کد خبر: ۷۴۶۰

نگاهی به تظاهرات مردم ساوه در دی ماه ۱۳۵۷

در روز نه دی مردم ساوه در گروه‌های ۵۰۰ نفری در خیابان‌های تهجدی و اکباتان با برافروختن لاستیک و سد معبر کردن به مقابله با مأموران دولت پهلوی پرداخته و در تاریخ 1357/10/11 نیز مردم ساوه در گروه‌های ۱۰۰ نفری چند نقطه‌ی شهر تظاهرات نمودند. در ۲۱ دی ماه مردم ساوه به طرفداری از امام خمینی تظاهراتی برپا کردند: «مدارس، بانک‌ها و برخی از اداره‌های شهرستان ساوه تعطیل بود و صبح و عصر امروز تظاهرات پراکنده‌ای به رهبری فرهنگیان در سطح شهر برپا شد».
سه‌شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۶

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ روزهای زمستان 1357 در حالی سپری می‌شد که تظاهرات مردمی در شهرهای مختلف گسترش می‌یافت. گزارشات روزانه نهادهای نظامی و انتظامی از اقصی نقاط کشور حکایت از تشدید فعالیت‌های مبارزاتی علیه رژیم پهلوی داشت. شهر ساوه نیز یکی از هزاران شهری بود که در این راستا وارد عمل شده بود.

در روز نه دی مردم ساوه در گروه‌های ۵۰۰ نفری در خیابان‌های تهجدی و اکباتان با برافروختن لاستیک و سد معبر کردن به مقابله با مأموران دولت پهلوی پرداخته و خسارات زیادی به بانک‌ها وارد آوردند: « از ساعت ۱۸ روز جاری جمعیتی متشکل در گروههای ۵۰۰ نفری پس از اجتماع در مقابل مسجد مقدس زاده ضمن دادن شعارهای ضد ملی «بگو مرگ بر شاه» در خیابانهای تهجدی - سلمان ساوجی شرقی اکباتان با برافروختن لاستیک و گذاشتن تیرآهن ابتدا معابر را مسدود و شروع به تظاهرات نمودند و با سنگ و آجر و بطری‌های آتش‌زا با مأمورین به مقابله پرداختند که مأمورین گارد با پشتیبانی عوامل این شهربانی ضمن تیراندازی هوائی و پرتاب گاز اشک آور جمعیت را متفرق نمودند. 

این درگیری ساعت 21:30 خاتمه پذیرفت. در این درگیری یک بانک ملی شعبه‌ی تهجدی به آتش کشیده شد که با همکاری آتش نشانی خاموش منزل استوار جهانشاهی وسیله متظاهرين مورد حمله و آسیب قرار گرفت. منزل رئیس دایرهی اطلاعات به وسیله‌ی متظاهرين مورد حمله قرار گرفته که در نتیجه چند جام شیشه‌های منزل نامبرده شکسته شد. استوار امیری از ژاندارمری ساوه الحين عبور مورد اصابت سنگ و آجر تظاهرکنندگان قرار گرفت و از ناحیه‌ی سر مجروح گردید...».

در تاریخ 1357/10/11 نیز مردم ساوه در گروه‌های ۱۰۰ نفری چند نقطه‌ی شهر تظاهرات نمودند: «از ساعت ۱۹ عده‌ای از جوانان و محصلین در گروه‌های صدنفری در چند نقطه‌ی شهر شروع به تظاهرات و دادن شعارهای ضد ملی نمودند و در میدان ملی شیشه‌های شعبه‌ی بانک صادرات را با پرتاب سنگ شکسته که با دخالت مأمورین انتظامی متفرق گردیدند. ضمناً بازار و بعضی از دکاکین خیابان‌ها و دبیرستانها و مدارس راهنمایی و اداره پست تعطیل و بعضی از بانک‌ها به حالت نیمه تعطیل بودند».

بنابر گزارش روزنامه‌ی کیهان حدود ده هزار نفر از مردم ساوه علیه دولت بختیار دست به تظاهرات زدند. در این تظاهرات پلیس به سرکوب مردم اقدام و یک نفر را مجروح کرد».

همچنین در تاریخ ۲۱ دی ماه مردم ساوه به طرفداری از امام خمینی تظاهراتی برپا کردند: «مدارس، بانک‌ها و برخی از اداره‌های شهرستان ساوه تعطیل بود و صبح و عصر امروز تظاهرات پراکنده‌ای به رهبری فرهنگیان در سطح شهر برپا شد».

یا در جای دیگر آمده است: «از ساعت ۹ الی ۱۲:۳۰ حدود ۲۰ هزار نفر از مردم ساوه در اکثر خیابان‌های این شهر راهپیمایی کردند. این عده پس از اجتماع در میدان امیرکبیر و برگزاری مراسم سخنرانی پراکنده شدند».


منبع: انقلاب اسلامی در استان مرکزی (جلد دوم)، مرکز اسناد انقلاب اسلامی


این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات