کد خبر: ۷۰۴۲
انقلاب اسلامی در خوی

مدیریت انقلابی شهید کوچری در خوی؛ از فعالیت‌های فرهنگی و جهادی تا خدمت شبانه‌روزی به مردم

شب‌ها با ماشین شهید كوچری به همراه اینجانب و برادر رحیمی ‌(فرمانده سپاه) در شهر گشت داشتیم و به تمامی‌ ادارات اعم از شهربانی و بیمارستان می‌رفتیم. شهید كوچری ضمن ملاقات با بیماران و پرستارها و دیگر كاركنان آن‌ها را به نحو احسن تشویق نموده و به كار و تلاش بیشتر دعوت می‌كرد. در ضمن گشت‌وگذار در شهر با جوانانی كه مورد اغفال قرار گرفته بودند، به صحبت می‌پرداخت و آن‌ها را نصیحت می‌كرد. ایشان برخی مواقع تا ساعت 10 یا 12 شب در فرمانداری فعالیت داشت و در روزهای تعطیل مردم را جهت سخنرانی و ارشاد به امامزاده‌ سید بهلول دعوت می‌كرد و برای آنها سخنانی ایراد می‌فرمود.
چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۶:۱۰
پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ تشکیل نهادهای انقلابی پس از پیروزی انقلاب اسلامی با سختی‌های فراوانی مواجه بود. شهید قربانعلی کوچری فرماندار انقلابی شهرستان خوی پس از پیروزی انقلاب یکی از دولتمردان انقلابی بود که خدمات ارزنده‌ای را در مدت کوتاه مسئولیت خود ارائه کرد.

در همین رابطه در کتاب انقلاب اسلامی در خوی که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده آمده است: بعد از ماجرای كمیته‌ انقلاب‌، انقلابیون به سرعت شروع به شكل‌دهی نهادهای انقلابی كردند. اولین و مهم‌ترین نهادی كه باید شكل می‌گرفت، فرمانداری شهر بود كه بعد از انقلاب بعضی از نیروهای وابسته به رژیم آن فرار كرده بودند. در ماجرای كمیته نیز اشاره شد كه انقلابیون می‌خواستند شهید كوچری را به عنوان فرماندار معرفی كنند كه با مخالفت و اعتراض گروه امینی مواجه شد و كار به دفتر امام(ره) كشید و با نامه‌ رسمی ‌آیت‌‌الله‌ ربانی‌شیرازی، شهید كوچری كار خود را به عنوان فرماندار شهر شروع كرد. وی بعد از انقلاب در اولین اقدام خود‌، كتابخانه‌ای در امامزاده‌ سیدبهلول دایر كرد و قبل از فرماندار شدن نیز مسئولیت جهادسازندگی را به عهده گرفت. البته وی در كمیته‌ انقلاب و در دانشسرا نیز فعالیت داشت. 

چگونگی فرماندار شدن شهید كوچری و فعالیت‌های او در دوران فرمانداریش را ناصحی یار قدیمی ‌چنین تعریف می‌كند: « بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ‌آیت‌‌الله‌ ربانی‌شیرازی از طرف امام‌(ره) نمایندگی آذربایجان غربی را جهت سازندگی آن به عهده داشتند. ایشان قبل از انقلاب به شهر ارومیه تبعید شده بودند و اینجانب از آن دوران با وی ارتباط و آشنایی داشتم. در روزهای بعد از انقلاب ایشان به منزل حجت‌الاسلام محمدی تشریف آوردند و از آقای كوچری خواستند تا فرمانداری شهر خوی را به عهده بگیرند، ولی ایشان قبول نكردند. 

در این میان مسئله‌ اختلاف كمیته‌ انقلاب پیش آمد و بنده و جمعی از انقلابیون تصمیم گرفتیم برای حل این اختلاف و مایل‌كردن آقای كوچری به پذیرفتن مقام فرمانداری، پیش امام(ره) برویم و ایشان را نیز با خود ببریم تا مفهوم احساس مسئولیت را كه توأم با تواضع و فروتنی باشد به وی تفهیم كنیم. بدین منظور بنده به ایشان پیشنهاد مسافرت به قم و دیدار با امام(ره) را كردم. ایشان در جواب این پیشنهاد گفتند كه باید از پدرم اجازه بگیرم‌، ما نیز به همراه دوستان و دایی ایشان به منزل وی رفتیم و از پدر ایشان اجازه گرفتیم. سپس با ماشین شخصی ایشان عازم شهرستان قم شدیم‌. 

حضرت امام در فیضیه برای علما و طلاب سخنرانی كردند و ما نیز گوش بدان سپردیم، سپس به محضر ایشان رسیده و وقایع بعد از انقلاب شهرستان را به محضر ایشان بیان داشتیم كه چگونه حب دنیا و ماسوای آن باعث تشتت آراء و اختلاف گشته‌. ایشان نیز دستورات لازم را صادر كرده و به آیت‌‌الله‌ ملكوتی فرمودند شخصی را كه زبان تركی می‌داند به همراه آقایان برای حل مسائل و اختلافات روانه شهرستان كنید. 

من در آن ملاقات به علاقه مرحوم كوچری و خلوص و اشتیاق ایشان به حضرت امام(ره) انگشت تعجب به دهان گرفته بودم؛ ایشان كه تا به حال از پذیرفتن مسئولیت فرمانداری امتناع می‌‌ورزید، بعد از ملاقات با امام بسیار راغب بودند كه این مسئولیت را به عهده بگیرند تا بیشتر به این انقلاب خدمت كنند. بعد از این جلسه به خدمت آیت‌‌الله‌ ربانی‌شیرازی رسیدیم و بعد از معرفی بنده و شرحِ حال و قضیه‌ ایشان‌، آیت‌‌الله‌ ربانی به ایشان گفتند كه چنین مهمی‌ را قبول كند و بر استحكام مبانی حكومتی جمهوری اسلامی‌ ایران بیفزاید و خود آیت‌‌الله‌ ربانی با «حق‌گو» استاندار وقت استان آذربایجان غربی، در این‌باره صحبت كردند».
 
بعد از اینكه شهید كوچری كار خود را شروع كردند، در اولین قدم سپاه پاسداران را تشكیل دادند. غضنفری در مورد اولین اعضای سپاه پاسداران می‌گوید: «عابدین‌زاده، حدیدی، محمد اشرف‌نیا، اسماعیل علمی ‌و بنده از اعضای اولیه‌ سپاه بودیم. از دیگر نهادهایی كه در بدو انقلاب و به دستور امام(ره) تشكیل شد، جهاد سازندگی بود كه شهید كوچری و دیگر انقلابیون شهر برای تأسیس این نهاد تلاش زیادی كردند. این نهاد انقلابی تأثیر زیادی در رفع محرومیت‌های منطقه داشته و مردم با عشق و علاقه‌ زیادی در كارها و اقدامات سازنده این نهاد شركت می‌كردند و حتی به همراه مسئولان جهاد سازندگی جهت كمك به كشاورزان و دروكردن محصول آ‌نها اقدام می‌كردند. 
یكی از نیروهای انقلابی كه در جهادسازندگی فعالیت بسیاری داشت، شهید محمد فتحعلی‌زاده بود. وی پس از تشكیل جهادسازندگی در تابستان 1358 به این نهاد انقلابی پیوست و به همراه عده‌ای از انقلابیون به ساختن پل‌های جاده‌ زنگلان همت نمود و در قسمت‌های مختلف نهاد جهادسازندگی از جمله در امور فرهنگی و حتی در برداشت گندم و كمك به روستاییان محروم در نهایت ایثار و فداكاری تلاش نمود».
 
اما نهاد انقلابی دیگری كه با همت شهید كوچری تشكیل شد شورای تشكیل ارتش بیست میلیونی بود كه اعضای اصلی این نهاد شهید كوچری، محمدعلی ناصحی و فرماندهان ارتش، ژاندارمری، شهربانی و سپاه بودند. كوچری در دوران كوتاه فرمانداری خود با اقدامات انقلابی و فداكارانه‌ خود خدمت بزرگی به مردم شهر خود ارائه داد». 
ناصحی به برخی از این خدمات شهید كوچری اشاره كرده است: «شب‌ها با ماشین شهید كوچری به همراه اینجانب و برادر رحیمی ‌(فرمانده سپاه) در شهر گشت داشتیم و به تمامی‌ ادارات اعم از شهربانی و بیمارستان می‌رفتیم. شهید كوچری ضمن ملاقات با بیماران و پرستارها و دیگر كاركنان آن‌ها را به نحو احسن تشویق نموده و به كار و تلاش بیشتر دعوت می‌كرد. در ضمن گشت‌وگذار در شهر با جوانانی كه مورد اغفال قرار گرفته بودند، به صحبت می‌پرداخت و آن‌ها را نصیحت می‌كرد. ایشان برخی مواقع تا ساعت 10 یا 12 شب در فرمانداری فعالیت داشت و در روزهای تعطیل مردم را جهت سخنرانی و ارشاد به امامزاده‌ سید بهلول دعوت می‌كرد و برای آنها سخنانی ایراد می‌فرمود».

این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات