کد خبر: ۷۴۶۱
انقلاب اسلامی در کردستان

کردها چگونه فرار شاه را جشن گرفتند؟ / شرکت جامعه کلیمیان در تظاهرات مردم سنندج

روز ۱۸ دی ماه پنج هزار نفر از مردم سنندج در حالی که پلاکاردهایی حاوی شعارهای اسلامی با خود حمل می‌کردند، در خیابان‌های این شهر دست به تظاهرات گسترده‌ای زدند. تظاهرکنندگان با تکرار شعار «تا خون در رگ ماست خمینی رهبر ماست» نابودی حکومت پهلوی را فریاد می‌زدند.
سه‌شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰ - ۱۴:۳۲

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی: دی ماه 1357 شهرهای مختلف کشور شاهد تظاهرات گسترده‌ای بود. مردم غیور و مسلمان کرد نیز از قاعده مستثنی نبودند. در کتاب انقلاب اسلامی در کردستان درباره حوادث دی ماه 1357 در سنندج چنین آمده است:

« 5 دی ماه زندان شهربانی سنندج به آتش کشیده شد و طی آن دو زندانی کشته و حدود پانزده نفر زخمی شدند. تعداد زیادی از زندانیان نیز فرار کردند. در طی تظاهرات این روز ساختمان پانزده شعبه‌ی بانک و تمام مغازه‌های مشروب فروشی و یک عتیقه فروشی به آتش کشیده شدند. 

روز ۱۸ دی ماه پنج هزار نفر از مردم سنندج در حالی که پلاکاردهایی حاوی شعارهای اسلامی با خود حمل می‌کردند، در خیابان‌های این شهر دست به تظاهرات گسترده‌ای زدند. تظاهرکنندگان با تکرار شعار «تا خون در رگ ماست خمینی رهبر ماست» نابودی حکومت پهلوی را فریاد می‌زدند و می‌گفتند تنها حکومت ما حکومت اسلامی است. در پیشاپیش تظاهرکنندگان احمد مفتی زاده و حجت الاسلام صفدری امام جماعت حسینیه‌ی سنندج حرکت می‌کردند و مردم را به آرامش فرا می‌خواندند. در این تظاهرات حادثه‌ی خشونت باری از سوی هیچ گروهی روی نداد. احمد مفتی زاده در تظاهرات‌های مردم سنندج نقش مهمی داشت و در سخنرانی‌های خود در مساجد آنها را از هرگونه آتش سوزی و ویرانگری که ممکن بود به زیان مردم باشد، برحذر می‌داشت. روز ۲۸ دی ماه نیز مردم سنندج با شرکت در مراسم بازگشایی دانشکده‌ی تربیت دبیر این شهر پای سخنرانی احمد مفتی زاده نشستند و در پایان مراسم ضمن پخش کردن گل و شیرینی، خروج شاه از کشور را جشن گرفتند. آنها در این روز همچنین تظاهراتی را علیه حکومت پهلوی به راه انداختند و شعارهای اسلامی سر دادند.


تظاهرات ۲۹ دی ۱۳۵۷ در سنندج در پی درخواست علما 

در روز ۳۰ دی ۱۳۵۷ کارکنان و کارمندان شهرداری سنندج طی صدور بیانیه‌ای خواستار باز پس گرفتن استعفای شهردار قبلی خود محمد توفيق زرین کفش شدند. ضمناً روز قبل از آن یعنی ۲۹ دی ماه چندین هزار نفر از مردم این شهر به عنوان اعتراض به عدم پرداخت حقوق دو ماه اخیر کارگران و کارمندان شهرداری در جلوی ساختمان شهرداری این شهر اجتماع کرده و سپس در خیابان‌های شهر به راه افتاده، دست به تظاهرات زدند. تظاهر کنندگان هنگامی که قصد داشتند مجسمه‌ی شاه را در میدان شهر پایین بکشند با مقاومت ماموران روبه‌رو شدند. در همین روز نیز جمع کثیری از مردم سنندج به دعوت علمای این شهر پاسخ گفته و در راهپیمایی شرکت کردند. تظاهرکنندگان ضمن خواندن سرود تشکیل شورای سلطنت و دولت بختیار را محکوم کرده و خواستار برقراری جمهوری اسلامی شدند. جامعه‌ی کلیمیان سنندج نیز در این تظاهرات شرکت کردند.»


منبع: انقلاب اسلامی در کردستان، مرکز اسناد انقلاب اسلامی
این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات