کد خبر: ۷۱۵۵

مروری بر خدمات اجتماعی شهید آیت‌الله مدنی در همدان

شهید محراب آیت‌­الله سید اسدالله مدنی در طول فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی خود، از تمامی ظرفیت‌های خود و مردم برای آبادانی، توسعه اجتماعی و رشد فرهنگی و تعالی شهروندان بهره گرفت. به عنوان نمونه تلاش‌های وی در تأسیس مسجد مهدیه همدان، تأسیس دارالایتام مهدیه، تأسیس قرض­‌الحسنه مهدیه همچنین تأسیس کتابخانه مهدیه در همدان منشأ خدمات بسیاری در این شهر شد.
شنبه ۲۰ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۹

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی- سیدمحمدجواد قربی؛ شهید محراب آیت­الله سید اسدالله مدنی در طول فعالیت های سیاسی و اجتماعی خود، از تمامی ظرفیت­های خود و مردم برای آبادانی، توسعه اجتماعی و رشد فرهنگی و تعالی شهروندان بهره گرفت که در این نوشتار، به مهم‌ترین آن‌ها اشاره می‌شود.


1. تأسیس مسجد مهدیه همدان

صندوق قرض­الحسنه مهديه همدان سال 1350 با همکاري و حمايت بزرگاني همچون آيت‌­الله آخوند ملاعلي همداني و شهيد محراب آيت‌­الله مدني با سرمايه‌­گذاري قبض­‌هاي 10 ريالي بنيان نهاده، ثبت و تأسيس گرديد.

غلامعلی شعبانلو در خصوص نحوۀ ساخت مسجد مهدیه توضیح می­‌دهد: «مسجد مهدیه در خیابانی که تقریباً منتهی می­شد به باغ­های همدان قرار داشت و برخی از مشروب‌فروشی‌ها در این خیابان بودند؛ شهید مدنی تصمیم گرفتند با ساخت این مسجد از فعالیت آن‌ها جلوگیری کنند، لذا زمینی خریداری شد و حاج قاسم همدانی، البته اگر این نام درست به یادم مانده باشد چراکه سنم پایین بود و این‌گونه به خاطر دارم که حاج قاسم در تهران زندگی می­کرد و به همدان آمد و دید که زمین کوچکی را برای ساخت مسجد در نظر گرفته‌شده، همان‌جایی که هم­اکنون درمانگاه مهدیه قرار دارد، لذا زمین روبه­روی آن را خریداری کردند و مسجدی از خشت و گل در آنجا ساخته شد؛ البته هم‌­اکنون به یک مسجد آجری زیبا تبدیل شده است.... در ساخت مجموعه مهدیه و کارهای عام‌­المنفعه پیش‌قدم شدند. در خیابان باباطاهر پشت مسجد میرزا داوود مؤسسه قرض‌الحسنه را راه‌اندازی کردند که در ابتدا ساختمان کوچکی بود، اما به دلیل نیت خالص ایشان این مؤسسه توسعه یافت و سالیان طولانی است که مردم همدان از این مؤسسه بهره­‌مند می‌شوند.»[1]


2. تأسیس دارالایتام مهدیه

ایدۀ اولیه ایجاد مؤسسه دارالایتام مهدیه همدان در سال 1349 و در پی دیدار آقای حاج سیدجواد حجازی از انجمن انصار­الحجه شهر مشهد و با هدف حمایت و سرپرستی ایتام محروم و مستمند شهر همدان شکل گرفت. این مؤسسه با همراهی تعدادی از متدینین و معتمدین همدان در سال 1351 تأسیس و در مورخه19 /5 /1359  تحت شماره 29 و به نام مؤسسه انجمن انصارالحجه همدان به ثبت رسید. حضور آیت‌الله مدنی در زمره یکی از اعضا هیئت مؤسس و هدایت­های فکری و معنوی وی، توان خدمت­گذاری به ایتام را چند برابر ساخته بود.


3. تأسیس قرض‌­الحسنه مهدیه

تأسیس صندوق‌های قرض‌الحسنه و تعبیۀ صندوق‌های دیگری در بازار، جهت وجوه شرعی بازاریان، از دیگر اقدامات آیت‌الله مدنی بود. ایشان از طریق وجوهات شرعی و جمع‌آوری امور خیریه در همدان برای تأمین منابع مالی فعالیت‌های سیاسی و مذهبی و حمایت از نهضت انقلابی با تهیه صندوق‌هایی برای این امر در مناطق مختلف اقدام کرد. ساواک نگران از این­که این منابع مادی به نجف ارسال گردد و برای تقویت امور مالی آیت‌­الله خمینی(ره) مؤثر گردد، واکنش نشان داد.

راه‌اندازی صندوق مهدیه یکی از اقدامات آیت‌الله مدنی در این راستا است. از سال 1338 یعنی تأسیس غیررسمی صندوق تا سال 1348 افراد خیر مبالغی را به صندوق هدیه می‌کردند و صندوق نیز بر اساس شناخت و معرفی معتمدین به افراد وام قرض‌الحسنه می‌داد. سرانجام در سال 1351 صندوق قرض‌الحسنه مهدیه به‌طور رسمی به ثبت رسید و در حجره‌ای پشت مسجد میرزا داوود در خیابان باباطاهر مشغول فعالیت شد.[2]


4. تأسیس کتابخانه مهدیه

سیدکاظم برقعی خاطره‌ای دربارۀ تشکیل و تأسیس کتابخانه مهدیه نقل می‌­کنند و به نقش شهید آیت‌­الله مدنی در برپایی این نهاد فرهنگی اشاره می‌­کنند: «با واسطه آشنایی شهید مدنی با انتشاراتی تهران کتاب­هایی به امانت می­آوردیم و در قفسه­‌های کتابخانه چیده می‌­شد. شهید مدنی در منبر خود می‌­گفتند که برای شکل‌­گیری کتابخانه کتاب بخرید که خود من چند تا را خریداری کرده‌­ام و هدیه کردم به کتابخانه.... بعد از منبر ایشان مردم این کتاب­ها را خریداری کردند و این‌گونه کتابخانه مهدیه تشکیل شد و قریب دو ماه تعداد کتاب­ها به 1000جلد رسید... ایشان در این‌گونه موارد پیش‌قدم بودند.»[3]


پی‌نوشت‌ها:

1- مصاحبه با غلامعلی شعبانلو.

2- مهری احمدی، زیست‌­نامه آیت­الله سیداسدالله مدنی از سال 1342 تا 1360، پایان­نامه کارشناسی‌­ارشد رشته تاریخ انقلاب اسلامی، پژوهشکده امام خمینی(ره)،1396، صص46-45.

3- مصاحبه با سیدکاظم برقعی.


این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات