به همت موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی،

کتاب «منظومه توحیدی» منتشر شد

کتاب «منظومه توحیدی (تبیین مکتب توحیدی در اندیشه‌ی مقام معظم رهبری)» از سوی موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی چاپ و منتشر شد.
شنبه ۰۳ مهر ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۶

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ کتاب «منظومه توحیدی: تبیین مکتب توحیدی در اندیشه مقام معظم رهبری» عنوان جدیدترین اثری است که توسط مؤسسه فرهنگی هنری و انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی چاپ و منتشر شده است.

کتاب حاضر در سه بخش تألیف شده است که هر بخش دارای فصل‌های جداگانه‌ای می‌باشد. بخش اول کتاب در دو فصل به زندگینامه‌ی مقام معظم رهبری می‌پردازد. فصل اول این بخش «سیر زندگی امام خامنه‌ای از تولد تا آشنایی با امام خمینی» را مورد بررسی قرار می‌دهد. در فصل دوم نویسنده تحت عنوان «دوران آشنایی با امام خمینی»؛ دو مقطع «حیات سیاسی و اجتماعی قبل از پیروزی انقلاب اسلامی» همچنین «حیات سیاسی اجتماعی پس از انقلاب» را تشریح می‌کند. نویسنده سعی دارد با بررسی دوران حضور آیت الله خامنه ای در «شورای انقلاب»، «حزب جمهوری اسلامی»، «امامت جمعه تهران»، «مجلس شورای اسلامی»، «دفاع مقدس»، «دوران ریاست‌جمهوری» همچنین «انتخاب به مقام رهبری» تصویری از دوران حیات سیاسی ایشان پس از پیروزی انقلاب را ترسیم کند. در پایان این فصل به «آثار علمی معظم‌له» نیز اشاره شده است.

در بخش دوم کتاب، نویسنده در سه فصل به تبیین «اصول جهان‌بینی اسلامی در مبانی اندیشه‌ی سیاسی مقام معظم رهبری» می‌پردازد.

فصل اول این بخش به «توحید در مبانی اندیشه‌ی سیاسی مقام معظم رهبری» اختصاص دارد. «حقیقت و چیستی توحید» همچنین «پارادایم مقابل توحید» مباحثی هستند که نویسنده در این فصل مورد بررسی قرار می‌دهد.

در فصل دوم نویسنده سعی دارد با تأکید بر مباحث «حقیقت و چیستی کرامت انسانی»، که خود شامل دو بحث «تکریم تکوینی» و «تکریم تشریعی» است، همچنین «پارادایم مقابل نظریه کرامت انسانی» به تشریح « کرامت انسانی در مبانی اندیشه سیاسی مقام معظم رهبری» بپردازد.

کتاب «منظومه توحیدی» منتشر شد

عنوان فصل سوم این بخش «اصل استمرار حیات پس از مرگ یا معاد در مبانی اندیشه‌ی سیاسی مقام معظم رهبری» است که نویسنده در تلاش است با تأکید بر مباحثی مانند «معاد در اندیشه‌مقام معظم رهبری»، «حقیقت و چیستی معاد» که خود شامل چهار بحث (باور به غیب، پذیرش و باور به پاسخ‌گویی، عدم تفکیک دنیا و آخر، قیامت محور اصلی در معاد)است، همچنین بحث «پارادایم مقابل نظریه معاد»، تحلیل منسجمی از معاد در مبانی اندیشه‌ی سیاسی رهبر انقلاب ارائه دهد.

بخش سوم و آخرین بخش از کتاب با عنوان «تحقق جهان‌بینی اسلامی در اندیشه سیاسی مقام معظم رهبری» در سه فصل ارائه شده است.

در بخش اول این فصل «مجریان محقق کننده‌ی جهان‌بینی اسلامی در اندیشه مقام معظم رهبری»، مباحثی مانند «نبوت و نبی»، «امام و امامت به عنوان دومین محقق کننده‌ی جهان‌بینی الهی» و «ولایت فقیه در اندیشه مقام معظم رهبری» مورد بررسی قرار گرفته است. ارائه مولفه‌های گوناگون برای این مباحث از دیگر مواردی است که به جذابیت کتاب افزوده است.

فصل دوم از این بخش نیز به «ساختار تحقق جهان‌بینی اسلامی در اندیشه‌ی مقام معظم رهبری» اختصاص یافته است.

نویسنده در فصل سوم با تأکید بر مباحثی مانند «اعتقاد به مهدویت»، «جهان شمولی اعتقاد به مهدویت»، «علت مقابله با اندیشه‌ی مهدیویت توسط استکبار»، «مقدمات تحقق جامعه‌ی مهدوی» و «حرکت‌های زمینه‌ساز در تحقق حکومت مهدوی» سعی دارد «تحقق جهان‌بینی اسلامی در حکومت مهدی» که عنوان این فصل نیز هست توضیح دهد. نویسنده با یک نتیجه‌گیری که در پایان کتاب آورده است، به مبحث خود خاتمه می دهد.

" منظومه توحیدی" به قلم دکتر عاطفه خادمی، در 224 صفحه با قیمت 47 هزار تومان از سوی مرکز اسناد انقلاب اسلامی چاپ و روانه بازار نشر شده است. 

علاقمندان می‌توانند برای خرید این اثر به صفحه منشورات سایت مرکز اسناد انقلاب اسلامی رجوع کنند و یا به فروشگاه این مرکز واقع در خیابان انقلاب، خیابان 12 فروردین، بعد از خیابان شهدای ژاندارمری، نبش مجتمع ناشران مراجعه نمایند.


این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات