کد خبر: ۷۲۴۰
انقلاب اسلامی در مازندران

در اولین سالگرد شهادت آقا مصطفی در آمل چه گذشت؟

آبان‌ماه 1357 در حالی آغاز شد که کلیه مراکز آموزشی آمل تعطیل بود. انقلابیون آمل مراسمی را به مناسبت سالگرد شهادت آیت‌الله سید مصطفی خمینی در مسجد هاشمی برگزار نمودند.
دوشنبه ۰۳ آبان ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۷

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ شهادت آقا مصطفی خمینی، از نقاط عطف تاریخ انقلاب اسلامی است؛ نه تنها در سال 1356، بلکه سال بعد نیز، مراسم بزرگداشت فرزند امام در نقاط مختلف ایران، موجب تحرک مردم علیه سلطنت پهلوی شد. در بخشی از جلد سوم کتاب "انقلاب اسلامی در مازندران" که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است می خوانیم:

آبان‌ماه 1357 در حالی آغاز شد که کلیه مراکز آموزشی آمل تعطیل بود. انقلابیون آمل مراسمی را به مناسبت سالگرد شهادت آیت‌الله سید مصطفی خمینی در مسجد هاشمی برگزار نمودند. عده‌ای از جوانان و انقلابیون مذهبی درحالی که شعار «الله، الله، رهبر روح‌الله» سر می‌دادند برای شرکت در این مراسم از بازار شهر آمل تا مسجد هاشمی، تظاهرات کردند. 

پس از برگزاری مراسم نیز جمعیت از مسجد خارج شدند و درحالی که شعارهایی در راستای آزادی زندانیان سیاسی، محاکمه مسببان حوادث خونین شهرهای مختلف و مخالفت با حکومت نظامی می‌دادند به سمت پایین بازار حرکت کردند. در میان مردم اعلامیه‌های مختلفی نیز توزیع شد.

صبح روز دوم آبان ماه عده‌ای متشکل از طبقات مختلف مردم در بازار نو راسته اجتماع کردند و با دادن شعارهایی راهپیمایی کردند. جمعیت قصد داشتند وارد خیابان‌های شهر شوند، اما با ممانعت مأموران نتوانستند به راهپیمایی خود ادامه دهند. همزمان حدود ۳۰۰ نفر از دانش آموزان با سردادن شعار «معلم، محصل پیوندتان مبارک» وارد سالن آموزش و پرورش آمل شدند. 


منبع: کتاب "انقلاب اسلامی در مازندران (جلد سوم)"، مرکز اسناد انقلاب اسلامی
این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات