قم/برشی از خاطرات حسن روحانی

برنامه های مبارزاتی طلاب قم در نوروز 1344

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی می گوید: در فروردین دو مسئله مد نظر بود: یکی سالگرد مدرسه فیضیه بود. چون حادثه فیضیه در 25 شوال مطابق دوم فروردین اتفاق افتاده بود. دیگر اینکه در ایام عید شاهد هجوم زوار به قم برای شرکت در مراسم تحویل سال نو بودیم و این زمان بهترین وقت برای پخش اعلامیه بود. طلبه های مبارز خودشان را برای موقع تحویل سال آماده می کردند.
چهارشنبه ۳۰ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۸

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در کتاب خاطرات خود که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است درباره برنامه های مبارزاتی طلاب قم در نوروز 1344 می گوید: حادثه مهم که نزدیک به پنج ماه پس از تبعید امام پیش آمد مراسم آغاز سال نو در فروردین 1344 بود.

البته در سال های قبل هم برای ایام فروردین برنامه هایی بود و آمادگی برای تبلیغات به وجود می آمد. در فروردین دو مسئله مد نظر بود: یکی سالگرد مدرسه فیضیه بود. چون حادثه فیضیه در 25 شوال مطابق دوم فروردین اتفاق افتاده بود. دیگر اینکه در ایام عید شاهد هجوم زوار به قم برای شرکت در مراسم تحویل سال نو بودیم و این زمان بهترین وقت برای پخش اعلامیه بود. طلبه های مبارز خودشان را برای موقع تحویل سال آماده می کردند. یک سری کارت هم برای ایام عید آماده کرده بودیم که در بالای آن این شعر چاپ شده بود:

"بود آن روز بر ما عید مطلق

که در جنبش درآید پرچم حق "


این کارت ها مزین به عکس امام بود. حجت الاسلام رحیمیان خط زیبایی داشت و متن کارت های تبریک را خطاطی می کرد.

شب اول فروردین با دوستان به داخل صحن رفتیم و نماز مغرب و عشا را با آیت الله مرعشی نجفی خواندیم. بعد از نماز جمعیت هر لحظه بیشتر می شد. بعد چهار پایه ای گذاشتند و آقای فلاح بالای آن رفت دقیقا همان صحنه ای بود که چند شب پیش در خواب مشاهده کردم. آقای فلاح مطالبی راجع به تبعید امام و و جنایات رژیم و اینکه چه تعداد از علما دستگیر شده اند و... بیان می کرد. اواخر سخنرانی ایشان بود یک دفعه دیدیم حمله با سر و صدا و همهمه از پشت سرمان آغاز شد و سربازها ریختند و همه شروع به فرار کردند. ما هم با جمعیت به سمت رواق آیینه در صحن بزرگ کشیده شدیم.


این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات