کد خبر: ۷۳۸

دوم فروردین ماه در گذار تاریخ

2 فروردین 1367
براثر بمباران شيميايي دهكده «قعله‌جي‌» در مريوان ايران، 450 غيرنظامي شهيد يا مجروح شدند.

2 فروردین 1361
حمله بزرگ ايران در جبهه جنوب با نام «فتح‌المبين» و با رمز «يا زهرا» آغاز شد. اين عمليات، منطقه وسيعي از كشور را از تيررس توپخانه‌هاي عراق آزاد كرد.

2 فروردین 1357
شاه كه در جزيره كيش به سر مي برد امروز «يوري لوبراني» سرپرست هيات اسراييلي اعزامي به تهران را به حضور پذيرفت .

2 فروردین 1357
امام خميني امروز در نجف طي پيامي همه مسلمانان جهان از جمله مردم ايران را به كمك و ياري رساندن به مردم لبنان كه آماج حملات نظامي صهيونيستها هستند فراخواند .

2 فروردین 1342
ماموران رژيم شاه با هجوم به مجلس عزاداري شهادت امام‌جعفر صادق (ع) در مدرسه فيضيه قم، ضمن شكستن در و پنجره مدرسه و ضرب و جرح طلاب عده زيادي از آنان را مجروح كردند. مدرسه طالبيه تبريز نيز مورد حمله مشابهي قرار گرفت.

2 فروردین 1330
سه هزار سرباز ايراني به همراه چند تانك و نفربر زرهي جهت جلوگيري از آشوب ناشي از ملي شدن صنعت نفت وارد آبادان شدند .

2 فروردین 1310
سرتيپ محمد حسين خان آيرم نظامي مورد اعتماد رضاشاه به رياست تشكيلات نظميه مملكتي منصوب شد .

2 فروردین 1307
رضاشاه به اتفاق عده‌اي از صاحب منصبان نظامي و قشون و زرهپوش‌هاي آنها وارد صحن حضرت معصومه شد. وي با چوب به ضرب و شتم روحانيوني كه باعث اخراج زنان درباري از حرم شده بودند، پرداخت و رئيس نظميه قم رابازداشت و زنداني كرد.

2 فروردین 1303
به دستور سردار سپه، نظاميان مستقر درميدان بهارستان به سوي جمعيتي كه به «جمهوريت رضاخاني‌» معترض بودند تيراندازي كردند. در اين حادثه عده زيادي كشته يا مجروح شدند وجلسه مجلس شوراي ملي كه باهدف بررسي اين طرح تشكيل شده بود تعطيل شد.

2 فروردین 1300
احمدشاه قاجار استعفاي محمد مصدق والي فارس را كه حاضر به همكاري با دولت كودتايي سيدضياء الدين طباطبايي نبود، پذيرفت‌. مصدق روز 16 اسفند 1299 دوهفته پس از كودتاي رضاخان از مقام خود استعفا كرده بود.

2 فروردین 1286
كابينه سلطانعلي خان وزير افخم ـ دومين كابينه عصر مشروطه‌ـ شكل گرفت‌. اين كابينه كه از دولتهاي عصر محمدعلي‌شاه قاجار بود تا 8 ارديبهشت 1286 ـ40 روز ـ دوام يافت‌.
این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات