مرکز اسناد انقلاب اسلامی

دکتر احمد گل‌محمدی عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبائی و نویسنده کتاب «جمعیت فدائیان اسلام به روایت اسناد» دار فانی را وداع گفت.
تاریخ انتشار: ۰۸:۰۱ - ۳۱ مرداد ۱۴۰۰ - 2021August 22

به گزارش پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی، دکتر احمد گل‌محمدی مدیر گروه علوم سیاسی و عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبائی، مترجم، نویسنده و محقق بر اثر ابتلا به بیماری کرونا دار فانی را وداع گفت.

این استاد دانشگاه در سال 1347 در ارسباران متولد شد. اهالی تاریخ او را با ترجمه کتاب «ایران بین دو انقلاب» می‌شناسند؛ اما وی تالیفات و ترجمه‌های دیگری نیز دارد؛ «جهانی شدن، فرهنگ، هویت»؛ «چیستی تحول و چشم‌انداز دولت» و «درآمدی بر شناخت و سنجش فرهنگ سیاسی» ازجمله تالیفات مرحوم دکتر گل‌محمدی است.

علاوه بر این‌ها، مجموعه دو جلدی «جمعیت فدائیان اسلام به روایت اسناد» که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است نیز از دیگر آثار ارزنده آن استاد فقید است. این مجموعه مشتمل بر 420 سند درباره فدائیان اسلام و شهید نواب صفوی است. به تصریح مولف «هدف از این پژوهش تاریخی سندمحور، مستندتر و معتبرتر ساختن بخش‌های واقعی، شناسایی بخش‌های غیرواقعی و تکمیل بخش‌های ناقص روایت‌های تاریخی» درباره فدائیان اسلام است.

شهادت مظلومانه نواب‌صفوی و دیگر اعضای فدائیان اسلام هرگز نقطه پایان حرکت‌های دین‌مدار به شمار نمی‌آید؛ بلکه طلیعه‌ای برای مردم مبارز و مشتاق عدالت شد.
مرحوم دکتر گل‌محمدی در بخشی از کتاب می‌نویسد: «شکل‌گیری جمعیت فدائیان اسلام به رهبری نواب صفوی ناشی از فضای مذهبی جامعه ایرانی بود که در آن بر حفظ هویت اسلامی تاکید می‌شد. نواب با جذب جوانان مومن و افراد طبقات مختلف به می‌کوشید بر جریان‌های انحرافی و دین‌ستیز که فضای جامعه را آلوده می‌ساختند فائق آید. خطری که آنان از ناحیه کجروی‌ها نسبت به امور دین و مذهب احساس می‌کردند سبب شد تا در مقابل اقدامات فرهنگی و اجتماعی مغرضان نسبت به دین بایستند. از سوی دیگر روند جریانات سیاسی کشور به ویژه قضایای ملی شدن صنعت نفت، نقش فدائیان اسلام را در مبارزه با استعمار در کنار ملت ایران به روشنی بروز داد. اندیشه شهید نواب صفوی در اجرای احکام و قوانین اسلام نشان آن بود که جمعیت فدائیان اسلام تنها راه‌حل مشکلات کشور را در دین جستجو می‌کرد. شهادت مظلومانه نواب‌صفوی و دیگر اعضای فدائیان اسلام هرگز نقطه پایان حرکت‌های دین‌مدار به شمار نمی‌آید؛ بلکه طلیعه‌ای برای مردم مبارز و مشتاق عدالت شد.»

یادی از مرحوم دکتر احمد گل‌محمدی

از مرحوم دکتر گل‌محمدی ده‌ها مقاله در موضوعات مختلف و چندین ترجمه نیز به یادگار مانده است. مدیر گروه علوم سیاسی و عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی، عضو کمیته علمی بررسی وحدت و هویت ملی، عضو شورای برنامه‌ریزی دانشگاه علامه طباطبایی و عضو کمیته همایش تاریخ و علوم سیاسی از جمله مسئولیت‌های اجرایی دکتر احمد گل‌محمدی است.

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی ضمن تسلیت به مناسبت درگذشت دکتر احمد گل محمدی، برای خانواده و همکاران ایشان صبر و برای آن مرحوم علو درجات را مسئلت دارد.

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر