به انضمام تاریخچه نجف و حرم امیرالمؤمنین(ع)،

شرح حال 628 تن از «خفتگان آستان علوی» خواندنی شد

«خفتگان آستان علوی (درآمدی بر تاریخ نجف و حرم امیرالمؤمنین علیه‌السلام)» روانه بازار کتاب شد. این کتاب 580 صفحه ای، علاوه بر بیوگرافی 628 نفر از «خفتگان آستان علوی» از آدم ابوالبشر تا علمای دین و شاهان و شاهزادگان، تاریخچه جامعی از شهر مقدس نجف را در خود جای داده است.
چهارشنبه ۰۱ دی ۱۴۰۰ - ۰۹:۲۱

به گزارش روابط عمومی موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی، تازه‌ترین محصول این موسسه و جدیدترین اثر دکتر صفاءالدین تبرائیان، با عنوان «خفتگان آستان علوی (درآمدی بر تاریخ نجف و حرم امیرالمؤمنین علیه‌السلام)» روانه بازار کتاب شد.

صفاءالدین تبرائیان نویسنده‌ای پرکار و البته خوش‌قلم است؛ تاکنون از او سی اثر و ده ها مقاله منتشر شده که بسیاری از آن آثار، برای اهالی تاریخ، آشناست. برنده دوره ششم جایزه ادبی جلال آل احمد، سی و یکمین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران را در کارنامه خود دارد. انتفاضه شعبانیه؛ نهاد مرجعیت شیعه در 200 سال اخیر؛ انتفاضه صفر؛ احیاگر حوزه نجف (آیت‌الله‌العظمی سید محسن حکیم)؛ ناگفته‌های جنگ 33روزه و ده ها کتاب دیگر از مهمترین آثار صفاءالدین تبرائیان است. البته او چندین اثر را نیز در دست آماده‌سازی دارد.

تبرائیان در «خفتگان آستان علوی (درآمدی بر تاریخ نجف و حرم امیرالمؤمنین علیه‌السلام)»، دایره المعارف جامعی را خلق کرده است. این کتاب 580 صفحه ای، علاوه بر بیوگرافی 628 نفر از «خفتگان آستان علوی» از آدم ابوالبشر تا علمای دین و شاهان و شاهزادگان، تاریخچه جامعی از شهر مقدس نجف را در خود جای داده است که البته در دل آن می توان اطلاعاتی از تاریخ عراق و تاریخ تشیع را فراگرفت. خواننده با مطالعه این متن که در آغازین صفحات کتاب گنجانده شده است، اطلاعات دقیقی از جغرافیای حرم مطهر امیرالمومنین(ع) به دست می آورد.

شرح حال 628 تن از «خفتگان آستان علوی» خواندنی شد

مهمترین ویژگی های «خفتگان آستان علوی (درآمدی بر تاریخ نجف و حرم امیرالمؤمنین علیه‌السلام)»، شیوایی قلم نویسنده، جامعیت محتوای کتاب و ناب بودن اطلاعات مندرج در آن است. استفاده از مآخذ مهم و منابع معتبر را از دیگر ویژگی های این اثر می توان برشمرد. به علاوه این کتاب گرچه اولین تحقیق درباره مدفونین حرم امیرالمومنین(ع) نیست اما به تعبیر نویسنده نسبت به دو اثر قدیمی تر، «کامل ترین سیاهه‌ی خفتگان در حرم علوی به شمار می آید. که اینان شامل: انبیاء، سلاطین، شاهزاده ها، وزراء، اطباء، استادان دانشگاه، محققان، ادیبان، علمای دین، شاعران، خطیبان، نویسندگان، حقوقدانان، روزنامه نگاران و رجال سیاسی هستند.» تبرائیان در این تحقیق، شرح حال 77 مرجع، 276 مجتهد و صدها شخصیت علمی، سیاسی و فرهنگی را گنجانده است. کتاب با تصاویری از حرم حضرت امیر(ع) و ده ها تن از «خفتگان آستان علوی» پایان می یابد.

کتاب «خفتگان آستان علوی (درآمدی بر تاریخ نجف و حرم امیرالمؤمنین علیه‌السلام)» در قطع وزیری، در 584 صفحه، با قیمت 140 هزار تومان توسط موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است. شما می توانید برای تهیه این کتاب، ضمن رجوع به صفحه منشورات پایگاه اطلاع رسانی مرکز اسناد انقلاب اسلامی به آدرس www.irdc.ir به فروشگاه این مرکز واقع در خیابان انقلاب اسلامی، خیابان 12 فروردین، نبش مجتمع ناشران مراجعه نمائید و یا با شماره تلفن 0212221174 تماس بگیرید.

این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات