انقلاب اسلامی در یزد

حماسه مردم یزد در روز دهم فروردین 1357

در روز دهم فروردین مردم یزد از گوشه و کنار شهر به سوی مسجد حرکت کردند. آقای صدوقی قبل از ساعت9در مسجد حاضر شد و جمعیت در صحن مسجد و خیابان های اطراف موج می زد. آقای راشد یزدی پشت بلندگو قرار گرفت و از تکامل صحبت کرد و گفت که همه چیز در خدمت انسان قرار گرفته و "انسان ها باید کشته شوند تا عدالت اجتماعی برقرار شود و ما از کشته شدن ترسی نداریم."جمعیت به شدت تحت تأثیر این سخنان قرار گرفت و به محض تمام شدن مراسم در خیابان ها دست به تظاهرات زدند.
چهارشنبه ۳۰ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۰
پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ روز هشتم فروردین آیت الله صدوقی با صدور اطلاعیه ای ضمن تجلیل از مقام شهدای انقلاب اعلام کرد"به پیروی از اعلامیه های صادره از ناحیه آیات عظام و مراجع بزرگ شیعه بالاخص زعیم بزرگوار نایب الامام حضرت آیت الله العظمی الخمینی که عزای عمومی اعلام نموده اند بدین وسیله پیام شهدای قم و تبریز را این چنین به شما می رسانم: برادران ایمانی! شما که سعادت رسیدن به شهادت را پیدا نکرده اید اقلا با فاتحه و آیاتی از قرآن ما را یاد کنید لذا در روز پنج شنبه 20 ربیع الثانی مطابق با دهم فروردین از ساعت 9صبح تا11به وقت قدیم، [مجلسی] در مسجد روضه محمدیه (حظیره) برای تجلیل از ارواح شهدا راه حق برپاست."

هنوز روز موعود فرا نرسیده بود که در روز نهم بعد از نماز عشا آقای صدوقی به منبر رفت و رژیم شاه را مورد انتقاد قرار داد. به گزارش ساواک یزد پس از خاتمه مجلس "حدود500نفر" به تظاهرات خیابانی پرداختند. پلیس با تظاهرکنندگان درگیر و تظاهرکنندگان به اماکن دولتی حمله و خسارتی را بر آن وارد کردند.

روز موعود فرا رسید صبح زود مردم از گوشه و کنار شهر به سوی مسجد حرکت کردند. آقای صدوقی قبل از ساعت9در مسجد حاضر شد و جمعیت در صحن مسجد و خیابان های اطراف موج می زد.  آقای راشد یزدی پشت بلندگو قرار گرفت و از تکامل صحبت کرد و گفت که همه چیز در خدمت انسان قرار گرفته و "انسان ها باید کشته شوند تا عدالت اجتماعی برقرار شود و ما از کشته شدن ترسی نداریم."جمعیت به شدت تحت تأثیر این سخنان قرار گرفت و به محض تمام شدن مراسم در خیابان ها دست به تظاهرات زدند.

تظاهرات هر لحظه گسترش پیدا می کرد. شهربانی توان مقابله را در خود ندید. لذا از نیروهای از پیش تعیین شده ژاندارمری کمک خواست و "دو فروند هلیکوپتر"شنوک و 80کماندوی اعزامی از مرکز توپخانه اصفهان خود را به محل درگیری رساندند. درگیری هر لحظه شدید می شد و سرانجام چند نفر شهید شدن و تعدادی هم زخمی و دستگیر شدند.

***منبع: کتاب "یک سال مبارزه برای سرنگونی رژیم شاه"، حجت الاسلام و المسلمین روح الله حسینیان، مرکز اسناد انقلاب اسلامی

این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات