کد خبر: ۷۰۱۶
انقلاب اسلامی در نیشابور

اطلاعیه جامعه روحانیت نیشابور در عید غدیر سال 1357

چند روز قبل از فرارسیدن عید غدیر، شهربانی خراسان در گزارشی به ساواک آن استان از توزیع اعلامیه‌هایی خبر داد که مردم نیشابور را به اجتماع در روز عید غدیر دعوت می‌کرد.
چهارشنبه ۰۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۱
پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ عید غدیر سال 1357 با ایام اوج مبارزه علیه رژیم شاه همزمان شده بود. فرارسیدن عید غدیر در آبان‌ماه آن سال فرصت مناسبی برای سامان‌دهی مبارزه بود. انقلابیون می‌توانستند از اجتماعات آن روز برای تشدید مبارزه با رژم پهلوی بهره‌برداری کنند.

چند روز قبل از فرارسیدن عید، شهربانی خراسان در گزارشی به ساواک آن استان از توزیع اعلامیه‌هایی خبر داد که مردم نیشابور را به اجتماع در روز عید غدیر دعوت می‌کرد. بنا بر همین گزارش، در این اعلامیه که از سوی جامعه روحانیت نیشابور صادر و توزیع شده بود آمده بود: 

«بسمه تعالی
عید ما روزی بود کز ظلم آثاری نباشد

برادران غیور مسلمان
اکنون که مبارزه بی‌وقفه ملت شریف ایران به رهبری مراجع عالیقدر خصوصا حضرت آیت‌الله العظمی الامام خمینی به مرحله حیاتی و حساس خود رسیده است و حیات و بقای اسلام و قرآن و مسلمین فقط با استقامت و پایداری و جانبازی و ایثار در مبارزه ممکن است، بر عموم مسلمین است که برای حفظ اسلام و استقلال کشور و برقراری یک نظام عادلانه اسلامی از هیچ چیزی دریغ ندارند.
بدین منظور روز یکشنبه 18 ذیحجه برابر با 28 آبان (عید غدیر) برای اعلام همبستگی با سایر برادران و خواهران در سراسر کشور و وفاداری و تبعیت از رهبری نیرومند و توانای جهان اسلام حضرت آیت‌الله العظمی خمینی، در مسجد جامع نیشابور مجلسی برگزار و از عموم طبقات دعوت می‌شود برای حفظ اسلام و قرآن و نجات ملت محروم و ستمدیده ایران و اجرای صیغه برادری و اخوت در این روز مبارک با هم برای هرچه مستحکم‌تر کردن صفوف مبارزین حضور به هم رسانند. ساعت شروع برنامه 9 اعلام می‌گردد. جامعه روحانیت نیشابور.»اطلاعیه جامعه روحانیت نیشابور در عید غدیر سال 1357
این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات