همایش بزرگداشت یکصدمین سالگرد تأسیس حوزه علمیه قم پائیز 1401 برگزار می‌شود

در دیدار آیت‌الله علیرضا اعرافی رئیس حوزه‌های علمیه، با حجت‌الاسلام‌والمسلمین مصطفی پورمحمدی رئیس هیئت امناء و رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی و حجت‌الاسلام‌والمسلمین احمد خزایی عضو هیئت‌امنای این مرکز، مقرر شد همایش بزرگداشت یکصدمین سالگرد تأسیس حوزه علمیه قم در پائیز 1401 برگزار شود.
چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۰ - ۰۸:۱۱

به گزارش پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی، آیت‌الله علیرضا اعرافی رئیس حوزه‌های علمیه، در دیدار با حجت‌الاسلام‌والمسلمین مصطفی پورمحمدی رئیس هیئت امناء و رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی و حجت‌الاسلام‌والمسلمین احمد خزایی عضو هیئت‌امنای این مرکز، ضمن ارائه گزارشی از اقدامات حوزه‌های علمیه در سالیان اخیر، به فعالیت‌های دبیرخانه گرامیداشت یکصدمین سالگشت احیای حوزه و دستاوردهای آن و نیز کنگره بین‌المللی تجلیل از مرحوم آیت‌الله‌العظمی حاج شیخ عبدالکریم حائری(ره) اشاره کرد و یادآور شد: به‌عنوان حوزه‌های علمیه، به سهم خود قدردان همت و تلاش دوستان در این حرکت مهم هستیم.

همایش بزرگداشت یکصدمین سالگرد تأسیس حوزه علمیه قم در پائیز 1401 برگزار می‌شود

آیت‌الله اعرافی بر نقش‌آفرینی مرکز اسناد انقلاب اسلامی به‌عنوان نهاد فعال در مباحث تاریخی و اسنادی پیرامون شخصیت مرحوم حاج شیخ عبدالکریم حائری(ره) اشاره کرده و همکاری بیشتر آن مرکز در برگزاری یکصدمین سالگشت احیای حوزه را مورد تاکید قرار داد.

مدیر حوزه‌های علمیه، همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در برگزاری مجموعه برنامه‌های گرامیداشت را موردتوجه قرار داد و خاطرنشان کرد: امیدواریم این همکاری‌ها تأثیرات بسزایی بر تقویت تولید محتواهای فرهنگی و ایجاد شور و خلق آثار ارزشمند هنری داشته باشد.

طراحی سایت تخصصی به‌منظور ارائه محصولات و نیز چگونگی تقویت بعد تولیدات علمی، فرهنگی و هنری از دیگر مباحثی بود که آیت‌الله اعرافی بدان تأکید نمود و عنوان کرد: نیاز است در سریع‌ترین زمان ممکن، برنامه جامع یک سال آینده دبیرخانه گرامیداشت یکصدمین سالگشت احیای حوزه تنظیم گردد، تا بتوان بر اساس آن رویکردها و اقدامات را تنظیم نمود.

همایش بزرگداشت یکصدمین سالگرد تأسیس حوزه علمیه قم در پائیز 1401 برگزار می‌شود

آیت‌الله اعرافی در بخش پایانی سخنان خود بر لزوم توجه به تدوین مجلات، نشریات، مقالات و پایان‌نامه‌های تخصصی ناظر به موضوع همایش تأکید کرد.

همایش بزرگداشت یکصدمین سالگرد تأسیس حوزه علمیه قم در پائیز 1401 برگزار می‌شود

حجت‌الاسلام‌والمسلمین مصطفی پورمحمدی، رئیس هیئت امناء و رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی نیز در ادامه این دیدار از فعالیت‌های مرکز اسناد حوزه قدردانی کرد و اظهار داشت: این مجموعه از سبک مدیریت خاص و موفقی بهره برده است و برای اتقان فعالیت‌ها از تمام ظرفیت‌های علمای بلاد و بیوت مراجع نیز استفاده ‌شده است.

همایش بزرگداشت یکصدمین سالگرد تأسیس حوزه علمیه قم در پائیز 1401 برگزار می‌شود

حجت‌الاسلام‌والمسلمین پورمحمدی ضمن تجلیل از تدوین دانش‌نامه ۱۰ جلدی امام خمینی(ره)، گزارش مختصری از فعالیت‌های مرکز اسناد انقلاب اسلامی ارائه داد و خاطرنشان کرد: تأسیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی کاری ضروری و مرکزی برای جمع‌آوری مستندات انقلاب اسلامی و اتفاقات پیرامون آن است.

رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی با بیان این‌که برای بزرگداشت یکصدمین سالگرد تأسیس حوزه علمیه قم اقدامات قابل‌توجهی صورت گرفته است، خاطرنشان کرد: دبیرخانه فعالی از مجموعه دستگاه های مرتبط مقیم در مرکز تشکیل شده که در راستای دریافت مقالات، تدوین آثار پژوهشی و انتشار کتاب، تولید آثار فرهنگی، هنری، سینمایی و... فعال می باشد.

همایش بزرگداشت یکصدمین سالگرد تأسیس حوزه علمیه قم در پائیز 1401 برگزار می‌شود

حجت‌الاسلام‌والمسلمین پورمحمدی افزود: با توجه به ظرفیت‌ها و منابع شهر مقدس قم می‌توان تولیدات رسانه‌ای ارزشمندی را در حوزه‌های سینمایی، فیلم‌سازی، مستندسازی و فیلم کوتاه خلق نمود. بررسی تاریخ تحولات حوزه، ابنیه و مدارس حوزه‌های علمیه از آغاز تاکنون ازجمله موضوعاتی است که باید بدان توجه ویژه داشت.

رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی خاطرنشان کرد: در مصاحبه‌های تخصصی در عین تقویت وجهه علمی و تخصصی حوزه، باید جزئیات تاریخی و حوادث پیشین از بزرگان به خصوص مراجع معظم تقلید و علمای بلاد نیز موردتوجه قرار گیرد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین پورمحمدی همچنین پیشنهاد داد هر یک از اضلاع، در حوزه تخصصی خود متمرکز شوند؛ حوزه علمیه قم در ابعاد فرهنگی، فقهی و علمی تدقیق نماید و مراکز تاریخ‌نگاری به بررسی ابعاد سیاسی و تاریخی حوزه بپردازد.

همایش بزرگداشت یکصدمین سالگرد تأسیس حوزه علمیه قم در پائیز 1401 برگزار می‌شود

شایان ذکر است در این جلسه مقرر شد همایش بزرگداشت یکصدمین سالگرد تأسیس حوزه علمیه قم، در ابتدای پائیز 1401 برگزار شود. همچنین برگزاری جلسات مستمر بین تهران و قم به‌منظور هم‌افزایی و هماهنگی بیشتر بین دبیرخانه های تشکیل شده، استفاده از ظرفیت دو مجموعه، حمایت از پایان‌نامه‌های مرتبط با موضوع همایش، راه‌اندازی سایت، تهیه و تنظیم برنامه جامع همایش، تولید آثار فرهنگی و هنری، توجه به ظرفیت نشریات و مجلات و ... از دیگر محورهای موردبحث در این جلسه بود.

گفتنی است حجج اسلام پورمحمدی و خزایی و همراهان، همچنین از نمایشگاه مرکز اسناد حوزه علمیه مستقر در مدرسه فیضیه بازدید کردند. در این نمایشگاه مجموعه کم‌نظیری از آثار، دست‌نوشته‌ها، اجازه‌نامه‌ها، تصاویر و اسناد کمتر دیده‌شده درباره حوزه و زعمای آن به ویژه مرحوم آیت الله حاج شیخ عبدالکریم حائری(ره) به نمایش درآمده است.

همایش بزرگداشت یکصدمین سالگرد تأسیس حوزه علمیه قم در پائیز 1401 برگزار می‌شود

این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات