کد خبر: ۷۰۸۳

«بالاترین معصیت» از نظر شهید لاجوردی چیست؟ +فیلم

شهید لاجوردی در اول شهریور ۱۳۷۷ در حالی که هیچ سمت رسمی نداشت، در محل کسب خود در بازار تهران، توسط دو نفر از اعضای سازمان مجاهدین خلق ترور شد.

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ شهید سید اسدالله لاجوردی (۱۳۱۴۱۳۷۷) رئیس پیشین زندان اوین و دادستان انقلاب تهران در دهه شصت بود. او که از اعضای شورای مرکزی جمعیت مؤتلفه اسلامی بود، پس از پیروزی انقلاب اسلامی در کنار شهید مهدی عراقی و شهید اسلامی از مسئولان انتظامات کمیته استقبال از امام خمینی بود. او از ۲۰ شهریور ۱۳۵۹ با پیشنهاد شهید مظلوم آیت‌الله بهشتی رئیس دیوان‌عالی کشور و موافقت امام خمینی(ره) به دادستانی انقلاب تهران منصوب شد و در این سمت به مبارزه جدی با عوامل سازمان مجاهدین خلق (منافقین) که در آن زمان ترور مسؤلان را در دستور کار خود قرار داده بودند، پرداخت‌. شهید لاجوردی در اول شهریور ۱۳۷۷ در حالی که هیچ سمت رسمی نداشت، در محل کسب خود در بازار تهران، توسط دو نفر از اعضای سازمان مجاهدین خلق ترور شد.

شهید لاجوردی چه در دادستانی و چه در سازمان زندان‌ها، همواره تلاش می‌کرد، محیط کار را از خط و خط‌بازی دور نگاه دارد. متن زیر بخشی از سخنان آن شهید در یکی از جلسات با کارکنان سازمان زندان‌هاست:

«به نظر من بالاترین معصیت در نظام ما این خط بازی‌ها است. من نمی‌گویم که خط مشخصی نداشته باشید. همه شما می‌دانید که من در یک خطی هستم. خط بازی کردن ممنوع! اینکه من بیایم در رابطه با جناح سیاسی خودم، امکانات دولتی را در آن جهت استفاده کنم، یا از اختیاراتی که دارم استفاده کنم، به عقیده من از هر حرامی حرام‌تر است. بگذارید مردم کار خودشان را آزادانه بکنند. من صاحب یک نوع فکری هستم. ولی شاید کسی تا به حال در سازمان زندان‌ها و یا در زمان دادستانی ندیده باشد، که یک سر سوزن حرکت سیاسی در زمینه خط و خطوط خودم کرده باشم. ممکن است ناخودآگاه شده باشد؛ اما خدا شاهد است اعتقاد ندارم و دوست هم ندارم کسی در این رابطه این کار را بکند. لذا ما باید سازمانمان را پاک نگه داریم و از این درگیری‌های سیاسی این‌چنین رهایی بدهیم. معنی‌اش هم این نیست که سیاسی نباشید؛ حتما سیاسی باشید و در یک جناح که خودتان تشخیص می‌دهید قرار بگیرید، اما این جناح بندی‌ها را به زندان [محیط کار] نکشانید...»منبع: سایت موسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی


این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات