مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۷۲۷۵
خاطرات شهید محلاتی به شیوه پرسش و پاسخ تدوین شده است. او خاطرات خود را از معرفی خانواده و بیان روایت‌هایی از دوران کودکی آغاز می‌کند. همگامی با فدائیان اسلام، ترسیم فضای سیاسی ایران در دهه 30، آشنایی با امام خمینی، تشریح مبارزات نهضت اسلامی و یادمانده‌های شهید محلاتی از وقایع اولین سال های پیروزی انقلاب اسلامی برخی از سرفصل‌های این خاطرات را تشکیل می‌دهد.
تاریخ انتشار: ۱۴:۴۴ - ۱۵ آبان ۱۴۰۰ - 2021November 06

به گزارش پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی چاپ دوم کتاب «خاطرات و مبارزات شهید محلاتی» با ویراست تازه و جلد متفاوت، روانه بازار کتاب شد.

این اثر اول‌بار در سال 1376 توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شد که شامل گفتگوهای حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید حمید روحانی با شهید آیت‌الله فضل‌الله محلاتی بود. این گفتگوها در سال 1362 تا 1363 انجام گرفت و با شهادت آیت‌الله محلاتی ناتمام ماند. در سال 76 این گفتگوها در قالب یک متن منسجم، به انضمام اسناد و نیز مصاحبه‌های خانواده شهید محلاتی چاپ و منتشر شد و امروز، کتاب «زندگی و مبارزات شهید محلاتی» برای اولین‌بار تجدید چاپ شده است. این کتاب شامل یک مدخل پژوهشی پیرامون زندگی شهید محلاتی، متن کامل خاطرات ایشان بدون دخل و تصرف، روزشمار زندگی شهید و 106 برگ از اسناد مبارزاتی ایشان است.

خاطرات شهید محلاتی به شیوه پرسش و پاسخ تدوین شده است. او خاطرات خود را از معرفی خانواده و بیان روایت‌هایی از دوران کودکی آغاز می‌کند. همگامی با فدائیان اسلام، ترسیم فضای سیاسی ایران در دهه 30، آشنایی با امام خمینی، تشریح مبارزات نهضت اسلامی و یادمانده‌های شهید محلاتی از وقایع اولین سال‌های پیروزی انقلاب اسلامی برخی از سرفصل‌های این خاطرات را تشکیل می‌دهد.

شهید محلاتی در بخشی از خاطراتش درباره آغاز فعالیت‌های سیاسی خود می‌گوید: «یکی دو سال که قم بودم و منزل آسید محمدتقی خوانساری آمد و شد داشتم با مرحوم نواب صفوی آشنا شدم. انس من با او و یارانش باعث شد که روحیه مبارزه در من به وجود بیاید. اولین برنامه مبارزه من که همگام با فدائیان اسلام بود، مبارزه با آوردن جنازه رضاخان به ایران بود. شاه نه تنها می‌خواست حکومت خودش را تثبیت کند، بلکه می‌خواست افکار پدرش را هم زنده کند. بنابراین فدائیان اسلام به مقابله برخاستند و طبق جلساتی که محرمانه داشتیم تصمیم گرفتیم که فجایع رضا شاه در مدرسه فیضیه بیان شود...»

معرفی کتاب

کتاب «خاطرات و مبارزات شهید محلاتی» دربرگیرنده اسناد و تصاویر نیز هست؛ بیش از 100 برگ سند از مبارزات و فعالیت‌های شهید محلاتی در این کتاب گنجانده شده و بر غنای مطالب آن افزوده است. چاپ دوم این کتاب در 396 صفحه و با قیمت 90 هزار تومان توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی روانه بازار کتاب شده است.

شما می‌توانید برای تهیه کتاب «خاطرات و مبارزات شهید محلاتی» ضمن مراجعه به فروشگاه این مرکز واقع در خیابان انقلاب، خیابان 12 فروردین، نبش مجتمع ناشران، به صفحه منشورات سایت مرکز اسناد انقلاب اسلامی نیز رجوع کنید.


منبع: ایبنا

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر