مرکز اسناد انقلاب اسلامی

در آئین رونمایی از کتاب "سرزمین بی‌فصل" مطرح شد؛
همزمان با سالروز شهادت شهید حاج سید حمید تقوی‌فر، کتاب خاطرات همسر آن شهید، با عنوان «سرزمین بی‌فصل» با حضور جمعی از مسئولین لشکری و کشوری در تالار رودکی رونمایی شد.
تاریخ انتشار: ۱۶:۱۴ - ۰۷ دی ۱۴۰۰ - 2021December 28

به گزارش روابط عمومی مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ همزمان با سالروز شهادت شهید حاج سید حمید تقوی‌فر، کتاب خاطرات همسر آن شهید، با عنوان «سرزمین بی‌فصل» با حضور جمعی از مسئولین لشکری و کشوری در تالار رودکی رونمایی شد.

در این مراسم حجت‌الاسلام‌والمسلمین علی شیرازی جانشین سازمان عقیدتی سیاسی وزارت دفاع، حجت‌الاسلام‌والمسلمین مصطفی پورمحمدی رئیس هیئت امناء و رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی، حجت‌الاسلام‌والمسلمین احمد خزائی عضو هیئت امنای مرکز اسناد و رئیس موسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی، امیر سرتیپ نبی سهرابی جانشین رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، خانم پروین مرادی همسر شهید تقوی‌فر، یاسر احمدوند معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مهدی رمضانی سرپرست نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، ابوالقاسم ساعدی همرزم عراقی شهید تقوی‌فر، سمیه عظیمی ستوده کاشانی نویسنده کتاب و جمعی از همرزمان شهید تقوی‌فر حضور داشتند.


*** اگر قاسم، قاسم شد به خاطر شهید تقوی‌فر و شهید همدانی بود ***

حجت‌الاسلام‌والمسلمین علی شیرازی جانشین سازمان عقیدتی سیاسی وزارت دفاع نخستین سخنران این مراسم بود که با ادای احترام به شهدای مدافع حرم صحبت‌های خود را شروع کرد. وی با اشاره به کتاب «سرزمین بی‌فصل» گفت: کتابی که امروز رونمایی می‌شود، ذره‌ای از عظمت سردار بزرگ اسلام، شهید حاج حمید تقوی‌فر است. اگر بخواهیم خاطرات این شهید عزیز را در دوران جنگ هشت ساله و پس از آن در دورانی که این شهید گرانقدر در عراق بود، در عراق جنگید و آنجا شهید شد مرور کنیم، باید ساعت‌ها درباره آن رشادت‌ها سخن بگوییم.

او ادامه داد: اگر سردار سلیمانی در سوریه و عراق درخشید، و اگر داعش در عراق و سوریه شکست خورد به پاس حضور عزیزانی مثل شهید تقوی‌فر بود. حاج قاسم نامه‌ای دارد که مربوط به دوران بعد از جنگ تحمیلی است. در این نامه خطاب به شهدای لشکر ثارالله، آن‌ها را به اسم خطاب می‌کند و در پایان می‌گوید: اگر قاسم، قاسم شد به خاطر شما بود. به حق، اگر قاسم، قاسم شد به خاطر شهید تقوی‌فر و شهید همدانی بود. این‌ها در کنار سردار سلیمانی، برای جبهه مقاومت قدرتی ایجاد کردند تا جمهوری اسلامی ایران در منطقه مثل خورشید بدرخشد.

نماینده سابق ولی‌فقیه در نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی افزود: روز سیزدهم دی ماه ۹۸ سردار سلیمانی شهید شد و در همان روز حکم فرماندهی سردار قاآنی به ایشان ابلاغ شد. من به ایشان گفتم تا امروز نیروی قدس یک فرمانده داشت اما از امروز دو فرمانده دارد. چرا که روح شهید سلیمانی، یاری‌گر نیروی قدس است. شهید تقوی‌فر هم امروز به‌ظاهر در جمع ما نیست اما در باطن بدون حیات شهدا نه نیروی قدس می‌ماند نه جبهه مقاومت و نه جمهوری اسلامی. امروز در این جلسه قطعاً روح شهید سرافراز حاج حمید تقوی‌فر هم شاهد و حاضر است.

زندگی شهید تقوی‌فر ارزش تولید فیلم دارد/ اگر قاسم، قاسم شد به خاطر شهید تقوی‌فر و شهید همدانی بود/ ویژگی «سرزمین بی‌فصل» در ترسیم فضای صمیمی زندگی است

حجت‌الاسلام شیرازی خاطرنشان کرد: کتاب «سرزمین بی‌فصل» که ذره‌ای از سختی‌های زندگی این شهید گرانقدر و همسر بزرگوار ایشان، سرکار خانم مرادی است، نمایی از 35 سال زندگی مشترکی را ترسیم می‌کند که بر پایه ایمان و تقوا و صبر و دفاع از ارزش‌ها شکل گرفت و تا پایان همین‌گونه بود و امروز هم استمرار دارد.

او با بیان اینکه «سرزمین بی‌فصل» شکل داستانی داشته و جذاب و روان است تصریح کرد: من کتاب را کامل خواندم و به خانواده هم دادم تا بخوانند. آنقدر کتاب جذاب بود که سهمی از آن را حتی نیمه شب خواندم. امیدوارم این کتاب در جامعه تبلیغ و خوانده شود.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین شیرازی تصریح کرد: از توصیه‌هایی که رهبری بر آن تأکید دارند این است که مطالعه کتاب مثل خوردن و خوابیدن، باید وارد زندگی مردم شود. خصوصاً کتاب‌هایی که داستانی است و جاذبه دارد و انسان را به خدا وصل می‌کند. رهبر معظم انقلاب اسلامی می‌فرمایند وقتی کتاب‌های مرتبط با دفاع مقدس را می‌خوانم، من را متحول می‌کند.

جانشین سازمان عقیدتی سیاسی وزارت دفاع در پایان یادآور شد: کتاب «سرزمین بی‌فصل» اثر ارزشمندی است که هم از نویسنده آن و هم از مرکز اسناد انقلاب اسلامی و هم همسر شهید که بر کتاب نظارت داشتند تقدیر و تشکر می‌کنم. امیدوارم همه ما بتوانیم مبلغ خوبی برای این قبیل کتاب‌های مفید و فرهنگ‌ساز باشیم و تکلیف خود را در برابر این حرکت، صحیح و کامل انجام دهیم.


*** ضرورت ایجاد یک جریان ملی برای تولید محتوا ***

یاسر احمدوند معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سخنران بعدی این مراسم بود که درباره کتاب «سرزمین بی‌فصل» گفت: این کتاب را خواندم. نثر جذاب و شیرین و پیش برنده‌ای دارد و پر از توصیفات خوب و صمیمی و تأثیرگذار از یک زندگی نمونه است. شاید ارزش ویژه کتاب در ترسیم فضای واقعی و صمیمی زندگی است. در تصور برخی، شاید جهاد خیلی نسبتی با یک زندگی عاشقانه و صمیمی نداشته باشد؛ اما خواندن خاطرات شهدا و خانواده‌شان نشان می‌دهد که مردان جهاد، مردان زندگی هم بوده‌اند و شاید لذت شیرینی زندگی را بیشتر هم چشیده باشند. چراکه نگاهشان به زندگی عمیق‌تر بوده و شاید دلبستگی دنیایی هم داشته‌اند، اما عشق به ماوراء باعث می‌شد از این تعلقات جدا شوند.

زندگی شهید تقوی‌فر ارزش تولید فیلم دارد/ اگر قاسم، قاسم شد به خاطر شهید تقوی‌فر و شهید همدانی بود/ ویژگی «سرزمین بی‌فصل» در ترسیم فضای صمیمی زندگی است

معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآور شد: این قبیل کتاب‌ها را باید در خانواده‌ها، مدارس و مساجد جمع‌خوانی کرد. ضعف ما، عدم ترویج این قبیل کتاب‌ها و محتوای خوب و ارزشمند آن‌هاست. پیشنهاد می‌کنم کتاب صوتی این اثر ارزشمند هم تولید و منتشر شود.

احمدوند تصریح کرد: فکر می‌کنم بازماندگان جنگ و انقلاب و نیز مؤسسات انتشاراتی برای روایت گسترده خاطرات شهدا و زندگینامه آن‌ها به یک جریان مردمی برای تولید اثر و محتوا نیاز دارند. می‌توانیم یک جریان ملی را برای ثبت و ضبط و تولید محتوا آماده و در بسترهای مختلف آن‌ها را عرضه کنیم. در این زمینه وزارت ارشاد آماده همکاری است.


*** شهید تقوی زندگی خود را وقف دفاع از عتبات مقدس کرد ***

سپس ابوالقاسم ساعدی، همرزم عراقی شهید تقوی‌فر صحبت کرد و ضمن تسلیت به مناسبت ایام شهادت حضرت صدیقه طاهره(س) و سالروز شهادت شهید تقوی‌فر و فرارسیدن دومین سالگرد شهادت شهیدان حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس گفت: مایه افتخار ماست که این جانفشانی‌های بزرگ، با جانفشانی خاندان مکرم رسول‌الله(ص) مقارن شده و سالگرد شهادت حاج حمید تقوی‌فر با ایام شهادت صدیقه کبری(س) همزمان شده است تا ما از این حوادث درس شهادت و فداکاری را یاد بگیریم؛ شهادتی در مفهوم زهرائی خود؛ و این شهادت همانی است که در تاریخ ماندگار می‌شود تا برای آیندگان الگو باشد. شهید قهرمان ما حاج حمید تقوی، مصداقی از این الگوی والا است.

ساعدی ادامه داد: هنگامی که رزمندگان در مواجهه با دشمن، شجاعت بی‌نظیری از خود نشان می‌دهند، راه روشنی را ترسیم می‌کنند که آن را از امام علی(ع) آموخته‌اند. باعث افتخار من است که در کنار آن مجاهدان بودم.

همرزم شهید تقوی‌فر خاطرنشان کرد: شهید حاج حمید تقوی در اجرای دستورات فرماندهان دقت بسیاری داشت. ما کارها و اعمال ایشان را از نزدیک دیدیم. ایشان نقش بزرگی در برنامه‌ریزی و راهبری و پشتیبانی و مدیریت عملیات جهادی داشت. عملیات بزرگی که در عراق انجام شد و خواب را از رژیم صدام گرفت.

زندگی شهید تقوی‌فر ارزش تولید فیلم دارد/ اگر قاسم، قاسم شد به خاطر شهید تقوی‌فر و شهید همدانی بود/ ویژگی «سرزمین بی‌فصل» در ترسیم فضای صمیمی زندگی است

ابوالقاسم ساعدی ادامه داد: شهید تقوی بعد از سقوط صدام نیز از بارزترین شخصیت‌های جهادگر بود که شوکت و جبروت امریکای اشغالگر را در هم شکست و ضربات سهمگینی را به آن‌ها وارد کرد به نحوی که آمریکایی‌ها برای کسانی که از حاج حمید اطلاعاتی داشته باشند، جوایزی معین کردند. آخرین جهاد شهید تقوی در مواجهه با تروریست‌های داعش بود که مناطق وسیعی از عراق را اشغال کرده بودند و نزدیک بود به عتبات مقدس برسند اما ایشان رزمندگان را سر و سامان داد و بعد از فتوای مبارک مرجع گرانقدر حضرت آیت‌الله العظمی سیستانی تشکیلات جهادگر را بنا نهاد و اسم آن را «سرایا الخراسانی» گذاشت و زندگی خود را وقف دفاع از عتبات مقدس نمود. در نهایت جان خود را در همین راه از دست داد و به جمع شهیدان پیوست.

این مجاهد عراقی یادآور شد: رابطه ما با ایران رابطه موقت یا بر اساس منافع نیست، بلکه رابطه روح با بدن است که بر اساس مرزها یا قومیت‌ها مشخص نمی‌شود بلکه ولایت اهل بیت ما را گرد هم آورده است. لذا علیرغم تمام توطئه‌های دشمنان، جمهوری اسلامی از ابتدای پیروزی انقلاب، با همه امکانات به شیعیان جهان کمک کرده و امروز به برکت وجود ولی امر مسلمین جهان حضرت آیت‌الله سید علی خامنه‌ای و سپاه پاسداران، جبهه مقاومت توانسته به پیروزی‌های ارزشمندی در یمن و سوریه و لبنان و افغانستان و فلسطین دست یابد و در مقابل عادی‌سازی روابط با رژیم اشغالگر بایستد.

ساعدی خاطرنشان کرد: ما در اینجا پایبندی خود را به خط مبارک ولایت اعلام می‌داریم و تأکید می‌کنیم که نیروهای اشغالگر آمریکایی در همه اشکال خود، باید از عراق و منطقه خارج شوند. ما بر حق ملت فلسطین و آزادی قدس شریف پافشاری می‌کنیم و انتقام شهیدان حاج قاسم و المهندس را خواهیم گرفت.

زندگی شهید تقوی‌فر ارزش تولید فیلم دارد/ اگر قاسم، قاسم شد به خاطر شهید تقوی‌فر و شهید همدانی بود/ ویژگی «سرزمین بی‌فصل» در ترسیم فضای صمیمی زندگی است

سپس حجت‌الاسلام‌والمسلمین مصطفی پورمحمدی رئیس هیئت امناء و رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی سخنرانی کرد. وی صحبت‌های خود را با یادی از شهدا آغاز کرد و گفت: هر وقت یاد شهید و شهادت می‌شود، ‌قطعه‌ای از بهشت به تصویر درمی‌آید؛ زمینیان آسمانی می‌شوند و دنیائیان آخرتی. این مختصر زمانی که در این مکان، گفت‌وشنودهای لطیف و دلنشین را شنیدیم، بسیار جذاب بود و احساس نیک و دلنشین و مطبوعی حس کردیم.

رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی ادامه داد: از همه بزرگوارانی که دعوت ما را پذیرفتند و در مراسم رونمایی از کتاب «سرزمین بی‌فصل» حضور پیدا کردند تشکر می‌کنم. همچنین از همه همرزمان شهید و بزرگوارانی که دستی بر قلم و رسانه دارند و برای بازتاب این رویداد فرهنگی همت کردند هم قدردانی می‌کنم. از بزرگوارانی که برای تدوین این اثر تلاش کردند، به خصوص آقایان روزی‌طلب، رمضانی و هراتی و همه عزیزانی که در موسسه فرهنگی هنری و مجموعه پژوهشی مرکز اسناد تلاش می‌کنند سپاسگزاری می‌کنم.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین پورمحمدی ادامه داد: صحبت از شهید تقوی‌فر بود و این مراسم به نام ایشان رقم خورده است. آنچه در این کتاب می‌خوانیم فوق‌العاده دلنشین است. وقتی مطالعه این کتاب را شروع کردم، نتوانستم آن را کنار بگذارم و تا پایان، یکسره خواندم. همانطور که آقای شیرازی فرمودند، به خانواده گفتم این کتاب از جهات مختلف خواندنی و دلنشین است. کتاب با نهایت هنرمندی، هم روایت و هم نوشته شده است. اما هنرمند برجسته و قهرمان این میدان، شهید تقوی‌فر و همسر مکرمه‌شان هستند.

وی با اشاره به مجاهدت‌های شهید تقوی‌فر در دوران انقلاب و جنگ تحمیلی گفت: شهید تقوی‌فر قبل از پیروزی انقلاب از جوانان فعال در صحنه بوده و حضور پرنشاطی در مبارزه با رژیم پهلوی داشت. پس از پیروزی انقلاب هم به سپاه پیوست و نقش اثرگذاری در تثبیت نظام اسلامی داشت.

دادستان وقت در خوزستان خاطرنشان کرد: در اوایل پیروزی انقلاب، خوزستان شرایط سختی داشت و بزرگوارانی مثل شهید تقوی‌فر، در همه صحنه‌ها به خصوص مقابله با ضدانقلاب و منافقین، حضور فعالی داشتند که در این کتاب، بخشی از این خاطرات بازگو می‌شود. تاریخ جنگ چه در جنوب و چه در غرب، بخش دیگری از این خاطرات است. شهید تقوی‌فر در آن دوران، حدود چند ماه نتوانست با همسر و فرزندانش ارتباط بگیرد و لحظات سختی بر خانواده گذشت. من در کمتر رزمنده، فرمانده و سرداری این استمرار حضور در جبهه و پس از جنگ تا روز شهادتش که همه در جهاد باشد را شاهد بودم. البته دوستان و بزرگوارانی بودند ولی تعدادشان معدود است.

رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی، با اشاره به زاویه دید کتاب «سرزمین بی‌فصل» بیان داشت: آنچه ما در این کتاب می‌خوانیم، بخش خاصی از زندگی شهید تقوی‌فر است. در این کتاب خاطرات زندگی شخصی و خانوادگی شهید بازگو می‌شود.


*** مبارزه شهید تقوی‌فر با منافقین و داعش در عراق ***

حجت‌الاسلام پورمحمدی با اشاره به مجاهدت‌های شهید تقوی‌فر بعد از جنگ تحمیلی گفت: برادر عزیز ما شهید تقوی‌فر به عنوان فرمانده قرارگاه فجر که در جنوب قرار داشت، فعالیت مستمری داشت. در این دوره معمولاً همه نیروها در پادگان‌ها حضور داشتند و مشغول فعالیت‌های ستادی، تشکیلاتی، آموزشی و مانوری بودند؛ ولی شهید تقوی‌فر در میدان حضور داشت.

وی یادآور شد: آن زمان که من رئیس اطلاعات خارجی وزارت اطلاعات بودم، یک «حاج حمید» در اطلاعات اهواز داشتیم که با «سید حمید» کار مشترک داشتند. یعنی کمک به مردم عراق و انقلابیون عراقی می‌کردند. من آن زمان خاطرات و گزارش‌های رشادت شهید سید حمید تقوی‌فر را می‌شنیدم.


زندگی شهید تقوی‌فر ارزش تولید فیلم دارد/ اگر قاسم، قاسم شد به خاطر شهید تقوی‌فر و شهید همدانی بود/ ویژگی «سرزمین بی‌فصل» در ترسیم فضای صمیمی زندگی است


حجتالاسلام پورمحمدی با ذکر خاطره‌ای از دیدار با رئیس‌جمهور وقت عراق در سال 1376 گفت: من آن سال سفری به عراق داشتم. آن سال چند نفر از مراجع و علمای بزرگوار ترور شده بودند. من مأموریت داشتم تا به عراق بروم و برای چگونگی جلوگیری از ادامه ترورها با رئیس‌جمهور وقت عراق – صدام - گفتگو کنم تا به حضرات مراجع به‌ویژه آیت‌الله سیستانی تعرضی نشود. دو سال قبل از این سفر، مسافرت دیگری به عراق داشتم و بطور مفصل بر سر موضوعات مختلف راجع به اسراء و مسائل پیچیده دیگر صحبت کرده بودیم. این بار دوم بود که با رئیس‌جمهور عراق ملاقات می‌کردم. این دفعه تا من شروع به صحبت کردم، به من گفت: برای چه پسر من را زدید؟ منظورش عدی بود. من گفتم: ما در این جریان نقشی نداشتیم و این ماجرا طی درگیری‌ها و کشمکش‌های داخلی عراق رخ داده و خود عراقی‌ها او را زدند. ولی می‌دانستم که آن دوستان عراقی که در این عملیات حضور داشتند، از نیروهای حاج حمید تقوی‌فر بودند. «عُدَی» یکی از قسی‌ترین و جنایت‌کارترین نیروهای صدام بود که علیه رزمندگان ما و مردم عراق خیلی خشونت به خرج می‌داد. با مدیریت حاج حمید این اتفاق افتاد. رئیس‌جمهور عراق آنجا می‌خواست یقه ما را بگیرد که من گفتم حالا می‌رویم و بررسی می‌کنیم.

رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی ادامه داد: جایگاه حاج حمید در انتفاضه شعبانیه و قیام مردم عراق، جایگاه برجسته‌ای بود. پس از سقوط صدام و حمله مجدد امریکا به عراق نیز باز حضور و مجاهدت حاج حمید را در عراق می‌بینیم. همانطور که برادرمان آقای ساعدی از مجاهدین عراقی و همرزمان شهید تقوی‌فر اشاره کردند نقش حاج حمید در عراق فوق‌العاده است. هم علیه منافقین و هم علیه داعش جنگید. در عملیات علیه پادگان اشرف که در اختیار منافقین بود، باز نقش حاج حمید برجسته است.


*** زندگی شهید تقوی‌فر ارزش تولید سریال و فیلم دارد ***

حجت‌الاسلام پورمحمدی تصریح کرد: ما باید داستان رشادت‌های حاج حمید و قهرمانی‌هایش را برای نسل امروز بازگو کنیم. این کتاب برای این که «حاج حمید» را در یک جلوه ملموسِ دست‌یافتنیِ زمینی تصویر می‌کند، ارزش فوق‌العاده‌ای دارد. من به همسر بزرگوار شهید و سرکار خانم عظیمی به خاطر خلق این روایت بسیار جذاب و دلنشین تبریک می‌گویم. به نظرم، زندگی حاج حمید ارزش تولید سریال و فیلم دارد. جا دارد برای او کاری فراتر از کارهای معمول انجام شود.

رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی در پایان خاطر نشان کرد: امروز به لطف این ایثارگری‌ها و شهادت‌ها، جمهوری اسلامی در جایگاه بلندی قرار گرفته است. نباید اجازه دهیم این میراث بزرگ معنوی و جاودانه را غبار بگیرد. باید این قهرمانان ملی را به بهترین شکل به جامعه‌مان معرفی کنیم. در پایان یک جمله زیبا از حاج حمید نقل می‌کنم که در صفحات آخر کتاب نقل شده است: «من نمی‌خواهم زیاد زندگی کنم، می‌خواهم خوب زندگی کنم.» این جمله، کلام حکیمانه و بلندی است. تلاش کنیم خوب و ارزشمند زندگی کنیم. شهید بهشتی فرمود: «ما راست‌قامتان جاودانه تاریخیم.» خداوند به همه ما توفیق دهد تا راه شهدا را ادامه دهیم و در این مسیر گام برداریم و به فیض شهادت نائل شویم.


*** سرزمین بی‌فصل ادای دین شهید تقوی‌فر به همسرش است ***

سمیه عظیمی ستوده کاشانی نویسنده کتاب «سرزمین بی‌فصل» دیگر سخنران این مراسم بود. وی طی سخنانی کوتاه گفت: طبیعتاً تمام ویژگی‌های شهید حاج حمید تقوی‌فر را نمی‌توان در این کتاب دید. کسی که فرمانده اطلاعات عملیات است، بطور طبیعی حضورش در زندگی خانوادگی کم بوده، اما وقتی بوده خیلی بوده و حضورش پررنگ بوده است.

عظیمی با اشاره به همسر شهید تقوی‌فر که کتاب «سرزمین بی‌فصل» حاصل خاطرات ایشان است خاطرنشان کرد: وقتی با پروین مرادی مواجه شدم فهمیدم صبر و «بهشت زیر پای مادر» یعنی چه؟ فهمیدم که چقدر بار او در این سال‌ها سنگین بوده و به شایستگی از پس آن برآمده. کسی که همه زندگی‌اش حاج حمید است. پروین مرادی از هر طرف صحبت می‌کرد به حاج حمید می‌رسید. اما من نویسنده از هر طرفی که می‌رفتم به پروین مرادی می‌رسیدم و احساس می‌کنم کتاب «سرزمین بی‌فصل» ادای دین حاج حمید تقوی‌فر به پروین مرادی است.

زندگی شهید تقوی‌فر ارزش تولید فیلم دارد/ اگر قاسم، قاسم شد به خاطر شهید تقوی‌فر و شهید همدانی بود/ ویژگی «سرزمین بی‌فصل» در ترسیم فضای صمیمی زندگی است

آخرین سخنران این مراسم، همسر شهید تقوی‌فر بود. خانم پروین مرادی ضمن تسلیت به مناسبت ایام شهادت حضرت زهرا(س) گفت: از حضور یکایک عزیزان تشکر می‌کنم. قرار بود مراسم سالگرد شهادت حاج حمید را به نحو دیگری برگزار کنیم، اما وقتی دیدیم قرار است مراسم رونمایی از کتاب در روز سالگرد برگزار شود، گفتم چه خوب است که مراسم سالگرد حاج حمید با مراسم رونمایی کتاب همزمان باشد.

همسر شهید تقوی‌فر ادامه داد: قطعاً نمی‌توان 35 سال زندگی را در یک کتاب جمع کرد، برای همین نمونه‌هایی از آن را در این کتاب آوردیم. ازاین‌رو هر قراری که در این کتاب آمده، نماینده چند قرار و هر سفری که روایت شد، نماینده چند سفر بود. امیدوارم مردم این کتاب را بخوانند و یاد شهدا را زنده نگاه دارند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: جا دارد از مرکز اسناد انقلاب اسلامی که زحمت انتشار این کتاب را کشید تشکر کنم. متأسفانه کتاب‌های دیگری که قبلاً منتشر شده بود ایرادات و غلط‌های بسیاری دارد. اما نویسنده کتاب «سرزمین بی‌فصل» همت کرد و این کتاب را لحظه به لحظه با نظرات من پیش برد که از ایشان تشکر می‌کنم.

زندگی شهید تقوی‌فر ارزش تولید فیلم دارد/ اگر قاسم، قاسم شد به خاطر شهید تقوی‌فر و شهید همدانی بود/ ویژگی «سرزمین بی‌فصل» در ترسیم فضای صمیمی زندگی است

در پایان، با حضور حجت‌الاسلام‌والمسلمین مصطفی پورمحمدی، حجت‌الاسلام‌والمسلمین علی شیرازی، امیر سرتیپ نبی سهرابی، یاسر احمدوند، مهدی رمضانی، ابوالقاسم ساعدی، سمیه عظیمی و خانواده شهید تقوی‌فر از کتاب «سرزمین بی‌فصل» رونمایی شد.

«سرزمین بی‌فصل» به قلم سمیه عظیمی ستوده کاشانی تدوین و از سوی موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است. این کتاب، در برگیرنده خاطرات پروین مرادی از 35 سال زندگی مشترک با شهید تقوی‌فر است.

شما می‌توانید این کتاب را از صفحه منشورات سایت مرکز اسناد انقلاب اسلامی تهیه کنید.


*عکس از محمد نوری
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر