مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۷۱۳۲
کلاس تاریخ
در شرایطی که اوضاع زلزله‌زدگان بسیار بد بود، گروه‌های جهادی مردمی شکل گرفتند تا به کمک مردم بشتابند. در این میان اما یک شخصیت مردمی بیش از همه تلاش کرد؛ او کسی نبود جز «جهان پهلوان غلامرضا تختی».
تاریخ انتشار: ۱۱:۲۰ - ۱۰ شهريور ۱۴۰۰ - 2021September 01

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ دهمین روز از شهریورماه 1341، زلزله مهیبی منطقه بوئین‌زهرا واقع در استان قزوین را لرزاند. فردای آن روز روزنامه‌ها از کشته و زخمی شدنِ هزاران نفر خبر دادند. «اطلاعات» نوشت: «زلزله دیشب چند هزار نفر را مقتول و مجروح کرد.» خبرنگار اعزامی این روزنامه از محل حادثه گزارش داد: «من اکنون شاهد مهیب‌ترین و فجیع‌ترین حادثه هستم. کشته‌شدگان و مجروحین آنقدر زیادند که گویی اینجا بمب انداخته‌اند!» همین روزنامه در شماره 12 شهریور خود نوشت: «در بسیاری از دهات مجروحین هنوز در زیر آفتاب و بی‌پناه هستند و صدای ضجه از هر طرف به گوش می‌رسید.»

زلزله بوئین‌زهرا و روایتی از محبوبیت جهان پهلوان تختی/ پیرزنی که برای کمک به زلزله‌زدگان کشف حجاب کرد!

روزنامه اطلاعات؛ 11 شهریور 1341

زلزله بوئین‌زهرا و روایتی از محبوبیت جهان پهلوان تختی/ پیرزنی که برای کمک به زلزله‌زدگان کشف حجاب کرد!

روزنامه اطلاعات؛ 12 شهریور 41

در شرایطی که اوضاع زلزله‌زدگان بسیار بد بود، گروه‌های جهادی مردمی شکل گرفتند تا به کمک مردم بشتابند. در این میان اما یک شخصیت مردمی بیش از همه تلاش کرد؛ او کسی نبود جز «جهان پهلوان غلامرضا تختی». وقتی خبر زلزله‌ی قزوین به تهران رسید، آقاتختی سریع چند نفر از دوستانش را جمع کرد و یک وانت تهیه کرد تا کمک‌های مردمی را جمع‌آوری کند. خودش هم یک سینی بزرگ در دست گرفت و از سر خیابان عباس‌آباد راه افتاد. مردم به خاطر جایگاه و وجهه‌ی پهلوان تختی، سیل کمک‌های نقدی و غیرنقدی خود را روانه کردند. آقاتختی قبل از این اقدام، طی اطلاعیه‌ای آمادگی خود را برای کمک به زلزله‌زده‌ها اعلام و از مردم درخواست کرده بود: «به خواهران و برادران آسیب دیده خود به هر نحوی که امکان‌پذیر است مساعدت نمایند.»

زلزله بوئین‌زهرا و روایتی از محبوبیت جهان پهلوان تختی/ پیرزنی که برای کمک به زلزله‌زدگان کشف حجاب کرد!

می‌گویند در چهارراه جمهوری، وقتی جهان‌پهلوان مشغول جمع‌آوری کمک‌های مردمی بود، پیرزنی رهگذر چادرش را برداشت و به تختی داد و گفت: «من فقط همین چادر را دارم...» اشک‌های پهلوان سرازیر شد و مردم هم به گریه افتادند... یکی از روزنامه‌ها نوشت: «پیرزنی بعد از 60 سال به خاطر تختی و برای کمک به زلزله‌زدگان کشف حجاب کرد!»


منبع: «بچه خانی‌آباد (زندگی و زمانه مرحوم جهان‌پهلوان غلامرضا تختی)»؛ مرکز اسناد انقلاب اسلامی

برچسب: تختی ، زلزله ، پهلوان
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر