کد خبر: ۶۹۹۶
به قلم قاسم روانبخش،

کتاب «جریان‌شناسی اسلام التقاطی» خواندنی شد

کتاب «جریان‌شناسی اسلام التقاطی» تازه‌ترین اثر مرکز اسناد انقلاب اسلامی روانه بازار نشر شده است.
دوشنبه ۲۸ تير ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۳

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی_تسنیم نوشت؛ اسلام ناب محمدی عنوان روزآمد و بدیعی بود که بنیانگذار انقلاب اسلامی امام خمینی(ره) برای نخستین‌بار در ادبیات سیاسی از آن استفاده کردند. به عقیده امام راحل «اسلام ناب محمدی(صلی اللّه‏ علیه و آله و سلم) اسلام ائمۀ هدی(علیهم السلام)، اسلام فقرای دردمند، اسلام پابرهنگان، اسلام تازیانه‌خوردگانِ تاریخِ تلخ و شرم‌آور محرومیت‌ها»ست که در مقابل «اسلام رفاه و تجمل، اسلام التقاط، اسلام سازش و فرومایگی، اسلام مرفهین بی‌درد و در یک کلمه اسلام امریکایی» قرار دارد.

چه اینکه ایشان در پیام خود مبنی بر تشکیل مرکز اسناد انقلاب اسلامی نیز روایت این مواجهه تاریخی را جزو ارکان اصلی رسالت آن مرکز قرار داده و تأکید می‌کنند:‌ «شما باید نشان دهید که چگونه مردم، علیه ظلم و بیداد، تحجر و واپسگرایی قیام کردند و فکر اسلام ناب محمدی را جایگزین تفکر اسلام سلطنتی، اسلام سرمایه‏داری، اسلام التقاط و در یک کلمه اسلام امریکایی کردند.»

از این رو کتاب «جریان‌شناسی اسلام التقاطی» تازه‌ترین اثر مرکز اسناد انقلاب اسلامی به قلم دکتر قاسم روانبخش در بهار 1400 هجری شمسی روانه بازار نشر شده است.

به نوشته مولف «آشنایی نسل جوان با جریان‌های التقاطی پس از انقلاب اسلامی» هدف اصلی این کتاب است. به همین منظور این اثر در شش فصل بصورت روشمند و مستدل به بررسی ماهیت جریان‌های التقاطی در دوران انقلاب اسلامی می‌پردازد.

کتاب «جریان‌شناسی اسلام التقاطی» خواندنی شد

نویسنده در فصل اول با عنوان "مفهوم‌شناسی" واژه‌ها و مفاهیم اصلی بحث را تبیین و تحلیل می‌کند تا در مسیر پیش‌رو ابعاد و گستره هر یک از آن‌ها در اختیار خواننده باشد.

در دومین فصل علل و عوامل التقاط مورد بررسی قرار می‌گیرد. در این فرصت نویسنده مبانی التقاط‌گرایی جریان‌های مختلف سیاسی را به بحث و بررسی می‌نشیند.

«مولفه‌های اسلام ناب در ساحت اندیشه سیاسی» عنوانی برای سومین فصل این نوشتار است. درواقع مولف با شاخص قرار دادن اسلام ناب در ساحت مشروعیت، ساختار و حقوق و وظایف پایه‌ریزی مباحث اصلی برای سنجش‌ جریان‌های التقاطی را انجام می‌دهد.

به همین منظور در فصل چهارم به اولین جریان سیاسی التقاطی تحت عنوان «جریان التقاطی با رویکرد مارکسیستی» می‌پردازد. عمده مباحث در این فصل پیرامون سازمان مجاهدین خلق شکل می‌گیرد و پس از آن به سراغ جریان دوم یعنی گروهک فرقان خواهد رفت.

فصل پنجم «اسلام التقاطی با رویکرد لیبرالیستی» نامگذاری شده است. در این فصل به جریان کارگزاران سازندگی به عنوان نماد و نمود لیبرالیسم اسلامی در سه ساحت مذکور پرداخته می‌شود.

ششمین و آخرین فصل این اثر نیز به «اسلام التقاطی با رویکرد ترکیبی» اختصاص داده شده است که نویسنده جریان سیاسی نهضت آزادی را در این دسته‌بندی‌ها مورد بررسی و تحقیق قرار می‌دهد.

کتاب «جریان‌شناسی اسلام التقاطی» به قلم دکتر قاسم روانبخش با قیمت 37000 تومان و در هزار شماره توسط موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی چاپ و منتشر شده است. علاقمندان می‌توانند برای خرید این اثر به صفحه منشورات سایت مرکز اسناد انقلاب اسلامی رجوع کنند و یا به فروشگاه این مرکز واقع در خیابان انقلاب، خیابان 12 فروردین، بعد از خیابان شهدای ژاندارمری، نبش مجتمع ناشران مراجعه نمایند.


این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات