کد خبر: ۷۴۶۷
انقلاب اسلامی در خراسان جنوبی

گزارش ساواک از تبادل "کشف اسرار" و "ولایت فقیه" امام خمینی در بیرجند

پیشنماز مسجد رسول در شهرستان بیرجند ضمن نشان دادن دو جلد کتاب یکی به نام کشف اسرار خمینی که در سال 1363 هجری قمری تألیف شده و دیگری به نام ولایت فقیه، اظهار داشته اگر خواستند این کتاب‌ها را از من بگیرند می‌گویم آن‌ها را به داخل منزل انداخته‌اند وی سپس کتاب کشف اسرار خمینی را جهت مطالعه در اختیار گذارد. نجفی گفته است حکومت دولت ایران حکومت جابرانه است و از حکومت بنی‌امیه بدتر است.
چهارشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۰ - ۱۶:۵۵
پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ امام خمینی از بهمن ماه 1348 درس ولایت فقیه یا حکومت اسلامی را در نجف آغاز کرد. مطالب و محتوای سخنان امام بی‌درنگ در جزوه‌هایی موسوم به " حکومت اسلامی" یا "ولایت فقیه" توسط مبارزان اسلامی در کشورهای عربی و شهرهای مختلف ایران تکثیر و منتشر می‌شد؛ بطوری که ساواک در ممانعت از چاپ و تکثیر جزوات ولایت فقیه ناکام مانده بود بطوری که روحانیون مبارز در سراسر کشور این جزوه و دیگر آثار سیاسی امام را در اختیار داشتند.

در همین رابطه در سندی از ساواک در سال 1351 درباره تبادل کتاب‌های امام در بیرجند آمده است:

« شیخ مهدی نجفی مشهور به فاضل
یادشده پیشنماز مسجد رسول در شهرستان بیرجند ضمن نشان دادن دو جلد کتاب یکی به نام کشف اسرار خمینی که در سال 1363 هجری قمری تألیف شده و دیگری به نام ولایت فقیه، اظهار داشته اگر خواستند این کتاب‌ها را از من بگیرند می‌گویم آن‌ها را به داخل منزل انداخته‌اند وی سپس کتاب کشف اسرار خمینی را جهت مطالعه در اختیار گذارد. نجفی گفته است حکومت دولت ایران حکومت جابرانه است و از حکومت بنی‌امیه بدتر است.

نظریه شنبه - شیخ مهدی نجفی از خمینی تجلیل می‌نماید و از علماء مخالف دولت می‌باشد و علیه مصالح کشور در بیرجند تحریکاتی می‌نماید.

نظریه یکشنبه - در زمینه تهیه مشخصات کامل و عکس شیخ مهدی نجفی اقدام لازم به عمل مده است. ضمناً تحقیق مستقیم از نامبرده پیرامون مفاد خبر به حفاظت شنبه لطمه وارد می‌نماید.»گزارش ساواک از تبادل
این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات