مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۷۰۰۴
«نظریه دولت در مکتب کلامی و فقهی علامه شهید سید محمدباقر صدر» روانه بازار نشر شد.
تاریخ انتشار: ۰۷:۱۹ - ۰۴ مرداد ۱۴۰۰ - 2021July 26
پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی_فارس نوشت: تازه‌ترین اثر از منشورات مرکز اسناد انقلاب اسلامی با عنوان «نظریه دولت در مکتب کلامی و فقهی علامه شهید سید محمدباقر صدر» روانه بازار نشر شد. در این کتاب نظریه دولت و مختصات آن را در نظرگاه شهید محمدباقر صدر بررسی می‌کند.

شهید صدر را می‌توان از جمله متفکران مسلمانی دانست که به اندیشه جمهوری اسلامی اعتقاد راسخ داشت. نظام جمهوری اسلامی نیز در مبنای مشروعیت، ساختار تقسیم قدرت، تدوین قانون اساسی، نظام اقتصادی و ... بهره فراوانی از اندیشه این عالم فرهیخته جهان اسلام برده است.

با توجه به جهان‌شمولی و اهمیت اندیشه‌های شهید صدر برای جهان اسلام و به ویژه جامعه علمی ایران، در این کتاب سعی شده تا اندیشه سیاسی این متفکر شیعه در باب دولت مطلوب مورد مداقه قرار گیرد و از آنجایی که نظریه دولت و مختصات آن یکی از وجوه مهم اندیشه شهید صدر محسوب می‌شود، پرداختن به این موضوع از حیث نظری و عملی بسیار اهمیت دارد. این تحقیق به خواننده کمک خواهد کرد تا رویکرد انتقادی دولت در اسلام را نسبت به نظریات لیبرالیستی و مارکسیستی تمییز داده و درک کند.

دولت و مختصات آن از نگاه شهید محمدباقر صدر منتشر شد

کتاب شامل بر سه فصل است؛ فصل نخست نظریه دولت در تقریرات شهید صدر را بررسی می‌کند. عنوان فصل دوم «مختصات دولت در اندیشه شهید صدر» است و فصل سوم و پایانی ارکان دولت مطلوب در اندیشه سیاسی شهید صدر را مورد مداقه قرار می‌دهد.

در بخشی از کتاب می‌خوانیم:

«به نظر شهید صدر در عصر غیبت معصوم، مرجعیت صالح باید مترصد دولت‌سازی براساس احکام و مبانی اسلامی باشد. فقیهان مسلمان و نخبه که علمای شریعت هستند رهبری مبارزه علیه ظلم و استثمار را بر عهده بگیرند و پس از براندازی طاغوت، حکومت صالحان را تشکیل دهند. آنها نماینده هیچ طبقه‌ اجتماعی خاصی نیستند بلکه ضمیر امت و توده مظلوم خود هستند.»

«نظریه دولت در مکتب کلامی و فقهی علامه شهید سید محمدباقر صدر» به قلم سید محمدجواد قربی نگاشته شده و در ۴۰۸ صفحه با قیمت ۶۵ هزار تومان در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفته است. شما می‌توانید برای خرید این کتاب به صفحه منشورات سایت مرکز اسناد انقلاب اسلامی مراجعه کنید.

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر