کد خبر: ۷۳۲۷
به روایت اسناد| حمایت آیت‌الله مدرس از میرزا کوچک خان

تجلیل شهید مدرس از مقاومت نهضت جنگل در برابر بیگانگان

همزمان با فعالیت‌های نهضت جنگل جمعي از مسلمانان درباره ماهيت این نهضت از آیت الله مدرس استفتاء کردند؛ پاسخ شهید مدرس به این استفتاء جالب توجه است.
چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۰ - ۰۹:۰۴

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ همزمان با مبارزات نهضت جنگل و هجمه‌های داخلی و خارجی علیه میرزا کوچک‌خان و یارانش جمعي از مسلمانان درباره ماهيت نهضت جنگل و درباره خود میرزا از شهید آیت‌الله سید حسن مدرس استفتاء مي‌كنند.

در متن این سؤال آمده است:

آیا محاربه با جمعیتی که پنج سال است به نام اتحاد اسلام و جنگلی‌ها در حدود گیلان قیام کرده و عملا خودشان را به تمام اهالی ایران معرفی نموده و جز حفاظت نوامیس اسلامی و حراست [از] استقلال مملکت و دفاع از [مقابله با] دشمنان ایران و اسلام و قطع نفوذ و مداخلات ظالمانه و تعدیات جابرانه اجانب، مقصد و مقصودی نداشته و ندارند و تنها جمعیتی [است] که در تحت تاثیرات دیگری نبوده، فقط به قوای مادی و معنوی ایرانی اتکا و اتکال داشته و حقیقتا موجب افتخار و شرافت ایران و ایرانی است چه صورت دارد؟ آیا محاربین با این جمعیت در حکم محارب و محاربه با امام زمان(ع) خواهد بود؟ حکم او را بیان نمایید.

پاسخ شهید مدرس:

بسم‌ الله الرحمن الرحیم

حقیر از آقای میرزا کوچک خان و از اشخاصی که صمیمانه و صادقانه با ایشان هم‌آواز بودند، نیت سوئی نسبت به دیانت و صلاح مملکت نفهمیدم، بلکه جلوگیری از دخالت خارجه و نفوذ سیاست آنها در گیلان، عملیاتی بوده بس مقدس که بر هر مسلمانی لازم [است.] خداوند همه ایرانیان را توفیق دهد که نیت و عملیات آنها را تعقیب و تقلید نماید. پرواضح است که طرفیت و ضدیت و محاربه با همچه جمعیتی، مساعدت با کفر و معاندت با اسلام است.

فی شهر جمادی الثانیه 1338

سیدحسن مدرس

جای مهر، سیدحسن ابن اسمعیل طباطبایی

تجلیل شهید مدرس از مقاومت نهضت جنگل در برابر نفوذ بیگانگان

این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات