ حوزه در بندرعباس و حوزه صورت گرفت و یک فروند هواپیما برای کار امور انتخاباتی برای بندر جاسک گاوبندی، تنب بزرگ و کوچک و سایر نقاط دور افتاده بندرعباس در نظر گرفته شد.

در انتخابات اولین رئیس‌جمهوری برادران اهل تسنن و تشیع شرکت فعالانه داشته و بدین صورت رشد فکری و سیاسی خود را نشان دادند. آیت‌الله غلامحسین حقانی امام جمعه بندرعباس و نماینده امام در بندرعباس و آقای مرتضی بازرگان استاندار استان و حجت‌الاسلام آقای شیخ عباس متین نماینده روحانیت بندرعباس در رای‌گیری شرکت نموده و رای خود را به صندوق انداختند. به گزارش خبرنگاران ما در بندرلنگه و میناب مردم این دو شهر و نواحی اطراف آن فعالانه با تشکیل صف‌های طویل بطور منظم و با آرامش رای خود را به صندوق انداخته و به ندای رهبر انقلاب اسلامی امام خمینی لبیک گفتند.

استان کرمان

هرمزگان از نخستین ساعات بامداد دیروز مردم در سراسر استان کرمان به پای صندوق‌های رای رفتند تا اولین رئیس‌جمهور ایران را انتخاب کنند در استان کرمان ۵۷۸ حوزه اخذ رای در نظر گرفته شده است و اعضای انجمن‌های فرعی نظارت بر انتخابات در محیطی سالم در کار انتخابات نظارت کامل دارند و مردم با شور و شوق فراوان ونظم بینظیر رای خود را به صندوق‌ها انداختند.

استان کرمانشاه

از اولین ساعات صبح دیروز مردم شهرها و بخش‌ها و روستاهای استان کرمانشاهان با صف‌های منظم و در کمال آرامش به صندوق‌های رای در ۵۷۲ موزه شهری و روستائی این استان رفتند. همچنین پیش از ظهر دیروز حضرت حجةالاسلام والمسلمین حاج آقا عطاا.... اشرفی اصفهانی امام جمعه کرمانشاه به اتفاق مقامات استان و تنی چند از روحانیون در مسجد آیت‌الله بروجردی حضور یافتند و رای خود را به صندوق انداختند.

استان مازندران

کار رای‌گیری در ۱۲۸۰ شعبه شهری و روستایی استان مازندران از ساعت ۸ بامداد دیروز آغاز شد و ۳۲ واحد سیار با مراجعه به بیمارستان‌ها و منازل، کار اخذ رأی از بیماران بستری و سالمندان را آغاز کردند. مردم ساری و دیگر شهرهای استان مازندران از نخستین ساعات بامداد دیروز برای دادن چهارمین رای انقلابی و آزاد خود در مقابل مراکز اخذ رای صف کشیدند.

گرگان و گنبد

از ساعت ۸ بامداد دیروز کار رای گیری در ۳۸۷ شعبه اخذ رای ثابت و سیار در مناطق گرگان و گنبد آغاز شد. گروه‌های مختلف مردم گرگان و گنبد کاووس برای شرکت فعالانه در انتخابات ریاست‌جمهوری گروه گروه به ۲ شعب اخذ رای مراجعه کردند.

استان خوزستان

بر اثر استقبال فوق‌العاده مردم خوزستان در امر انتخاب اولین رئیس‌جمهور اسلامی ایران ستاد مرکزی انتخابات در اهواز ساعت یازده و سی دقبقه دیروز اعلام کرد با توجه به این استقبال احتمالا شهرستان‌ها با کمبود رای مواجه می‌شوند که اقدامات لازم انجام خواهد گرفت. ستاد مرکزی انتخابات در اهواز اعلام کرد تنها در یک حوزه واقع در کوی نهضت‌آباد اهواز بین طرفداران دو کاندیدا درگیری مختصری  روی داد که با پیش‌بینی هائی که از قبل بعمل آمده بود این امر بدون برخوردی پایان یافت و کار رای‌گیری در این حوزه با نظم ادامه بافت.

استان مرکزی

رای‌گیری در حوزه‌های اخذ رای استان مرکزی همچنان ادامه دارد. به گزارش خبرنگار خبرگزاری پارس در بعضی از نقاط برف‌گیر که توزیع صندوق‌های رای بعلت بسته بودن راه‌ها به تعویق افتاده بود با اعزام یک فروند هلی‌کوپتر این مشکل نیز رفع شد. همین گزارش حاکیست از تبلیغات در بعضی حوزه‌ها جلوگیری بعمل می‌آید و آراء یک صندوق به همین دلیل باطل اعلام شد.

گلپایگان

از نخستین ساعات رای‌گیری مردم مسلمان و متعهد گلپایگان و خوانسار با اشتیاق بی‌مانند در صفوف منظم به حوزه‌های اخذ رای مراجعه و آرای خود را به صندوق‌ها می‌ریزند و به منظور ایجاد تسهیلات بیشتری برای رای‌دهندگان تا کنون سه صندوق اخذ رای سیار علاوه بر شصت صندوق مستقر در حوزه‌های شهرستان گلپایگان به اخذ رای مشغولند.

انتخابات در همدان

بمنظور انتخابات اولین رئیس‌جمهور اسلامی ایران از نخستین ساعات صبح دیروز طبقات مختلف مردم همدان با آرامش و انضباط کاملی جهت ریختن آراء خود به صندوق‌ها شرکت کردند.

 

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر