کد خبر: ۷۰۴۶
از سوی مرکز اسناد انقلاب اسلامی،

«مبانی انسان‌شناختی اندیشه سیاسی امام خمینی» روانه بازار کتاب شد

مرکز اسناد انقلاب اسلامی اثر جدیدی را منتشر کرده که بیانگر عنصر حیاتی شروع و استمرار جریان انقلاب اسلامی است.
شنبه ۱۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۶
پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی_تسنیم نوشت: تازه‌ترین اثر از منشورات مؤسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی با عنوان «مبانی انسان شناختی اندیشه سیاسی امام خمینی» روانه بازار کتاب شد.

این اثر بدین جهت تمرکز ویژه بر مبانی انسان‌شناسی اندیشه­ سیاسی امام خمینی(ره) دارد که این منظومه پایه اصلی و عنصر حیاتی شروع و استمرار جریان انقلاب اسلامی بوده است. امام (ره) نقش سیاسی اجتماعی انسان را بر مبنای اعتقاد به اصل توحید و بسط آن در حرکت انسان در جامعه و خوانش ویژه‌­ای که از هستی دارد تعیین می­‌کند.

امام با بهره‌گیری از آموزه­‌های وحیانی شریعت مقدس اسلام که به حکمت متعالیه مزین است، انسان را موجودی الهی توصیف می‌کند که دارای اختیار، کرامت و شرافت می‌باشد و به واسطه فطرت کمال‌جویی خود در تکامل و تحول و سیر مراتب وجودی، نیازمند زندگی اجتماعی و دارای مسئولیت فردی و اجتماعی است که در این سیر و تکامل و نحوه زیستن نیازمند تربیت، هدایت الهی و برنامه سعادت‌­بخش است. بنابراین، ضرورت انجام پژوهشی در راستای توصیف و تحلیل مبانی انسان­‌شناسی امام(ره)، جهت فهم اندیشه سیاسی و اجتماعی ایشان لازم و ضروری است.

کتابی که سرچشمه اصلی

این کتاب در 2 بخش سازماندهی شده است. در بخش نخست با عنوان «انسان شناسی در غرب و اسلام»، سیر اندیشه بشری در مورد مفهوم انسان در دو حوزه­‌ غرب و اسلام بررسی شده است  و  مهمترین ایده­‌های مطرح شده در این دو حوزه تمدنی با لحاظ الزامات و تجویزات سیاسی آن بحث می‌شود. فصل دوم از این بخش با عنایت به مهم‌ترین منابع معرفتی امام خمینی به تبیین موضع فلسفی، عرفانی و کلامی ایشان در باب مسئله انسان می‌پردازد. در واقع در این فصل مبانی انسان‌شناسی امام خمینی(ره) به لحاظ منابع شناختی و معرفتی ایشان تبیین و توضیح داده می‌­شود.

 بخش دوم عهده‌­دار تبیین بازتاب نگاه انسان شناختی امام در 2 حوزه جامعه و حکومت بوده و دیدگاه ایشان در مورد نقش و جایگاه فرد در نظام اجتماعی و ارتباط او با نظام سیاسی و حکومت بررسی می‌شود. فصل سوم این بخش، انسان شناسی امام را در نظریه ولایت فقیه و غیبت انسان کامل مورد کنکاش و جستجو قرار می‌دهد.

«مبانی انسان شناختی اندیشه سیاسی امام خمینی» به قلم راضیه مهرابی کوشکی به نگارش در آمده و در 310 صفحه با قیمت 60 هزار تومان در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفته است. علاقمندان می‌توانند به منظور تهیه این اثر به صفحه منشورات پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی مراجعه کنند و یا با شماره 22211174 تماس حاصل نمایند.

این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات