کد خبر: ۶۹۸۱
از سوی موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی،

مجموعه دو جلدی "انقلاب اسلامی در استان مرکزی" منتشر شد

مجموعه دو جلدی «انقلاب اسلامی در استان مرکزی» نوشته احمد رشیدی توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی ایران منتشر شد.
سه‌شنبه ۲۲ تير ۱۴۰۰ - ۰۸:۱۷
پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی_مهر نوشت: روایت پیروزی انقلاب ملت ایران در بهمن ماه ۱۳۵۷ بی‌شک برای نسل‌های آینده می‌تواند قابل تأمل و عبرت‌آموز باشد. اینکه چگونه مردم به رهبری امام خمینی از نهضت اسلامی به انقلاب اسلامی رسیدند؟ روزهایی که جای جای این سرزمین یک‌صدا علیه استبداد و استکبار فریاد زده و خواستار استقلال و آزادی شدند. در همه آن سال‌ها استان‌ها و شهرهای مختلف کشور به مثابه شبکه‌های در هم تنیده به پیشوایی رهبری دینی توانستند رژیم پنجاه و چند ساله پهلوی را ساقط کرده و انقلابی مردمی را رقم بزنند.

این میان مطالعه نقش مردم استان مرکزی در قلب جغرافیایی کشور می‌تواند پرده‌ای دیگر از مجاهدت‌های ملت ایران را نمایان کند؛ چه اینکه رهبر این نهضت مردمی هم از همان دیار به قیام برخواسته بود. از این رو بررسی تغییر و تحولات استان مرکزی در تاریخ معاصر اهمیتی بیش از پیش می‌یابد.

این روزها مرکز اسناد انقلاب اسلامی با انتشار مجموعه دو جلدی «انقلاب اسلامی در استان مرکزی» نوشته احمد رشیدی برگ‌های دیگری از تاریخ منطقه‌ای انقلاب اسلامی را در اختیار علاقه‌مندان به تاریخ قرار داده است.

هم‌استانی‌های امام خمینی (ره) چگونه به قیام پیوستند؟

کتاب «انقلاب اسلامی در استان مرکزی» در جلد اول خود نگاهی به تاریخ، هویت، اقلیم، جغرافیا و آداب و رسوم مردم آن منطقه می‌اندازد. سپس نویسنده حوادث تاریخی را در مهم‌ترین شهرهای آن یعنی اراک، خمین، محلات، آشتیان، شازند و کمیجان به بحث و بررسی می‌نشیند.

در جلد دوم به حوادث نهضت اسلامی در ساوه، تفرش، زرندیه، دلیجان، خنداب و فراهان پرداخته می‌شود. روایت جزء به جزء از شکل‌گیری فعالیت‌های سیاسی در استان مرکزی، بررسی نقش گروه‌های مختلف در دوران مبارزه و همچنین فراز و فرود مجاهدت‌های مردمی در مواجهه با رژیم پهلوی همه و همه می‌تواند خواننده را به یک روایت متقن و همه‌جانبه از آنچه که در طول نهضت اسلامی بر آن دیار رفته است برساند.

مجموعه دو جلدی «انقلاب اسلامی در استان مرکزی» در هزار شماره و به ترتیب به قیمت صدهزار تومان و ۵۵ هزار تومان از سوی مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است.

این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات