کد خبر: ۷۲۲۸

مجاهدت های شهید اشرفی اصفهانی در دوران دفاع مقدس

فعالیت‌های شهید اشرفی اصفهانی منحصر به حضور در جبهه‌ها نبود و در پشت جبهه نیز اقدامات چشمگیرى داشت. از جمله دیدار با مجروحین جنگى و عیادت از آنان در بیمارستان‌ها و مراکز درمانى و بدین‌ وسیله از آنان تفقد و دلجویى مى‌کرد و باعث تقویت روحیه صبر و بردبارى آنان مى‌گشت.

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ شهید آیت الله عطاالله اشرفی اصفهانی، در محراب نماز جمعه، توسط منافقین به شهادت رسید. ایشان که در دوران نهضت اسلامی در زمره روحانیون مبارز بود، بعد از پیروزی انقلاب نیز دست از جهاد برنداشت. با آغاز جنگ تحمیلى و بسیج همه جانبه مردم و قواى مسلح براى پشتیبانی و حضور در جبهه‌های جنگ، ایشان با مهم توصیف کردن مساله جنگ، در مدت 25 ماه در تمام خطبه‌هاى نماز جمعه و مصاحبه‌ها و پیام‌هایش به حضور مردم در جبهه‌ها تأکید ‌ورزید و شخصا به جبهه‌ها رفته با رزمندگان دیدار کرد و مقید بود که برایشان سخنرانى کند و با آنان به گفتگو بنشیند.

علیرغم کهولت سن و ممانعت مقامات امنیتى و حفاظتى مسافت‌هاى طولانى و راه‌هاى صعب‌العبور را به عشق دیدار دلاورمردان جبهه‌هاى نبرد با وسایل نقلیه نظامى در شرایط دشوار مى‌پیمود. بارها در جبهه‌هاى ایلام، قصر شیرین و پادگان ابوذر، گیلانغرب، نوسود، بستان، آبادان، خرمشهر و سومار حضور یافت و با سخنرانی‌هاى دلنشین خود به سپاهیان اسلام روحیه بخشید. پس از آزادى قصر شیرین به آن شهر سفر کرد و با خواندن دو رکعت نماز شکر در مسجد این شهر سپاسگزارى خود را به درگاه خداوند به جاى آورد.حضور وی در مناطق عملیاتى سبب دلگرمى رزمندگان و باعث شور و شوق بسیار در آن‌ها شده بود. یک‌بار پس از عزیمت به منطقه جنوب، عازم شهر آزاد شده بستان گردید و زیر بمباران وحشیانه دشمن وارد شهر شد و از آنجا عازم آبادان گردید. هنگام آغاز عملیات فتح‌المبین در دوم فروردین 1361 در قرارگاه حضور یافت و پیشنهاد نمود تا عملیات به نام حضرت زهرا(س) نام گذارى شود.

مجاهدت های شهید اشرفی اصفهانی در دوران دفاع مقدس

در دومین سفر خود به خوزستان پس از آزادى خرمشهر عازم اهواز شد و به همراه مردم این شهر نماز شکر به جای آورد. بعدازظهر همان روز با وجود مخالفت فرماندهان، وى و امام جمعه اهواز عازم منطقه خرمشهر شدند و پس از ورود به شهر در مسجد جامع در جمع رزمندگان حضور یافتند. حضور ایشان در جبهه‌ها تداوم داشت و در هشتم مهر 1361 در منطقه غرب، عملیات مسلم بن عقیل با حضور او و تنى چند از مقامات کشورى و لشگرى آغاز شد. تا صبح به دعا و مناجات مشغول بود و لحظه‌اى به استراحت نپرداخت. نزدیکی‌هاى صبح هم که گلوله توپى در نزدیکى چادر وی اصابت کرد، اصرار فرماندهان براى ترک آن محل هم اثری نداشت و او آن را نپذیرفت، تا این که سرانجام با اصرار شهید محلاتى حاضر به ترک منطقه شد.

مجاهدت های شهید اشرفی اصفهانی در دوران دفاع مقدس

فعالیت‌های او منحصر به حضور در جبهه‌ها نبود و در پشت جبهه نیز اقدامات چشمگیرى داشت. از جمله دیدار با مجروحین جنگى و عیادت از آنان در بیمارستان‌ها و مراکز درمانى و بدین‌ وسیله از آنان تفقد و دلجویى مى‌کرد و باعث تقویت روحیه صبر و بردبارى آنان مى‌گشت. شهید محراب هم چنین در مراسم تشییع جنازه شهدا در کرمانشاه، اصفهان و خمینى شهر شرکت مى‌کرد و چنانچه تعداد شهدا زیاد بود اعلامیه‌اى مبنى بر تعطیلى عمومى منتشر مى‌نمود و موجبات افزایش روحیه و همبستگى با خانواده شهدا مى‌گردید.به علاوه در بانک حساب‌هایی براى جمع‌آورى کمک‌هاى نقدى به جبهه‌ها، کمک به مهاجرین جنگ و بازسازى منطقه گیلانغرب که به استان کرمانشاه محول شده بود، افتتاح کرده بود.


منبع: سایت مرکز بررسی اسناد تاریخی

این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات