مرکز اسناد انقلاب اسلامی

به همت مرکز اسناد انقلاب اسلامی،
کتاب خاطرات محسن پاک‌آئین دیپلمات و سفیر جمهوری اسلامی ایران در زامبیا، ازبکستان، تایلند و جمهوری آذربایجان با عنوان «چهار ماموریت در پنج دولت» روانه بازار نشر شد.
تاریخ انتشار: ۱۴:۲۰ - ۰۷ تير ۱۴۰۰ - 2021June 28

به گزارش روابط عمومی مرکز اسناد انقلاب اسلامی، کتاب خاطرات محسن پاک‌آئین دیپلمات و سفیر جمهوری اسلامی ایران در زامبیا، ازبکستان، تایلند و جمهوری آذربایجان با عنوان «چهار ماموریت در پنج دولت» روانه بازار نشر شد. 

مرکز اسناد انقلاب اسلامی در راستای مستندسازی تاریخ روابط خارجی جمهوری اسلامی ایران اقدام به انتشار این کتاب کرده است. چراکه به تصریح مولف کتاب، «نگارش خاطرات سفرا و ثبت وقایع دوران ماموریت یک سفیر که همراه با انتقال تجربه و یافته‌های باارزش است می‌تواند از ابعاد اسنادی، آموزشی و اطلاعاتی مورد استفاده علاقمندان و به خصوص دیپلمات‌های جوان قرار گیرد.»

خاطرات پاک‌آئین حاوی ناگفته‌های بسیاری از دوران مسئولیت او در کشورهای مختلف است. در این کتاب خواننده با روایتی مستند از نقش جمهوری اسلامی در نابودی آپارتاید مواجه می‌شود و اطلاعاتی تازه درباره روابط سیاسی و اقتصادی ایران با دیگر کشورها به دست می‌آورد. خاطرات پاک‌آئین در از بازه‌ای که التهاب در روابط تهران - باکو به اوج رسیده بود، بخش دیگری از مطالب خواندنی این کتاب است.

کتاب خاطرات «محسن پاک‌آئین» منتشر شد

کتاب خاطرات محسن پاک‌آئین در پنج بخش تدوین شده است. بخش اول شرح زندگی، خانواده و فعالیت‌های سیاسی راوی قبل از پیروزی انقلاب اسلامی است. بخش دوم روایت پاک‌آئین از اولین ماموریت خود به عنوان سفیر جمهوری اسلامی در زامبیا طی سال‌های 1367 تا 1372 است. بخش سوم دربرگیرنده خاطرات راوی از دوره حضور در جمهوری ازبکستان است و بخش چهارم خاطرات سفیر ایران در تایلند طی سال‌های 83 تا 86 را شامل می‌شود. سرانجام بخش پنجم حاوی ناگفته‌های محسن پاک‌آئین در دوره تصدی مسئولیت سفارت ایران در جمهوری آذربایجان است.

مهمترین ویژگی‌ کتاب «چهار ماموریت در پنج دولت» روایت مو به موی رویدادهاست. راوی ضمن بازگویی خاطرات، خواننده را از تحلیل‌های خود نیز بی‌بهره نمی‌گذارد و این نکته‌ای است که در فهم وقایع به مخاطب کمک می‌کند. همچنین پاک‌آئین در کتاب خاطرات خود به معرفی جغرافیا، اقوام و آداب و رسوم کشورهای محل ماموریت خود می‌پردازد که در نوع خود خواندنی و شیرین است و از این منظر این کتاب به سان سفرنامه‌ای جذاب خواننده را با خود همراه می‌کند.

گفتنی است کتاب «چهار ماموریت در پنج دولت» در 948 صفحه با قیمت 230 هزار تومان از سوی مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است. علاقمندان می‌توانند برای تهیه این کتاب به صفحه منشورات سایت مرکز اسناد انقلاب اسلامی مراجعه کنند.

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر